Oglas

Rajić o propisima EU: U Srbiji je izgleda najmanji problem kakav vazduh dišemo

author
N1 Beograd
18. feb. 2021. 14:29
>
14:57
jovan rajic
N1 | N1

Predsednik Upravnog odbora Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu Jovan Rajić izjavio je u Studio N1 Live da Srbija kasni sa primenom preporuka iz izveštaja Energetske zajednice. "Logično je da vam Energetska zajednica pomogne da ispunite određene standarde, a polazna je pretpostavka da vi te standarde ispunjavate zbog sebe, a ne da bi zadovoljili administrativne procedure i birokratiju u Briselu. Očigledno je da mi to ne doživljavamo na taj način. Očigledno je da nam je najmanji problem kakav vazduh dišemo i kako izgradnjom mini hidroelektrana utičemo na biodiverzitet", ocenio je Rajić.

Oglas

Podsetimo, ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da Srbija "troši tri do četiri puta više energije po jedinici društvenog proizvoda nego naši susedi i gotovo pet puta u odnosu na neke druge zemlje Evropske unije". Mihajlović je govorila na sednici Odbora Skupštine Srbije za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, na kojoj se razmatra i godišnji izveštaj Energetske zajednice o napretku Republike Srbije u implementaciji propisa iz oblasti energetike.

Rajić navodi da je Srbija u izveštaju Energetske komisije koji je pripremljen u novembru prošle godine na sličnom mestu kao i prethodnih godina.
"Sama strategija Energetske zajednice i sam jezik kojim se međunarodna zajednica obraća je dosta diplomatski, ali onaj ko želi da pročita između redova, može da shvati poruke. Osnovna poruka je da je transpozicija evropskih propisa zadovoljavajuća, ali da je implementacija slaba. Primena je u praksi slaba. U zavisnosti od oblasti do oblasti, napredak je negde uočljiviji, a negde nije bilo nikakvih pomaka", smatra Rajić.

On navodi da su glavne zamerke zbog monopolskog položaja na tržištu EPS-a, dok su najproblematičniji sektori - gasa i klimatskih promena.

"Srbija je jedina država u regionu koja nije počela uopšte sa izradom nacionalnog i energetskog klimatskog plana, pojavila se najava Zakona o klimatskim promenama, ali od tada ne znamo ništa više o tome. Sektori koji su ranije bili problematični, ostali su isti, dok su se neki problemi uvećali", kazao je Rajić.

On ocenjuje da su zahtevi sa liberalizacijom tržišta gasa i ekonomski i politički.

"Energetika ne ide bez politike, tako da se to može protumačiti kao politička poruka. Na kraju krajeva, Evropska unija je jedan od potpisnika kojim je stvorena Energetska zjednica. To je svakako usko povezano jedno sa drugim", smatra Rajić.

Na pitanje da li vlasti u Beogradu ozbiljno shvataju kritike EU koje se tiču energetike i ekologije, on odgovara: "Sama činjenica da se nakon četiri meseca razmatra izveštaj Energetske zajednice dovoljno govori koliko se taj izveštaj shvata. S druge strane, Energetska zajednica nema izvršne ingerencije da državu članicu obligira da ispuni određene obaveze".

Rajić je podsetio da je Srbija potpisnik brojnih sporazuma u ovim sektorima i da bi trebala brže da sprovodi u praksi svoje obaveze.

Pogledajte gostovanje Jovana Rajića u okviru emisije Studio N1 Live:

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama