Poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja saopštio je, povodom nove politike privatnosti kompanije Meta na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk, Mesindžer i dr, da su u toku aktivnosti usmerene na ostvarivanje kontakta sa firmama Iks Corp. i Tvitter International Unlimited Compani zbog neovlašćene upotrebe ličnih podataka korisnika za razvoj veštačke inteligencije.
U saopštenju se navodi da kompanija Meta od 26. juna ove godine primenjuje na korisnike u Srbiji novu politiku privatnosti koja podrazumeva obradu podataka o ličnosti korisnika za razvoj i unapređenje veštačke inteligencije o kojima nije obavestila korisnike iz Srbije.
U saopštenju Poverenika objavljenom na zvaničnom portalu ove institucije navodi se da su u toku aktivnosti usmerene na ostvarivanje kontakta sa tim kompanijama u Sjedinjenim Američkim državama kako bi se one „podsetile na svoju obavezu određivanja predstavnika u Srbiji, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, odnosno kako bi ujednačile tretman građana Srbije sa građanima Evropske unije“.
Ističe se da je Meta odložila upotrebu podataka o ličnosti građana Evropske unije za te svrhe, odnosno za unapređenje veštačke inteligencije.
„U toku su aktivnosti usmerene ka ostvarivanju kontakata sa Komisijom za zaštitu podataka Republike Irske kao telom za zaštitu podataka o ličnosti u čijoj teritorijalnoj nadležnosti se nalaze kompanije Meta platforms Irland i Tviter internešnal anlimited kompani, kao rukovaoci podataka o ličnosti“, stoji u saopštenju.
Dodaju da će se, s obzirom na to da je pravni okvir zaštite podataka o ličnosti Srbije kao kandidata za članstvo u EU u potpunosti usklađen sa Opštom uredbom o zaštiti podatka EU, Služba poverenika obratiti sa istim ciljem Evropskom odboru za zaštitu podataka, koji okuplja sva nadzorna tela za zaštitu podataka o ličnosti država članica EU i u kojem Srbija ima status posmatrača.
„Planirano je i da se 4. septembra u Sarajevu održi zajednički sastanak poverenika Milana Marinovića sa direktorom Agencije za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini i predsednikom i članovima Saveta Agencije za zaštitu ličnih podataka Crne Gore, kako bi se koordinisalo zajedničko delovanje tih nadzornih organa i nalaženje trajnog rešenja problema“, zaključuje se u saopštenju.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare