Propao je još jedan pokušaj da se održi pripremno ročište u predmetu Asomakum, u ponovljenom postupku, koji je vraćen na početak nakon skoro šest godina suđenja.
Početak postupka u slučaju Asomakum ponovo je odložen jer se na pripremnom ročištu u sudnici nije pojavio jedan od branilaca okrivljenih, rekao je za BIRN, posle ročišta koje je zatvoreno za javnost, Vladimir Beljanski, advokat okrivljenog Milana Mašića. Novo je zakazano za 29. mart.
Ovo je već treće otkazivanje termina za održavanje pripremnog ročišta od oktobra prošle godine, kada je ovaj postupak vraćen na početak, jer je predmet umesto dotadašnje sutkinje Vesne Božović Milošević, koja je otišla u penziju, preuzela sutkinja Ivana Ramić.
U oktobru prošle godine, u slučaju Asomakum odloženo je pripremno ročište, jer se u sudnici nije pojavilo troje okrivljenih i pojedini advokati, pa je nov termin bio zakazan za 7. decembar. Međutim, ni tada pripremno ročište nije održano, jer je uoči ročišta, advokatima i okrivljenima stiglo obaveštenje suda da se taj termin otkazuje i da se nov zakazuje za 25. januar.
Održavanje pripremnog ročišta, na kom se iznose dokazni predlozi i koje bi trebalo da bude faza postupka tokom kog treba da se pripremi i isplanira predstojeće suđenje, preduslov je za njegov početak. Praksa je pokazala, međutim, da ono često koristi za odugovlačenje postupka. Tako, na primer, u predmetu „Jovanjica 2“ već dve godine i osam meseci sudsko veće ne uspeva da održi pripremno ročište, a samim tim ni da započne suđenje.
U predmetu Asomakum, postupak pred Višim sudom u Beogradu započeo je još decembra 2017. godine, dve i po godine posle hapšenja 18 osoba koje su potom optužene da su preko fantomskih firmi, koje su navodno registrovane falsifikovanim ličnim kartama, među kojima i ličnom kartom brata srpskog predsednika Andreja Vučića, na čije je ime osnovana firma Asomakum, izvlačile sredstva iz budžeta i prale novac. Pripremna ročišta su odlagana više puta i tokom naredne – 2018. godine.
Kada je suđenje konačno započelo, tokom pet godina koje su usledile, u ovom postupku nije mnogo urađeno, jer su i glavni pretresi često odlagani – saslušani su optuženi, dok saslušavanje svedoka nije ni započelo. Zbog dužine trajanja postupka u ovom slučaju, do sada je nastupila apsolutna zastara protiv četvoro okrivljenih, jedan je preminuo, pa se na optuženičkoj klupi sada nalazi 13 osoba.
Advokat Otašević je ranije za BIRN objasnio da novo suđenje formalno kreće iz početka, ali da dužina trajanja tih formalnosti zavisi i od toga da li će optuženi i drugi učesnici u postupku imate neke dopune.
Za šta se terete osumnjičeni u slučaju Asomakum?
Optužnica u predmetu Asomakum opisuje niz transakcija iz 2009. i 2010. godine između, kako se navodi, fantomskih firmi, osnovanih radi pranja novca i izvlačenja sredstava iz budžeta, i 10 preduzeća koja stvarno posluju na tržištu.
Petorica optuženih terete se za krivično delo pranje novca. Dragoslavu Joksimoviću, Nemanji Periću i Aleksandru Joviću na teret se stavlja i krivično delo prevara jer su, kako se navodi, osnovali pomenuta fantomska preduzeća na osnovu falsifikovanih ličnih karata. Među njima je i firma Asomakum, koja je osnovana na ime navodnog fiktivnog vlasnika Andreja Vučića.
Do hapšenja 2015. godine došlo je nakon što je o firmi Asomakum na skupštinskom zasedanju oktobra 2014. javno progovorio poslanik Zoran Živković koji je kazao da je vlasnik te fantomske firme Andrej Vučić.
Ubrzo nakon toga, čak četiri i po godine od osnivanja, Andrej Vučić je podneo tužbu protiv Asomakuma tražeći proglašenje ništavosti osnivačkog akta pred Privrednim sudom u Beogradu.
Odluka o ništavosti osnivačkog akta Asomakuma potvrđena je odlukom Privrednog apelacionog suda februara 2016, u momentu kada je već vođena i istraga protiv pomenutih 18 osoba uhapšenih 2015. Istraga je trajala dve godine. Prvo pripremno ročište bilo je zakazano za decembar 2017, a odlagano je čak pet puta. BIRN od početka prati ovo suđenje, a sve tekstove koje smo objavili u vezi sa tim, možete pročitati u posebnom odeljku Slučaj Asomakum.
Ceo tekst možete pročitati OVDE
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare