
Nekadašnji politički protivnik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i bez iskustva u diplomatiji Dragan Šutanovac, biće ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama.
O imenovanju Šutanovca na mesto ambasadora nezvanično se govorilo više od godinu dana, što je on nekoliko puta demantovao, navodeći da bi morao ozbiljno da porazmisli o takvoj ponudi.
Bivši ministar odbrane Srbije (2007-2012) i nekada prvi čovek Demokratske stranke (DS) bio je otvoreni kritičar Srpske napredne stranke (SNS).
Posle demokratskih promena 2000. godine, imenovan je za specijalnog savetnika ministra unutrašnjih poslova Savezne Republike Jugoslavije, a naredne godine je postao pomoćnik saveznog ministra unutrašnjih poslova.
Za poslanika u Skupštini Srbije biran je u tri navrata, i bio je jedini poslanik i bivši ministar koji nije (2015. godine) prošao bezbednosnu proveru, dok su svi ostali poslanici mogli da podignu međunarodni sertifikat za pristup tajnim podacima, koji se izdaje na predlog BIA.
Na tu odluku Šutanovac se žalio.
Iako se kao ministar zalagao se za pristupanje Srbije Evropskoj uniji, često je isticao da preduslov za to nije članstvo u NATO. Tokom njegovog mandata osnovan jei Univerzitet odbrane kao zasebna visokoškolska institucija, a otvorena je i kancelarija Ministarstva odbrane Srbije u Briselu, gde je sedište Evropske unije i NATO alijanse.
Jedan je od osnivača Saveta za strateške politike (CfSP), nevladine organzacije osnovane u martu 2019. godine koja je kritikovala bezbednosnu politiku Srbije, kao i rad Ministarstva odbrane.
Na sajtu udruženja piše da je u pitanju „nezavisni istraživački centar sa sedištem u Beogradu, posvećen objektivnom i sveobuhvatnom istraživanju bezbednosnih i geopolitičkih i geoekonomskih pitanja koja utiču na okruženje i potencijalno mogu dovesti do sukoba“.
„Naša misija je da podržimo uspostavljanje održivog, bezbednog i prosperitetnog demokratskog društva, kao i da promovišemo razvoj strateških politika koje će uticati na regionalni mir i stabilnost i unapređenje dobrosusedskih odnosa u regionu. Kroz svoj rad, CfSP će se prioritetno zalagati za nacionalne interese Republike Srbije, i u tom kontekstu promovisati evropske i evroatlantske vrednosti i regionalnu saradnju, posebno u oblasti bezbednosti“, navodi se još na sajtu organizacije.
Nevladina organizacija Prva evropska kuća, povodom Dana Evrope 2010. godine, dodelila mu je nagradu Najevropljanin Srbije.
Politikom je počeo da se bavi u vreme režima Slobodana Miloševića, kada se učlanio u DS.
Šutanovac je 2017. godine vratio priznanje koje mu je uručeno za uspešno sprovedenu reformu Vojske Srbije, navodeći da ne želi da učestvuje u „manipulisanju evropskim vrednostima u trenutku kada EU ima najnižu podršku građana od 2000. godine“.
Nagradu je tada vratio i nekadašnji zaštitnik građana i kandidat na ranijim predsedničkim izborima Saša Janković, u godini kada su se među dobitnicima našli jagodinski političar Dragan Marković Palma, predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i gradski urbanista Beograda Milutin Folić, saradnici i članovi vladajuće Srpske napredne stranke.
„Šule Pašnjak“
Između SNS i njega godinama je postojala netrpeljivost.
Naprednjaci su ga oslovljavali sa „Šule Pašnjak“, optuživali da je bahati lopov i prevarant, a on je koristio svaku priliku da ukaže kako ga naprednjaci diskredituju, insistiranjem na aferi Pašnjak.
„Kamera B92 je prva došla da snima zgradu gde je 12 suinvestitora zidalo svako svoj stan, da kažu da ja zidam tu stambeno-poslovni objekat“, navodio je Šutanovac.
On je 2017, godine, u sudskom postupku oslobođen je optužbi da je prikrivao imovinu – da nije prijavio vlasništvo nad zgradom u centralnom beogradskom naselju Vračar, koju je navodno kupio dok se vodila kao „pašnjak“.
Vučić: Lično ste otpustili 10.000 ljudi, koliko ih se ubilo zbog vas?
Optuživali su ga naprednjaci godinama i za uništavanje borbenih vozila i topljenja tenkova, ali nikada sudski postupak za to nije pokrenut.
„Vi ste gospodine Šutanovac, vi lično, otpustili 10.078 ljudi. Koliko njih se ubilo zbog Vas? Koliko njih je umrlo zbog Vas?“, pitao je i tvrdio Aleksandar Vučić u parlamentu Srbije.
Kada je Šutanovac izabran za predsednika DS, naprednjaci su izdali saopštenje u kome su poručili „novi predsednik DS, a stari prevarant“.
„Od vratara u noćnim klubovima, uz pomoć svojih kolega koji su na samom početku haranja Srbijom zapalili Skupštinu i pokrali umetničke slike i stilski nameštaj, pretvorio se u bogataša, vlasnika skupocenih satova u vrednosti luksuznog stana u Beogradu, a na vračarskom pašnjaku, nekim čudnim demokratskim procedurama, koje su samo demokrate poznavale, ustoličio se u svom luksuznom stambenom vidikovcu“, navedeno je u tadašnjem saopštenju SNS-a.
A optužbe su prestale onog trenutka kada se Šutanovac udaljio od Demokratske stranke.
Prvi čovek demokrata – i isključen i izbrisan
Na prvim neposrednim stranačkim izborima novog rukovodstva Demokratske stranke, 24. septembra 2016, članovi su izabrali Šutanovca za predsednika DS.
Glasalo je 60,71 odsto članova DS od registrovanih 18.459 birača, a Šutanovac je dobio 59 odsto glasova.
Nakon izbora za Skupštinu grada Beograda, održanih u martu 2018. godine, podneo je ostavku na mesto predsednika DS, zbog, kako je rekao, „odgovornosti za loš rezultat DS-a na na izborima“.
„I pored posrtanja, mislim da smo najbolja stranka u Srbiji. Pozivam sve članove DS da porazmisle šta nam je činiti i da svi zajedno kreiramo novi ambijent, jer način na koji radimo nije funkcionalan“, rekao je tada Šutanovac.

Ostao je član stranke i naglasio da „namerava i dalje da pomaže i da daje maksimalni doprinos jer nam treba svaki demokrata“.
Krajem 2019. javno se usprotivio odluci Demokratske stranke da bojkotuje redovne parlamentarne izbore u aprilu 2020. godine.
„Pre ili kasnije ćemo na neke izbore morati da izađemo ukoliko mislimo da se bavimo politikom. Zašto bi Demokratska stranka odustala od neke svoje politike, da bi išla na bojkot? Bojkot je, koliko ja razumem, gotova stvar, ali šta nas sprečava da imamo svoju politiku“, izjavio je za Istinomer u oktobru 2019.
Rukovodstvo DS-a ga je 2021. godine isključilo iz stranke usled neslaganja unutar partije.
U novembru 2021. demantovao je tvrdnje da je napustio Demokratsku stranku.
„Nisam se iščlanio iz DS, osim ako me nisu izbacili, a da me o tome nisu informisali, kao što i mnoge druge isključene članove o tome nisu obavestili“, naveo je tada Šutanovac i dodao da svakako planira da ostane aktivan u politici, a na koji način to će zadržati za sebe.
Međutim, Srđan Milivojević, tadašnji predsednik Izvršnog odbora DS, izjavio je da „Šutanovac nije isključen iz Demokratske stranke, ali jeste izbrisan iz članstva“.
„Šutanovac je učestvovao u organizaciji lažne sednice i lažnih izbora u DS što je u suprotnosti sa pravilnikom i statutom DS i povlači brisanje članstva“, naveo je Milivojević.
Od podsmeha do „najkorisnijeg konvertita“
U oktobru 2023. izjavio je da mu je tekst na Nova.rs, u kome se navodi da se „nudi za ambasadora Srbije u SAD“ izazvao podsmeh, i da bi čak i kad bi mu ta funkcija bila ponuđena, morao ozbiljno da porazmisli o tome.
„Na direktno pitanje postoji li mogućnost da bude imenovan za ambasadora Srbije u SAD, Šutanovac je rekao da ne zna, ali da se nikada nikome nije nudio. ‘Za mene možete svašta da kažete, ali da sam lažov, prevarant i da sam se ikada nudio za bilo šta… Da sedi sad Boris Tadić ovde koji je bio predsednik meni tolike godine, ili Zoran Đinđić pokojni, da ih pitate da li sam se ikada nudio za bilo koju funkciju, nisam nikada’, naglasio je Šutanovac i dodao da nema nikakvu saradnju sa vladajućom SNS.
„Ja sam pet godina van političkog života. Vodim nevladinu organizaciju, stranke me ni za šta ne interesuje, nijedna (…) Da je ta priča takva, pa je ne bih sedeo kod vas ovde, ja bih sedeo u drugoj, mnogo gledanijoj televiziji na koju ne idem. Ni na jednu od tih televizija ne idem. Znači, sedeo bih u jutarnjem programu neke televizije koja ima šer pet, šest, deset puta veći nego vaš, ali ja tamo ne gostujem. Da se nudim, da li mislite da ne bih imao prostor tamo da gostujem, pa u svakoj emisiji bih gostovao“, poručio je Šutanovac na TV Nova.
Aleksandar Vulin je povodom imenovanja Šutanovca za ambasadora u januaru naveo da on nije prvi konvertit, ali im je svakako uvek bio najkorisniji.
„Čovek koji je uspeo da DS izbaci iz parlamenta zaslužuje da mu oprostimo ružnu prošlost“, rekao je Vulin.
Demokratska stranka tada je navela da je Šutanovac jedan od mnogih preletača koji su skloni korupciji i ličnom bogaćenju.
Stanovanje u rezidenciji amasadora u Vašingtonu
Nekadašnji načelnik Uprave za odnose sa javnošću Vojske Srbije Petar Bošković ranije je za Novu rekao da Šutanovčev sin stanuje u pomoćnom objektu rezidencije ambasadora i „gori struju od narodnih para“, a da za to vreme, Šutanovac ćuti.
„Otkad se Marko Đurić vratio, Srbija nema ambasadora u Vašingtonu. Ali ima rezidenciju. Praznu. Ima i kuću za domara. Ona nije prazna. U nju se već uselio sinak. Za ambasadora još nije ni zatražen agreman, ali mlađani Šutanovac već gori struju od narodnih para. Vlast je vlast“, napisao je Bošković na svom X nalogu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare