
Predstavnici novinarskih udruženja i političkih stranaka reagovali su gotovo jednoglasno povodom oslobađajuće presude Apelacionog suda u slučaju ubistva novinara, urednika i izdavača Slavka Ćuruvije i izrazili svoje negodovanje tim povodom.
Udruženje novinara Srbije (UNS) ocenilo je da je oslobađajućom presudom Apelacionog suda u Beogradu, u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije, srpsko pravosuđe pokazalo institucionalnu nemoć.
„UNS ukazuje da je poslednjom u nizu odluka srpsko pravosuđe pokazalo institucionalnu nemoć i da za ubice novinara i njihove nalogodavce nema nikakve kazne. UNS će, uprkos obeshrabrujućim odlukama pravosuđa, nastaviti da istražuje ubistva novinara, podržava rad Komisije za istraživanja ubistava novinara, i javno objavljuje sva saznanja“, navedeno je na sajtu udruženja.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić izjavio je da je oslobađajuća presuda još jedan pokazatelj da je država od prvog dana opstruirala istragu i nikada nije ni imala nameru da rasvetli ovo ubistvo.
„Šokiran sam, žalostan i ljut jer živimo u državi koja 25 godina ne može da reši to svirepo ubistvo poznatog novinara i urednika. Iz samog čina ubistva se videlo da je država, odnosno tajna policija, izvršila taj zločin i ta ista država je učinila sve da se slučaj zataška i onemogući istraga“, rekao je Bodrožić za N1.
On je naveo da je istraga loše vođena i opstruirana, da je u jednom periodu posle 5. oktobra 2000. istraga došla do nekih činjenica, ali da je to sudu bilo malo, i da se „očigledne stvari moraju dokazivati van zemlje“.
Koalicija za slobodu medija i SafeJournalist mreža saopštili su da su razočarani odlukom Apelacionog suda da oslobodi okrivljene za ubistvo novinara i urednika Slavka Ćuruvije.
„Jedini slučaj ubistva novinara u Srbiji koji je dospeo do suda, nije okončan osuđujućom pravosnažnom presudom. Ovom presudom država pokazuje da nije sposobna ili ne želi da reši slučajeve ubistava novinara. Takođe, šalje se poruka novinarima da ih država neće zaštiti“, navodi se u saopštenju.
„Odugovlačenje u istragama ubistava novinara manir je koji pokazuje da država Srbija zapravo ne želi da se suoči sa ovim zločinima i kazni počinioce. Novinari u Srbiji inače se osećaju nebezbedno i to pokazuju svi međunarodni i domaći izveštaji o slobodi medija, sa ovakvom presudom taj osećaj samo će se pogoršati“, zaključuje se u saopštenju.
Predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever ocenila je na društvenoj mreži Iks (X) da je oslobađajuća presuda optuženih za ubistvo Ćuruvije „strašan udar na novinare i medijsku zajednicu u Srbiji, ali i na demokratiju i vladavinu prava“.
„Ovo je potpuni slom sistema koji šalje jasnu poruku da zločin, ubistvo novinara, ostaje nekažnjeno“, napisala je Sever.
Predsednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko se u Beogradu pridružio kolegama u osudi današnje oslobađajuće presude optuženima za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, izvršenog 1999. godine, i ocenio da je „žalosna i tužna činjenica da je nedostatak pravde večna tema na našim prostorima“.
„Kao predsednik HND, pridružujem se osudi svih naših kolega, Nezavisnog udružena novinara Srbije i svih organizacija na današnju presudu, ali s obzirom da sam svestan gde živimo, ne može me ništa začuditi“, rekao je Zovko na dodeli regionalne godišnja nagrada za televizijsko novinarstvo „Gordana Suša“.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je da Slavko Ćuruvija ubijen „u vreme Vučića koji mu je pretio“.
„Ubijen u vreme Vučića koji mu je pretio. Počinioci ubijeni u vreme Vučića. Krug se zatvorio“, napisala je Tepić na mreži Iks.
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac smatra da je nakon donošenja te presude „mrak gušći nego ikad“.
„Doneta je presuda da je Ćuruvija ubijen u skladu sa propisima. Mrak je gušći nego ikad“, napisao je Lutovac na Iksu.
Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović ocenio je da je tom presudom poslata poruka „svakome ko misli drugačije“.
„Država ubija. Prvo su ubili čoveka, zatim su ubili pravdu, a sada su ubili svaku pomisao da bilo ko može da bude slobodan i zaštićen ukoliko misli drugačije od protagonista miloševićevsko-šešeljevske politike“, naveo je Grbović.
Ranije danas, na oslobađajuću presudu reagovali su i ćerka Slavka Ćuruvije, Jelena, njegova bivša partnerka Branka Prpa, kao i Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara.
Advokat Rodoljub Šabić je na društvenoj mreži Iks naveo da je državi trebalo bezmalo četvrt veka da bi građanima poručila da za „mučko ubistvo Slavka Ćuruvije niko nije kriv“.
Podsetimo, Apelacioni sud u Beogradu objavio je presudu donetu pre skoro deset meseci po kojoj su okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije – Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić oslobođeni krivice.
Četvoricu pripadnika nekadašnjeg Resora državne bezbednosti pre toga je Posebno odeljenje za organizovani kriminal dva puta proglasilo krivim i osudilo na ukupno 100 godina zatvora.
Novinar i vlasnik listova „Dnevni telegraf“ i „Evropljanin“ ubijen je 11. aprila 1999 . godine u Svetogorskoj ulici, sa više hitaca, a za to ubistvo tek 2015. godine optuženi su tadašnji načelnik Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković i trojica visokih funkcionera DB-a Milan Radonjić, Ratko Romić i njegov kum Miroslav Kurak.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare