Veliki broj građana Valjeva predložio je sve profesore u Valjevskoj gimnaziji i sve učenike te škole od 1. do 4. razreda za godišnju nagradu Grada Valjeva za 2024. godinu. Maturantkinja Valjevske gimnazije Milica Tomić kaže da ova škola može da opravda jednu takvu nagradu i da je zaslužuje.
Valjevska gimnazija od 17. decembra je u totalnoj obustavi nastave i od tada pa do danas, kaže naša sagovornica, suočavaju se sa pritiscima.
Uz gimnaziju, u obustavi su i srednja medicinska i muzička škola u ovom gradu.
„Od 17. decembra se suočavamo i sa pritiscima i sa raznim podeljenim mišljenjima, ali ono što su nas učili ove četiri godine je da branimo svoj stav i težimo ka argumentovanoj raspravi. Svakako se držimo zajendo i to je najbitnije“, kaže Milica Tomić.
Kada je reč o nominaciji učenika i nastavnika Valjevske gimnazije za godišnju nagradu Grada Valjeva, ističe da im je dosta ljudi prethodno pisalo, ali i u protestnim šetnjama govorilo da ih vide upravo kao nosioce takvog priznanja.
„Napravljena je peticija gde će svaki građanin koji to podržava, koji je predložio, moći to da potpiše. I mi smo im jako zahvalni na tome i počastvovani da su stali uz nas, da su nas čuli i prepoznali ono što je bio naš cilj. Svakako smatramo da Valjevska gimnazija može da opravda jednu takvu nagradu i da svakako zaslužuje ne samo zbog ove situacije sada, već i godinama unazad – gde se naši učenici ističu ne samo u Valjevu, već i u Srbiji i raznim drugim zemljama u koje odu“, objašnjava.
Građani su u obrazloženju naveli da gimnazijaci i nastavnici treba da budu nagrađeni za tri oblasti -obrazovanje i vaspitanje, humanost, informisanje i društveno angažovanje, kao i specijalnu nagradu za afirmaciju grada.
„Neko može da kaže da se oblast obrazovanja i vaspitanja odnosi na profesore, ali upravo je to zajedničko – oni su nas učili, mi smo naučili. Tako da, u sve četiri oblasti se dopunjujemo i profesori i đaci i to su neke najrealnije stvari kojima smo i mi doprinosili i koje su vidljive javnosti“, precizira.
Dokumentacija za nagradu se predaje u petak, a građani još sutra mogu da potpišu peticiju. Nagrada se dodeljuje na dan Grada, 20. marta.
Uspešne humanitarne akcije
Manturantkinja podseća da su u toku protestne šetnje kada je obeleženo tri meseca od pada nadstrešnice u Novom Sadu u humanitarnoj akciji koju je gimnazija sprovela, prikupljeno 730.000 dinara za Sofiju Rašić. Potom su, kaže, nastavili sa akcijama i prikupili 500.000 dinara za Jelenu.
Dodaje i da su i u toku prethodne školske godine organizovali humanitarne akcije, a da se to može videti na njihovoj Instagram stranici.
Tradicija je da gimnazija ima Svetoslavsku akademiju u Domu kulture. Međutim, ove godine je zbog cele situacije bila otkazana. Naši učenici su se pripremali, radili, dolazili na probe tokom raspusta i otkazana je samo nekoliko dana pre programa. Mi smo odlučili da jedan deo programa simbolično izvedemo ispred Doma kulture i da se ipak negde čuje i vidi naš trud i rad.
Tomićeva kaže da studentima pružaju ruku i zahvalnost.
„Želimo da istraju u toj borbi i ja sam im jako zahvalna što su se opredelili od starta na ovakav korak i što su započeli ovako nešto bitno u društvu. Neizmerno im hvala na tome“.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare