Predstavljanje i policijsku značku zamenila „službena kapuljača“: Šta kaže zakon o ovakvoj praksi?

Vesti 13. nov 202409:43 41 komentara

Zakon obavezuje policajca koji nije u uniformi da vam pre primene policijskih ovlašćenja pokaže službenu značku i legitimaciju. Izuzetno, u određenim situacijama, minimum je da vam usmeno kaže da je pripadnik policije, ali svakako mora da se predstavi. Da li je u poslednje vreme predstavljanje i policijsku značku, zamenila službena kapuljača?

Dve osobe, od kojih jedna krije identitet iza stegnute kapuljače, nasilno drže i vode mladog čoveka u nepoznatom pravcu. Kada su građani i mediji pokušali da vide o čemu se radi, osobe su im odbrusile da su službena lica.

Na jednom snimku sa protesta u Novom Sadu cuje se da u jednom trenutku čovek u civilu uzvikuje: Policija je, bre!

Anaizirajući snimak, pravnik specijalizovan za ljudska prava Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava kaže da na osnovu rečenice koju izgovara jedan od ljudi s kapuljačom koja skriva lice – „pomeri se, bre, policija!“ , nikad ne bi trebalo pretpostaviti da je zaista reč o policajcu, nego o nekom ko se tako samo predstavlja.

Prema pravilniku o načinu ponašanja policijskih službenika, dužnost svakog pripadnika MUP-a je da građane oslovljava sa „gospodine“ ili „gospođo“, uz obavezno persiranje. Ovakvo ponašanje je sve, samo ne primereno policajcima, kaže Ilić.

„Kad tako nešto vidite, sigurno nema razloga da vam prvo padne na pamet da su u pitanju policajci. Koji prikrivaju lice stavljanjem kapuljača i zatezanjem učkura na kapuljačama, da ih ne bi snimila kamera. Oni su službenici i kad primenjuju ovlašćenja, pogotovo na javnom skupu, moraju to da rade na jedan dostojanstven i transparentan način i nema razloga da bilo ko tu krije lice“, kaže Ilić.

Jedan od dva muškarca koji su prošle nedelje privodili demonstranta u Novom Sadu se legitimisao tek naknadno, dok drugi, koji nikad nije skinuo kapuljaču s lica, to nije ni učinio. Upravo njega odgurnuo je nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine, nakon čega je uhapšen i optužen za napad na službeno lice. Znači, ipak je bio službenik. Valjda. Sličan tretman doživele su i dve studentkinje iz Novog Sada, koje su privedene pre narednog protestnog okupljanja.

„Mi i dalje ne znamo ko je nas priveo. To su bili neki muškarci obučeni u crno, od kojih smo mi zahtevali da nam pokažu legitimaciju. Oni to nisu uradili tako da ja mogu da vidim iz koje jedinice dolaze a drugo, da vidim broj pod kojim se vode. Pošto sam ja odbila da pođem sa tim nepoznatim muškarcima u nepoznatom pravcu, oni su mene podigli i ubacili u kola“, rekla je aktivistkinja Mila Pajić.

Netransparentnost i brutalnost policije nisu pojave koje su nastale prošle nedelje. Baš u Novom Sadu, pre četiri godine, policajci nisu persirali mladiću kog su srušili sa bicikla, a ni policajac u civilu koji je počeo da ga šutira dok je bio na zemlji očito ga nije oslovio sa gospodine. Ipak, pravnici za ljudska prava smatraju da su ovakve pojave postale vidljivije od vremena kad je policijom rukovodio Aleksandar Vulin. Potpredsednika vlade pokušali smo da pitamo šta misli o ovoj praksi.

N1: Može li samo par kratkih pitanja u vezi sa privođenjima u Novom Sadu?

„Zaista mi je drago da vas vidim“, odgovara Aleksandar Vulin, potpredsednik Vlade Srbije i odlazi.

Da li građani ubuduće za svakog čoveka koji nosi kapuljaču treba da unapred pretpostave da je policajac, ophode se prema njemu sa poštovanjem i mirno odu gde god ih odvuče? Pojedini muškarci sa potencijalno službenim kapuljačama u ponedeljak su došli na protest u Beogradu, ali im građani nisu persirali.

Demonstrant: Je li bre, ko vam je dozvolio da dođete? Gubite se!

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare