Politikolog Gogić: Otvaranjem mosta na Ibru Kurti bi se sukobio sa međunarodnom zajednicom

Vesti 13. avg 202419:17 15 komentara

Insistiranjem da otvori most na Ibru za saobraćaj dovodi Kurtija u sukob sa međunarodnom zajednicom, s obzirom da prelaz čuvaju vojnici KFOR-a i da je KFOR jasno rekao da se oni neće pomeriti, objašnjava politikolog Ognjen Gogić. Reporterka N1 iz Prištine dodaje da je jedine rokove o otvaranju mosta zasad dao samo Aleksandar Vučić.

U Severnoj Mitrovici u neposrednoj blizini glavnog mosta održan je prošle nedelje miran protest srpske zajednice koja se protiv otvaranju mosta na Ibru za saobraćaj. Vlasti u Prištini najavljuju otvaranje, a iz Beograda od predsednika Srbije stigle su najave da bi to mogao biti 14. ili 15. avgust, međutim zvanične najave nema.

Povezane vesti

Politikolog Ognjen Gogić kaže da mnogi ovo pitanje povezuju sa početkom predizborne kampanje za izbore, koji će na Kosovu biti najkasnije početkom iduće godine. Ova tema, dodaje, polarizuje politički život Kosova.

„Njome se bave i različiti politički akteri, kojima smeta što se Kosovo ponovo konfrontira sa međunarodnom zajednicom. Zanimljiv je naravno trenutak što se ovo dešava tokom leta, možda se mislio da će biti manja pažnja i srpske zajednice, i međunarodnih aktera“, naveo je.

„Kvinta se protivi otvaranju mosta“

Sutra će biti održan sastanak sa ambasadorima zemalja Kvinte i Gogić pretpostavlja da će ovo biti tema.

„Kvinta se protiv otvaranja mosta izjasnila vrlo eksplicitno i verovatno je to tema, budući da zapravo od Kvinte zavisi da li će most biti otvoren ili ne“, kazao je on.

On podseća da je danas jedan Albanac iz južnog dela pokušao da pređe kolima most, ali su ga karabinjeri vratili, a onda su danas žene iz Srpske zajednice uručile pismo karabinjerima u kome su pozvali da se ne otvara most.

„KFOR rekao da neće da se pomeri“

„Most ne drže zatvorenim Srbi, već KFOR, na njemu su raspoređeni italijanski karabinjeri. U poslednje tri godine Priština je povukla mnoge jednostrane poteze i svaki put je Aljbin Kurti isterao svoje – lične karte, regijskih tablice, dinar i tako dalje. Uvek je uspeo da ukine to što je hteo da ukine, ali tada su mu mete bile srpske institucije. Ovaj put on dolazi u konflikt sa međunarodnom zajednicom“, naveo je.

Povezane vesti

Da se most otvori, KFOR mora da se pomeri, a oni su jasno rekli da to neće da urade, dodaje Gogić.

„Po Rezoluciji 12.44 Kosovo je pod mandatom Ujednijih nacija i KFOR dole nije raspoređen na osnovu saglasnosti ili poziva vlade Kosova, već na osnovu mandata Ujednijih nacija. I KFOR ne smatra da prima naloge iz Prištine. Predsednik Srbije je rekao da će se pokušati otvranje mosta nasilnim putem, ali jedini način da kosovska policija otvori most nasilnim putem jeste da ukloni karabinjere“, rekao je on.

To, dodaje, zvuči kao nešto što bi Kurti mogao da preuzme, jer njegovi aktivisti su se i ranije sukobljavali sa KFOR-om, UNMIK-om, EULEX-om…

„Pitanje dalje misije međunarodne zajednice na Kosovu“

„Sad je pitanje do koje mere će on biti iracionalan u tome i da li će zaista pokušati da nasilnim putem ukloni KFOR. Sad je ovde veće pitanje međunarodna zajednica i misija na Kosovu. Kom odgovaraju oni? Da li odgovaraju Kurtiju ili Savetu bezbednosti? Jer ako bi se KFOR uklonio sa mosta, oni svi mogli biti u kući – i UNMIK, i KFOR, i OEBS, i EULEX. Kurti bi ih najradije sve izbacio. Oni su tu da procenjuju gde postoji kriza i gde treba da budu raspoređeni i da očuvaju mir i red.. Ako njima Kurti može da uskrati gostoprimstvo i pozove ih da se pomere, onda stvarno treba da idu kući jer više nema smisla njihovo prisustvo“, objasnio je.

Kurti je dosadašnjim akcijama pokušavao da pokaže da Srbija nije suverena na Kosovu, a sada hoće da pokaže da to nije ni međunarodna zajednica.

Psihološki ili praktični udarac?

Gogić kaže da su Srbi na Kosovu svi odreda protiv toga da se most otvori.

„Njima to oživljava sećanja na vreme kada je most bio poprište različitih sukova. Preko mosta je dolazila pretnja, a imaju osećaj da su se time što je most ostao neprohodan nekako odvojili od prištinske vlasti. Praktično gledano, to ne bi promenilo mnogo šta, jer kosovska policija je već svuda po severu, a postoji i drugi most u Bošnjačkog mahali, koja je na samo kilometar odatle. Otvaranje ovog mosta bi možda samo za minut ubrzalo kretanje. Ali otvaranje mosta bi bio psihološki udarac“, naveo je.

Povezane vesti

Gogić kaže da strah postoji veliki strah od septembra, odnosno od polaska u školu.

„Najveći strah koji Srbi na Kosovu sad imaju, da ako sad spreče otvaranje mosta, možda mogu spreče druge stvari. Ako prođe most, pašće škole. To je to najednostavno rečeno. Zaista se boje toga šta će biti sa onim što je za njih najvitalnije a to su zdravstvo i obrazovanje i boje se da to sledeće na redu nakon mosta“, zaključio je.

„Jedine rokove dao Vučić“

Reporterka N1 iz Prištine Zana Cimili javlja da se poslednjih dana niko od zvaničnika nije oglašavao po pitanju mosta, izuzev što je zamenik ministra infrastrukture Husen Durmiši rekao da će danas dobiti izveštaj o stabilnosti mosta koji će, kako je rekao, objaviti čim ga dobiju.

„Do sada nije bilo najava o potencijalnom datumu otvaranja mosta osim onog kog je u nedelju pomenuo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a on je rekao da će se to desiti 14. ili 15. avgusta. Na ovu Vučićevu izjavu ovde inače nije niko reagovao. U naporima da se ovo pitanje reši putem dijaloga oglasila se Evropska unija, odnosno portparolka Nabila Masrali, koja je za jednu prištinsku lokalnu televiziju rekla da Evropska unija planira da status mosta stavi na dnevni red sledećeg sastanka u pregovorima između Prištine i Beograda“, navodi reporterka N1.

Povezane vesti

Ona podseća da po ovom pitanju već postoji dogovor u Briselu između dve strane koji je predviđao takozvanu revitalizaciju mosta, pošto su se na njemu su se nalazile barikade, a nakon što je revitalizacija završena, most je sa severne strane nazvan Parkom mira, poređane su žardinjere sa cvećem i most nikada nije bio pušten za saobraćaj kako je to bilo predviđeno da se desi januara 2017. godine.

„Opozicija na Kosovu u strahu od sukoba sa EU“

Srbi su prošle nedelje protestovali zbog najava otvaranja, albanski većinski jug Mitrovice smatra da dalje onemogućavanje saobraćaja na glavnom mostu preko reke Ibar nema smisla.

Jedina rezerva u vezi sa ovim pitanjem je strah da bi ovaj potez koštao Kosovo novim kaznenim merama od strane Evropske unije.

I opozicioni političari smatraju da se most treba otvoriti za saobraćaj, naglašavajući međutim da se ova i ovakve odluke moraju unapred dogovarati u koordinaciji sa međunarodnim partnerima.

Povezane vesti

Iz opozicije ističu da otvaranje mosta bez koordinacije sa NATO-om i međunarodnim saveznicima jeste korak kojim vlada želi da skrene pažnju sa svojih neuspeha.

Takođe, smatraju da ovi postupci imaju predizborni cilj.

Na najavu otvaranja mosta KFOR je reagovao u nekoliko navrata. Iz KFOR-a je rečeno da se svaka odluka o mostu mora doneti u okviru dijaloga Beograda i Prištine. A u vezi sa tim ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja je rekao, u ranijim izjavama je on rekao da ovo nije više pitanje dijaloga pošto je on okončan 2016. godine. Iz KFOR-a su stavili na znanja da neće oklevati da se pozabave bilo kojim izazovom koji može uticati na bezbednosno okruženje i regionalnu stabilnost.

KFOR permanentno nadzire most a italijanski karabinjeri na mostu sa severne strane su pojačani dodatnim patrolama poslednjih dana.

Vojnici KFOR-a nisu do sada sprečavali radnike koji kreče most, niti su ometali testiranje statike mosta.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare