Protesti "na pauzi": "Vatrogasna služba" Ane Brnabić gasi "predizborne požare"

author
Maja Nikolić
22. nov. 2023. 19:59

Poljoprivrednici su odblokirali puteve, poštari prekidaju obustavu rada i od četvrtka počinju da raznose pošiljke, dok zdravstveni radnici odustaju od štrajka i izlaska na ulicu najavljenog za četvrtak. Sve to, posle direktnih razgovora s premijerkom na kojima je ispunjena većina njihovih zahteva. Ne i svi. Zbog čega su jedni na oprezu, a drugi spremni za nastavak pregovora?

Sila koja se iznenada pojavljuje i rešava problem - Ana Brnabić. Danima unazad pokušava da ugasi požare koje su zapalili poljoprivrednici, poštari i medicinari, po vlast u zlo doba, pred izbore. I uspela je u tome.
Poljoprivrednici koji protestuju devet dana prekinuli su blokade puteva, ali traktore nisu vratili na njive.

"Pa naš protest danas izgleda tako što kuvamo gulaš, traktori su ispred rafinerije, ali smo odblokirali prilaz rafineriji, nijedan traktor nije otišao kući, svi smo tu - na pozicijama", kaže poljoprivrednik Goran Filipović.

Na pozicijama sa kojih će pomno posmatrati da li Vlada ispunjava obećano, jer gladni sitom očito ne veruju. Siti će, s druge strane, na izbore, pa sad iznenada veruju da su muke ovih ljudi stvarne, pošto su ih danima unazad optuživali da imaju političku agendu.

"Volje ima da se ovo reši, vide i oni da smo mi u problemu, ništa ovo nije izmišljeno, ništa nije politički smišljeno i ako ne počnemo da rešavamo goruće probleme, mi ćemo se redom jedan po jedan pogasiti", tvrdi Filipović.

I zato će jedan po jedan će u red po gorivo koje će, u dogovoru sa Vladom, pojeftiniti na 129 dinara po litru. Stižu i subvencije od 35.000 dinara po hektaru, od čega će malo više od pola dobiti direktno od države, a ostatak kroz račune za repromaterijal.

Namireni su i poštari, prethodnih dana optuživani da namerno štrajkuju da ne bi penzionerima raznosili penzije. Njima će Vlada isplatiti i jednokratnu pomoć i povećati plate, istina ne 30 posto koliko su tražili, već 20.

Na to je pristala i grupa onih koji su bili najistrajniji. Ipak, i oni ostaju, kažu, u pripravnosti.

"Ukoliko se bilo koja od tačaka sporazume ne ispoštuje, ili se delimično ispoštuje i ukoliko se nastavi s pritiscima poslovodstva na radnike i radnice koji su učestvovali u obustavi rada ovih mesec dana spremni smo da na to odgovorimo novom obustavom rada, ali ovog puta nećemo sedeti na svojim radnim mestima", kazao je radnik JP "Pošte Srbije" Stefan Mitrović.
Nego će na ulicu, od koje su, posle razgovora s premijerkom, odustali i zaposleni u zdravstvu. Njima je premijerka dala reč da će njihov materijalni i radno - pravni položaj biti unapređen.

"Vlada je očito procenila da je veća šteta da ostane gluva za ove zahteva koji su i legitini i opravdani i oročeni, i krenula je ka kompromisima. Pogotovo što su protestanti sada naučili da ne veruju samo na reč, nego traže protokole o koracima koji garantuju da će zahtevi zaista biti ostvareni i da će na to oni imati uticaj", smatra profesor FPN Zoran Stojiljković.

I zato su na oprezu i poštari i poljoprivrednici. Ovi drugi čekaju nedelju kada će u Kisač doći premijerka i resorna ministarka, da se tu, na njihovom terenu "delimičan dogovor" možda pretvori u potpun.

Pogledajte još:


Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama