Vučević pisao ruskom premijeru: Traži od zemlje, u kojoj se guše slobode, da pomogne oko „pune istine“ o protestu

Vesti 20. mar 202521:57 15 komentara
N1, Shutterstock / Baloncici

Premijer u ostavci Miloš Vučević saopštio je da je uputio pismo predsedniku Vlade Rusije Mihailu Mišustinu, u kojem je "zamolio da Rusija uključi svoje istražne i bezbednosne organe u proces utvrđivanja pune istine o događajima 15. marta u Beogradu". Tako Vučević, čiju ostavku je Skupština Srbije nedavno konstatovala, traži pomoć od zemlje koja vodi rat, a o tačnim zbivanjima na protestu u Srbiji bi, prema mišljenju srpskih vlasti, trebalo da se bavi zemlja koja je poznata po gušenju prava na slobodu okupljanja i drugih ljudskih prava.

„Smatram da bi svetski poznati ruski stručnjaci značajno pomogli našim službama bezbednosti da utvrde razmere malicioznosti tvrdnji o upotrebi ‘zvučnog topa’, koje plasira deo antidržavne opozicije. Ukazao sam uvaženom predsedniku ruske Vlade na važnost istorijskog trenutka, u kojem se Srbija suočava sa najsnažnijim udarima na njen suverenitet i slobodarski duh, koje je uvek tokom istorije branila rame uz rame sa bratskim ruskim narodom“, napisao je Vučević.

Kako je naveo premijer u ostavci, to je uradio na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je najavio da više neće biti predsednik ako je upotrebljen zvučni top ili Vorteks.

„Evo ja vam sad kažem – ako su naše snage upotrebile zvučni top, Vorteks, bilo kako da se zove…evo, ja nisam predsednik više. Lažovi jedni bedni, sram vas bilo“, rekao je nedavno Vučić.

Inače, premijer u ostavci poslao je ovo pismo premijeru zemlje koja trenutno i dalje vodi rat protiv Ukrajine. Te je od zemlje koja je u ratu zatražio da uključi svoje istražne i bezbednosne organe o otkrivanju toga šta se desilo na protestu 15. marta u Beogradu, odnosno da li je korišćen zvučni top.

Inače, zbog tog incidenta je taj protest u Beogradu bio prekinut, a brojni građani javili su se nakon toga sa zdravstvenim posledicama.

Posebno je interesantno to što će u otkrivanju „pune istine“ o tome šta se desilo na javnom skupu u Srbiji, kako kaže srpski premijer koji je u ostavci, učestvovati organi zemlje koja guši osnovna ljudska prava, kao što su sloboda govora i sloboda okupljanja, iako su ta prava sadržana u Ustavu Rusije.

Rusija u 21. veku upravo zbog tih represivnih kazni prema aktivistima, opoziciji i građanima sve više izgleda kao režim u bivšem Sovjetskom Savezu. O nedemokratskom, odnosno autoritarnom, karakteru režima u Rusiji govori izveštaj Fridom hausa.

„Moć u autoritarnom političkom sistemu Rusije koncentrisana je u rukama predsednika Vladimira Putina. Uz poslušne sudove i bezbednosne službe, kontrolisani medijski prostor i zakonodavno telo sastavljeno od vladajuće partije i popustljivih opozicionih frakcija, Kremlj manipuliše izborima i guši istinsku opoziciju. Raširena korupcija omogućava stalne veze između državnih zvaničnika i organizovanih kriminalnih grupa. Od kada je režim pokrenuo punu invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, vlasti su dodatno pojačale ograničenja individualnih prava i sloboda kako bi ugušile unutrašnje neslaganje“, ocena je Fridom hausa.

Dakle, bezbednosni organi ovakve države baviće se „punom istinom“ o dešavanju u Srbiji. Sam izveštaj koji smo naveli dovoljno govori.

Takođe, Miloš Vučević je ranije danas objavio i kako je poslao pismo potpredsedniku SAD Dž. D. Vensu, a u kojem je podržao inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da se istražni organi SAD uključe u ispitivanje toga da li je tokom protesta u Beogradu upotrebljen zvučni top ili slična naprava.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare