Povremeni kontakti sa vlastima u Srbiji: Paolo Zampoli - univerzalni ekspert i ambasador bez državljanstva

Stručnjak u borbi protiv terorizma, osnivač Svetske organizacije za veštačku inteligenciju (WAIO), osnivač organizacije koja se bavi zaštitom životinja u okeanu (WATO), ambasador Dominike, malog ostrva u istočnim Karibima, pri UN, nekadašnji vlasnik modne kompanije ID Model, čovek koji je po sopstvenom priznanju upoznao Melaniju i Donalda Trampa ali i osoba koja podržava i ima povremene kontakte sa vlastima u Srbiji. Sve ovo je Paolo Zampoli, jedan od onih čije se ime pominje u Epstinovoj mreži kriminalnoj mreži.
Ovaj poslovni čovek, rođeni Italijan, prema dostupnim podacima decenijama živi i radi u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Zampoli je u decembru na svom Instagram profilu okačio objavu povodom izbora u Srbiji gde je umesto pobede na Republičkim i lokalnim izborima, čestitao novi izbor predsedniku Aleksandru Vučiću.
"Čestitamo predsedniku Vučiću na reizboru i na njegovom jedinstvenom prijateljstvu sa SAD i Rusijom", napisao je očigledno nedovoljno obavešteni Zampoli.
Tim povodom objavio je i nekoliko fotografija.
Osim Vučićeve slika iz partijskih prostorija posle izbora 2022. godine, tu je i zajednička fotografija sa Novakom Nedićem, generalnim sekretarom Vlade, Markom Jankovićem, predsednikom Komisije za hartije od vrednosti i Nemanjom Stevanovićem, ambasadorom Srbije u Ujedinjenim nacijama. Zatim pet sa Ivicom Dačićem, ministrom spoljnih poslova i prvim potpredsednikom Vlade i jedna sa Anom Brnabić, predsednicom Vlade.
Deo tih fotografija su u stvari ponovo objavljene, a snimljene su tokom posete delegacije Srbije Nasdak (Nasdaq) berzi, jula 2023. godine.
Najstarija fotografija sa nekim srpskim zvaničnikom jeste ona sa Ivicom Dačićem od pre osam godina kada je se zahvalio "bratu" za podršku njegovoj organizaciji koja se, kako se navodi, bavi zaštitom živog sveta i u okeanima.
Kada je u pitanju Srbija, osim sa zvaničnicima, Paolo Zampoli se fotografisao i sa Srđanom Đokovićem, ocem najboljeg tenisera svih vremena, Novakom. Na profilu se može videti veći broj fotografija sa političarima.
Tu su objave sa nedavno preminulim američkim diplomatom, Henrijem Kisindžerom, predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem kome je čestitao izbornu pobedu, zatim predsednikom Južne Koreje Jun Suk Jeolom, emirom Katara Taim Bin Hamadom Al Tainijem, zaposlenima u UN, zvaničnicima Trampove administarcije, sportistima.
U pitanju su objave sa javnih događaja.
Zampoli se 2019. godine sreo sa tadašnjim ministrom unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem.
"Na kratko sam se sreo sa ministrom Stefanovićem u SAD kada je posetio CIA, FBI i jedinicu njujorške policije za borbu protiv terorizma, i obećao sam da ću posetiti Srbiju kako bi imali zvaničan sastanak o ovim temama: Borba protiv terorizma, napadi bespilotnih letelica i veštačka inteligencija. Imali smo odličan sastanak i veoma sam impresioniran. Želim da čestitam Srbiji na naporima pod vođstvom ministra Stefanovića, koji je ujedno i šef (biroa) nacionalne bezbednosti. Razgovarali smo o migraciji, situacija se drastično poboljšala tokom poslednjih nekoliko godina, gde Srbija nije mesto koje je novi dom za migrante, već mesto kroz koje oni prolaze. Razgovarali smo o dronovima koji su jedna od najvećih tema u UN-u, jedan od najvećih razloga za zabrinutost poslednjih godina", rekao je u intervju koji je dao za jedan sajt u Srbiji prilikom posete našoj zemlji 2019. godine.
U intervjuu je bilo najviše reči o upotrebi bespilotnih letelica, pre svega u ratnim uslovima, a tada je pomenuo da je Srbija bila među prvim zemljama koja je pretrpela napad dronom, misleći da na onaj sa zastavom Velike Albanije koji je leteo iznad stadiona Partizana, na prekinutom fudbalskom meču Srbija – Albanija.
Osim toga, u intervjuu se zauzeo za strožu kontrolu lekova – jakih opijata čija je upotreba sve raširenija, posebno u SAD.
Iako je ambasador, Zampoli nema državljanstvo Dominike, države koja ima nešto više od 70.000 stanovnika, nekadašnje francuske i britanske kolonije, koja je stekla nezavisnost 1978. godine.
Tvrdi da je u periodu dok je imao agenciju za modele, 1998. godine upoznao Melaniju i Donalda Trampa.
Osim toga podržavao je predsedničku kampanju Donalda Trampa, a zbog svega je nagrađen radnim mestom u upravi Kenedi centra.
Kako piše na njegovoj stranici na Vikipediji (Wikipedia), osim u svetu mode, trgovao je i nekretninama, a modele sa kojima se sarađivao je koristio za promociju i lakšu prodaju.
Prema dostupnim podacima, posle mode i nekretninama, okrenuo se diplomatiji i postao ambasador za mora i okeane Dominike pri UN, a pažnju okrenuo ka zaštiti životne sredine.
Radio je kako se navodi na Vikipediji na nekoliko UN projekata koji se tiču životne sredine.
To nije bio kraj poslovnim interesovanjima. Poslednjih godina se posvetio popularnim temama (hot topics) poput veštačke inteligencije i borbi protiv terorizma. Sudeći prema medijskim objavama, deluje da se svim poslovima bavi paralelno. Ima sajt na kome se osim fotografije sa sinom na naslovnoj stranici, nema više sadržaja.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare