Istraživanje iz trideset prvog broja Radara pokazuje da Zvonko Gobeljić, vlasnik ili suvlasnik najmanje 25 firmi koje se bave najrazličitijim delatnostima, i više nego uspešno posluje sa državom, ostvaruje visoke profite, a uz sve to, kao po pravilu, gradi i na Dedinju.
Baš time se sada bavi Fabrika poljoprivredne mehanizacije Agromehanika, čija je osnovna delatnost, prema podacima iz APR-a, proizvodnja mašina za poljoprivredu i šumarstvo. Upravo toj Gobeljićevoj firmi je Opština Savski venac izdala građevinsku dozvolu, a onda i potvrdu o prijavi radova za izgradnju luksuznog kompleksa u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića, piše Radar. Predviđeno je da radovi budu okončani za dve godine, u septembru 2026. Ceo kompleks imaće oko 2.300 kvadrata (1.020 iznad zemlje), a vrednost radova se procenjuju na 402,8 miliona dinara ili na više od 3,4 miliona evra. U neposrednoj blizini – Zvonko Veselinović, Milan Radoičić i kum predsednika Srbije, Nikola Petrović…
Čitaoci će moći da nađu i osvrt novinara na fundus predsednika Aleksandra Vučića, zvanični ili privatni, ali se Radar iza same garderobe pozabavio i njenim pravnim aspektima. Jer, na primedbu da je neprimereno da nosi farmerke čija jedna nogavica vredi više od plate prosvetara, kojima je ponešto obećano, ali ništa nije ispunjeno, Vučić je odgovorio da mu je bitno da bude samo „čist i uredan“. Možda je okupan i uredan, ali čist teško može da bude imajući u vidu da sa platom koju je prijavio ne može da finansira ni deseti deo odeće u kojoj se pojavljuje…
U diktafon Radara je govorio i sociolog religije i profesor Univerziteta u Novom Sadu Slobodan Sadžakov, koji je govorio o savremenoj funkciji crkve, situaciji u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kao i njenom odnosu s državom…
„SPC je strpljivo, još od osamdesetih godina prošlog veka, nastojala pojačati svoj uticaj u društvu i to je i ostvarila, uz pomoć vlasti. Ona je danas važan faktor i u političkom i uopšte društvenom smislu. Našim političarima je važno pridobiti podršku SPC, imati je na svojoj strani, jer od nje se zazire. Tako ogroman uticaj i podrška naplaćuju se od države, i čuva se privilegovan položaj. Reč je, u suštini, o klasičnom trgovačkom odnosu“, rekao je Sadžakov.
U najnovijem izdanju možete pronaći i reportažu nastalu tokom trodnevnog boravka u Prištini gde je potpisnik redova prisustvovao novinarskoj konferenciji zatvorenog tipa, kao i opsežnu ekonomsku analizu Beograda na vodi, ili, preciznije, analizu uticaja ovog projekta na BDP Srbije.
Za novi Radar još govore i pišu Petar Peca Popović, Bušra Žaber, Ričard Has, Giša Bogunović, Slobodan Georgiev…
Više u novom broju i na radar.rs.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!