Najviši evropski sud za ljudska prava u Strazburu, doneo je presudu da je neuspeh Švajcarske da reaguje na klimatske promene kršenje ljudskih prava. Slučaj sudu podnela je organizacija "Švajcarske starešine za zaštitu klime", grupa od 2.000 Švajcarkinja, starijih od 64 godine. Grupa je tražila da se utvrdi da se Švajcarska nije pridržavala međunarodnih obaveza u vezi sa merama za ublažavanje klimatskih promena, i da je to uticalo na njihovo zdravlje i kvalitet života, rekla je za N1 Danica Janković iz Regionalnog centra za ekološko pravo.
Dve hiljade Švajcarkinja, sve starije od 64 godine. One su tvrdile da su posebno pogođene, jer su, upravo starije žene najranjivije na ekstremne temperature. Njihova borba je prvo pred domaćim, a potom međunarodnim sudom, trajala skoro deceniju, rekal je u emisiji Dan uživo Danica Janković iz Regionalnog centra za ekološko pravo.
„Postupak je počeo pre više od devet godina pred upravnim organima, pa onda pred nadležnim sudovima u Švajcarskoj. U toku svih tih postupaka, udružene žene koje su podnele tužbu, su tražile da se utvrdi da se Švajcaraska nije pridržavala svojih međunarodnih obaveza u vezi sa u vezi sa merama za ublažavanje klimatskih promena, a što je rezultiralo uticajem na njihovo zdravlje i kvalitet života. Vrhovni sud Švajcarske je odbacio žalbu iz proceduralnih razloga, pa su onda 2020. godine one podnele tužbu sudu u Strazburu za ljudska prava“, ispričala je Janković.
Ona je istakla i da ovo nije jedini slučaj, već da postoje još dve predstavke. Međutim, kako je Janković objasnila, iako prva, presuda suda za ljudska prava je veoma značajna.
„Ova presuda je značajna jer predstavlja presedan. Prvi put je sud odlučio o klimatskom predmetu i utvrdio da su povređena ljudska prava. Tako da će se ovaj presedan koristiti u svim državam članicama Saveta Evrope, pa pretpostavljam i kod nas. Sudska praksa i konvencija su pravno obavezujuće u svim državama SE. Presuda ima i širi društveno-politički značaj jer ima autoritet i u drugim aspektima. Posoje slučajevi koji su sličnog karaktera, ova presuda se ‘preliva’ i na druge zemlje u kojima podnosioci predstavki terete državu za povreduljudskih prava jer se države ne pridržavaju svojih obaveza kada ječ o klimatskim promenama“, objasnila je Danica Janković.
Govoreći o obavezama Švajcarske koje proističu iz presude, Janković je navela, da ta država sada ima obaveze koje mora da ispuni.
„Sve žene koje su tužile Švajcarsku dobile su samo novac za troškove sudskog postupka, a Švajcarska će sada morati da prilagodi usvoje mere u skladu sa međunarodnim obavezama koje je preuzela kao što su na primer karbonski budžet, moraće da prate emisije gasova, proizvode koje uvoze, kapital.. njima tek sledi donošenje podzakonskih akata i programskih dokumenata kako bi se uskladili sa presudom“, rekla je ona.
Janković je istakla i da se u Srbiji može „koristiti ova presuda kao pravni osnov za domaće slučajeve u kojima naši građani trpe štetu i čija su ljudska prava povređena ako se Srbija ne pridržava svojih obaveza“.
„To može da se odnosi na toplotne talase tokom leta, poplave, jake oluje i drugo, a usled kojih su povređena ljudska prava i gde možemo utvrditi odgovornost države tako što ćemo utvrditi da nije ispunila svoje obaveze i nije učinila ono što je potrebno da takve efekte ublaži, rizik otkloni, odnosno da se pridržava sopstvenih strategija i programa“, zaključila je Janković.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare