Oglas

Analiza Aleksandra Ivkovića

Posledice odlaska u Moskvu: "EU gubi poverenje u Vučića, traže alternativu"

author
M. Ž.
12. maj. 2025. 11:12

"Vlast se poslednjih meseci nalazi u situaciji kada ne može da bira između loše i dobre opcije, nego između dve loše. Tako je bilo i sa ovim putem u Moskvu", kaže za N1 Aleksandar Ivković iz Centra savremene politike i urednik portala EWB. Dodaje da EU "polako gubi poverenje u Aleksandra Vučića". "Neće naglo prekinuti odnose s njim, ali su otvoreni da vide ko su novi politički akteri u Srbiji, što nije bio slučaj pre pet godina", naglasio je.

Oglas

Studenti maratonci danas utrčavaju u Brisel, a studenti u blokadi najavljuju radikalizaciju ukoliko vanredni izbori ne budu raspisani od sredine maja. Aleksandar Vučić se valjda vraća iz Moskve u kojoj je bio daleko od Putina, gde je ogovarao studente, poručio da će izbora biti kada on odluči. Rekao je i da će lično snositi posledice te turneje koje navodno pripremaju zemlje Evropske unije. Kojom se političkom logikom vodi predsednik kada posle šest meseci krize dodatno komplikuje situaciju i na spoljnjom i na unutrašnjem planu, potezima koje unutrašnju pobunu guraju u radikalizaciju a spolja podstiču transfer podrške sa stabilokrate na studente.

Na pitanje kojom se to logikom predsednik vodi, Ivković kaže:

"Vlast se poslednjih meseci nalazi u situaciji kada ne može da bira između loše i dobre opcije, nego između dve loše. Tako je bilo i sa ovim putem u Moskvu, gde je Vučić imao gubitke i da ode i da ne ode, pa je procenio da su mu manji gubici ako ode u Moskvu. Ti gubici su da će verovatno dodatno zahladneti njegovi odnosi sa EU, a da nije otišao u Moskvu gubici bi bili na unutrašnjem planu, kod glasača proruski orijentisanih".

Oglas

Kako je rekao, Vučić je procenio da mu je trenutno taj unutrašnjopolitički rejting važniji.

"Posebno nakon onoga što se desilo na Floridi. Trebalo mu je da to nadoknadi sastancima s Putinom i predsednikom Kine", navodi.

O tome da li je Vučić odlaskom u Moskvu rizikovao ukidanje finansija iz fondova EU, Ivković smatra da taj rizik postoji, ali da se više odnosi na nesprovođenje reformi koje vlast "praktikuje" već godinama.

Oglas

"Verujem kada je rekao da je pričao sa evropskim liderima i da im je objašnjavao taj odlazak. Ali, verovatno ej to izgledalo malo drugačije nego ono kako je on predstavio. Čuli smo kasnije Kaju Kalas kada je rekla da Vučić nije trebalo da ide, nevezano nza to štpo nije išla Vojska Srbije", dodao je Ivković.

Pa na pitanje da li očekuje neke direktne posledice Vučićevog odlaska u Moskvu, kaže:

"Ja ne očekujem neke direktne poteze EU u smislu zamrzavanja fondova, ali će iz Plana rasta za Zapadni Balkan fondovi možda biti dovedeni u pitanje, ali će biti vezani za neispunjavanje reformi. Ovaj odlazak u Moskvu će doprineti nekoj vrsti opšte atmosfere sa EU koja je već na silaznoj putanji. Ne očekujem da će sad napredovati, pa opet nećemo u doglednoj budućnosti otvoriti Klaster 3".

To će, dodaje, biti jedna od posledica. "Potrebna je jednoglasnost zemalja EU da se otvori klaster. Albanija će nas preteći, oni su se sad zahuktali i formalano će da nas preteći kao lidera u regionu po pitanju priprema za ulazak u EU", ocenio je.

Oglas

Ivković smatra i da "Vučić nije neko ko voli da rizikuje u spoljnoj politici".

"I da ne bi otišao u Mokvu da mu je predočeno da bi imao neke direktne sankcije, ali doprinosi smanjenju poverenja u njega kao partnera za saradnju. Sada ga percipiraju samo kao vlast u Srbiji s kojim moraju da održavaju odnose, ali ga ne uzimaju u obzir kao nekog proevropskog igrača. I samim tim bi moglo da se pretpostavi da je EU otvorenija prema nekoj vrsti političke alternative", naglasio je.

Prema njegovim rečima, to će pomoći alternativi, ako ona bude proevropska.

"Vidimo prijem studenata u Briselu, da su u EU otvoreni i za sastanke sa studentima. I to nije nešto s čim se vlasti u Srbiji slažu, ali studenti su u procesu transformacije u političkog akreta, pa ćemo videti kakvo će biti ponašanje prema njima", rekao je gost N1.

Oglas

Na pitanje da li je ta promena odnosa prema onome u Srbiji predstavlja promenu u smislu da podrazumeva neku decu koja se bore za ideale i to im se jako dopada, kao mir u svetu, ili podržavaju novu političku opciju koja raste, Ivković kaže da je istina "između te dve opcije".

"Da ne podržavaju kao mir u svetu, idealizam, ali s druge strane, političari u institucijama EU su svesni da je to neka vrsta alternative i sigurno da imaju informacije da su studenti krenuli u proces političke artikulacije. Videćemo na sta će to izaći. EU je raspoložena da vidi koje su još političke alternative kao opcija u Srbiji", ocenio je Ivković.

On napominje da je simptomatično da će se predsednik Evropskog saveta Antonio Košta jedino u Srbiji tokom svoje posete sastati i sa opozicijom.

"EU polako gubi poverenje u Vučića, ali neće naglo prekinuti odnose s njim. Oni su otvoreni da vide ko su novi politički akteri u Srbiji, što nije bio slučaj pre pet godina. Pošto Vučić ne ispunjava neke prioritete EU i ne mogu da ostvare saradnju s njim po nekim pitanjima, u EU traže alternativu", predočava Ivković.

Oglas

To, kaže, pokazuje i činjenica da je Evropska narodna partija (EPP), kojoj pripada SNS, glasala nedavno u Evropskom parlamentu za Rezoluciju o Srbiji Tonina Picule.

Vanredni izbori ili ne

"Niko iz EU studentima neće reći - nemojte da tražite vanredne izbore. Oni bi voleli da se situacija u Srbiji stabilizije. I mislim da je dobro što je EU sada zainteresovanija i za studente i za celu situaciju", naglasio je Ivković.

I kada bi se desile ponovo neke manipulacije u vezi sa izborima, da bi reakcija EU bila oštrija.

"Ukoliko bi izbori doveli do nove političke krize, ako bude optužbi za krađu, to ne bi odgovaralo ni EU, oni bi se postarali da se smanji rizik da to krađe dođe", smatra Ivković.

A na tim izborima, dodaje, neće biti moguće pobediti ako ne dođe do neke sinergije studenata sa opozicijom.

"Ako studenti planiraju da izađu na izbore, ne mogu da postignu optimalne rezultate ako ne nađu neki modalitet za saradnju sa opozicijom. To smo videli i 2000. godine kada je postojala sinergija svih društvenih aktera. Sad je to i studentima jasno, te oni nisu totalno zatvoreni za ideju o saradnji", zaključio je Ivković.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama