Na četiri lokacije u Beogradu aktiviran je sistem za automatsku detekciju prekršaja prekoračenja brzine, a pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije Zlatko Belencan kaže da su baš ta mesta odabrana, jer su rađene studije pre nego što su montirane kamere, merene su brzine kretanja vozila i uočeno je da na tim lokacijama vozači prekoračuju dozvoljenu brzinu.
Radi se o Bulevaru Mihajla Pupina kod Brankovog mosta, raskrsnici Bulevara Nikole Tesle i Ulice Ušće, raskrsnici Antifašističke borbe i Jurija Gagarina, kao i o Bulevaru kralja Aleksandra, kod pijace Đeram.
Belencan je pojasnio za N1 na koji način će se vršiti procesuiranje onih koji prekorače dozvoljenu brzinu.
„Kada se registruje izvršenje prekršaja na mernom uređaju na kome postoji i snimak izvršenja prekršaja, u roku od osam dana je vlasnik dužan da se izjasni, kada dobije poziv od policijskog službenika, ko je upravljao. Da li on prihvata izvršenje prekršaja ili je dao nekome drugome da upravlja vozilom. Taj koji prihvata prekršajnu odgovornost dužan je da da pisanu izjavu koja mora biti overena kod notara. To znači da praktično on prihvata prekršajnu odgovornost i ili će platiti novčanu kaznu, ako su to brzine predviđene za prekršajni nalog ili će biti procesuiran sa zahtevom za pokretanje prekršajnog postupka“, naveo je Belencan.
Ističe da ukoliko dođe do nedavanja celovitih podataka, odnosno nemanja izjave onoga ko prihvata prekršajnu odgovornost, procesuiraće se vlasnik prema sudu za prekršaje, a novčana kazna može biti i više od 100.000 dinara, u zavisnosti od odluke suda.
„Ne može doći vlasnik i reći da ne zna ko je upravljao vozilom. Ukoliko vi date nekome vozilo da upravlja, vi očekujete da će on tim vozilom upravljati u skladu sa važećim propisima, da neće vašu imovinu izlagati nebezbednom ili nepropisnom učestvovanju u saobraćaju. To je pod broj jedan. Zatim, ne može se ne znati ko je upravljao predmetnog dana. Tu mora da se jasno i nedvosmisleno kaže da je to zloupotreba i da se ona neće tolerisati“, ukazuje.
Dodaje da je vlasnik dužan i prema zakonu o bezbednosti saobraćaja, ali i ukoliko da nekome, da se izjasni kome je dao vozilo na upravljanje.
Na pitanje kako teku još dve akcije koje sprovodi Uprava saobraćajne policije – škola i nedelja bez prekršaja, Belencan kaže da je za dve nedelje, od kada je krenula akcija škola, otkriveno 9.734 prekršaja, posebno brzina koja dominira i dalje – 3.868, zatim alkohola 161 i šest psihoaktivnih supstanci.
„Pazite, 161 vozač je sebi dozvolio da u zoni škole, u vreme održavanja nastave, upravlja pod dejstvom alkohola i ova brojka koju sam rekao za psihoaktivne supstance. Brojka od 3.868 prekršaja brzine govori da još uvek ima nesavesnih vozača koji u zonama škole, u vreme održavanja nastave, su sebi dozvolili da prekorače dozvoljenu brzinu. A po propisu, u zoni škole je dozvoljeno 30 kilometara na čas“, upozorio je.
Naveo je da su stoga odlučili da prošire ovu akciju, ne da traje do 15. septembra, već do 1. oktobra, da bi se deca, kako kaže, „prilagodila dolasku u školu, i da bi ih zaštitili upravo od ovih vozača koji još nisu savesni“.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare