Povratak u škole na plus 35 stepeni: Pre nego što zagreju stolice, učenici prave lepeze da bi se rashladili

Vesti 04. sep 202420:07 29 komentara

Od učenika se obično očekuje da zagreju stolice. Ove godine vežbaju rashlađivanje. Povratak u škole na plus 35 znači da je u učionicama često i toplije od toga. Klimatizovane učionice su izuzetak, ali to ipak nije dovoljan razlog za odlaganje ili skraćivanje časova.

U novoj školskoj godini, sve je isto, osim vrelog i upornog septembarskog leta, zato neki od učenika ipak sa sobom nose dodatnu opremu – lepezu.

„Ili lepeza ili napravim od papira lepezu i to je to“, kaže učenik.

Njegova školaska drugarica ima drugačiju metodu:

„Uzmeš svesku i hladiš se“, navidi.

Kako kaže, na stolu je i voda jer je hidratacija najbitnija.

Najbitnije Ministarstvu prosvete je bilo da škola počne na vreme. Malo drugačije su razmišljali u susednoj Hrvatskoj, tamo će zvoniti za početak škole od narednog ponedeljka.

„Sad ja razumem, i kalendar školski je zgusnut pa je verovatno to problem i nadoknaditi, ali ako se setimo u koroni smo se hvalili da smo savladali znanje iz tih informacionih tehnologija, da vrlo lako prelazimo na online nastavu, pa ne vidim zašto je sada bio problem. Ako je napolju 35 stepeni, pa u učionici je 40 stepeni, ako ne i više“, navodi Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.

„Mnogo je vruće, pakleno“, dodaje devojčica.

Retke su škole koje su klimatizovale neke od učionica.

„Uglavnom je to bila pomoć od strane roditelja, a i pisali smo veliki broj projekata, preko kojih smo finansirali sve ono što u školi nedostaje i stvarno smo uložili maksimum kako bi deci obezbedili prijatne uslove za boravak u školi“, kaže direktorka OŠ „Dragojlo Dudić“ Daniela Pavić.

Mirkov se pita da li je potrebno da uvek nastavnici traže pomoć.

„Pa valjda postoji neki sistem, trebao bi da funkcioniše, ovo su ipak vanredne vremenske prilike“, smatra on.

Vanredne prilike koje sistem ne prepoznaje, kako bi skratili boravak dece u učionici, neki od direktora škola tražili su skraćene časove. Odgovorio im je načelnik školske uprave za Grad Beograd.

„Obaveštavamo vas da nemamo odluku od nadležnih institucija na nacionalnom nivou za takvo postupanje. Ukoliko smatrate da postoji osnov za vašu ustanovu, možete da se obratite Štabu za vanredne situacije na nivou lokalne samouprave“, naveo je načelnik.

A ukoliko dobiju saglasnost, da im se obrate još jednom molbom. Do tada deca koriste priliku da izvuku najbolje od situacije.

„Jedem sladolede i jedem hladnu hranu“, kaže dečak mlađih razreda.

Njegova školaska drugarica takođe jede sladolede i pravi lepeze od papira.

Dok sada nalaze način da se rashlade, već za koji dan moraće da zagreju – stolice.

Povezane vesti:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare