Pozivi sve direktniji: Čemu Srbija može da se nada ako ne uvede sankcije Rusiji


Pozivi su sve direktniji. Evropski parlament će od Srbije zatražiti da uvede sankcije Rusiji i to Rezolucijom, čiji je autor izvestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu Vladimir Bilčik. O tekstu će se raspravljati u četvrtak u Briselu. To će biti, kažu, način da vlast u Srbiji pokaže da li je zaista privržena Evropskoj uniji. I američki senatori nisu krili da je pozicija Srbije prema Rusiji bila tema jučerašnjih pregovora. Politički analitičari uvereni su da su Aleksandru Vučiću i Ani Brnabić predočena dva scenarija: šta Srbija dobija ili gubi u odnosu na stav prema sankcijama.
Hoće li prvi test za novu Vladu biti odluka o uvođenju sankcija Rusiji? Brisel je jasan - Evropski parlament će Rezolucijom zatražiti od novoizabrane vlasti da pokaže koliko je iskrena u evropskim težnjama.
Zatražiće nedvosmisleno da Beograd uvede sankcije Moskvi. U nacrtu teksta Rezolucije, u koji je Radio Slobodna Evropa imao uvid, navodi se:
"Evropski parlament će Rezolucijom izraziti žaljenje zbog činjenice da se Srbija nije uskladila sa sankcijama Evropske unije nakon ruske invazije na Ukrajinu. Srbija treba da pokaže stvarnu posvećenost vrednostima EU i da se usklade sa odlukama i pozicijama EU u spoljnoj politici i bezbednosti politika, uključujući sankcije Rusiji".
A da li je isto zatražio i američki trojac? Pred kamerama srdačni pozdravi i osmesi, ali su detalji razgovora američkih senatora sa Anom Brnabić i Aleksandrom Vučićem još uvek javnosti nepoznati. Ipak, premijerka na Javnom servisu demantuje navode da Srbija menja stav prema Rusiji.
"Da demantujem to, dakle ništa nije obećano i ništa nije dogovoreno i sve što pričamo našim građanima, pričamo uvek istinu. Dakle, jedini principijelni naš stav u ovom trenutku je stav koji je usvojio Savet za nacionalnu bezbednost, a koji je potvrdila i Vlada, time što je usvojila taj zaključak a to je da smo protiv uvođenja sankcija Rusiji, kao i da poštujemo teritorijalni intergritet Ukrajine i da smatramo veoma pogrešnim kršenje tog teritorijalnog integriteta", izjavila je Brnabić.
"Štap i šargarepa" - tako metaforički sastanak američkih senatora i srpskih zvaničnika vidi Stevan Nedeljković sa Fakulteta političkih nauka. Objašnjava: govorilo se o tome šta Srbija može da dobije ako pristane na uvođenje sankcija.
"Mislim da je potpuno jasno šta oni žele. To su dve ključne stvari: mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu, bez obzira na sva dešavanja na istoku Evrope, a druga karakteristika je da suštinski traže da Srbija uvede sankcije Ruskoj Federaciji. Senatori ne moraju, kako to biva kod diplomata da se kriju iza diplomatskih floskula i mislim da su na tom zatvorenom razgovoru bili vrlo direktni", kazao je Nedeljković.
Računica, kaže sagovornik N1, glasi: ako Srbija uvede sankcije, dobija političku i finansijsku podršku Sjedinjenih Američkih Država i potencijalno brže integracije u EU. Ako, ipak, svoju poziciju ne promeni - upitno je čemu onda Srbija može da se nada.
video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=bgsenatoridanposlepkgmdj20220420183121710-n1info-rs-worldwide&stream=hp1400&t=0&player=m3u8v&sp=n1info&u=n1info&p=n1Sh4redSecre7iNf0" video-id="9829703"]
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare