Pregovarači koji su danas na sastancima sa predsednikom Aleksandrom Vučićem nisu pregovarači i niko od potpisnika zahteva protesta nije otišao na sastanak kod predsednika, kažu poljoprivrednici sa blokada u Pančevu, Kraljevu i Novom Sadu za N1.
„To su njihovi pioni, sateliti. To se tako ne radi“, rekao je jedan od organizatora protesta poljoprivrednika iz Pančeva Dejan Trajković i poručio Vladi da ne šibicari.
„Neka se uzmu u pamet i rešavaju problem i zahteve koje smo da li, da ne maltretiraju ni nas, ni građane. To što su pozvali neke da bi izneli nešto u javnost, ti ljudi ne predstavljaju nikoga“, naglasio je Trajković.
On je istakao da poljoprivrednici radikalizuju proteste po Srbiji, da su i danas potpuno zatvorili Pančevo.
Naglasio je i da poljoprivrednici insistiraju na paketu mera, a ne kako se sada pokušava – da se jednom merom, uvođenjem prelevmana za uvoz tvrdih sireva od 300 dinara po kilogramu, „reši problem“.
Trajković je naglasio da zahtevi poljoprivrednika ostaju isti.
I Predrag Veljković, poljoprivrednik iz okoline Kraljeva, kaže za N1 da su u pitanju dva udruženja koja nisu izašla na proteste. On je naglasio da s Vučićem nema više da razgovara bilo ko od poljoprivrednika, da on nije nadležan i da je na Vladi Srbije da ispuni zahteve.
Radoslav Adamović iz Krčedina sa protesta poljoprivrednika u Novom Sadu poručuje da su u pitanju udruženja koja nisu podržala proteste, te da mu nije jasno šta oni traže na sastanku.
„Mislimo da su to provladina udruženja i da su se zato odazvali. Vlada priča sama sa sobom, to je monolog koji traje godinama i to jeste jedana od razloga zašto pravimo protest“, dodaje.
Podsećamo, predstavnici dva Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga i Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije završili su jutros prvu rundu pregovora sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem, kome su ispostavili zahteve, a nastavljaju ih oko podne.
Sastanku u Predsedništvu su prisustvovali ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković, ministar finansija Siniša Mali i ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović.
Odluka da se izađe na proteste usledila je nakon što je sedam udruženja iz različitih krajeva Srbije nije uspelo da postigne dogovor sa premijerkom Anom Brnabić, a potom odbilo poziv na sastanak sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Poljoprivrednici traže povećanje subvencija po hektaru obradive površine, da premija za litar mleka umesto 15 bude 20 dinara kao i minimalnu otkupnu cena mleka od 78 dinara po litru plus prihod na dodatnu vrednost (PDV). Na listi zahteva je i da se na dizel ne obračunavaju akciza i PDV, da se uvede prelevman (zaštitna taksa) na mlečne proizvode koji se uvoze iz Evropske unije i država potpisnica sporazuma CEFTA kao i da se trenutna subvencija po kravi od 30.000 dinara uveća za 10.000 dinara.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare