Novinar portala Voice Dalibor Stupar, u radu na jednoj istraživačkoj priči, došao je do prepiske privatne viber učeničke grupe u jednoj od novosadskih srednjih škola u kojoj se otvoreno i bez ikakvog straha deli neonacistička propaganda. Za N1 ističe da državni organi širenje ovakve propagande, pa čak i nasilna dela prema neistomišljenicima, ne sankcionišu adekvatno.
Prema njegovim rečima, u prepisci srednjoškolaca do koje je došao delila se standardna propaganda.
„Možete da vidite kukaste krstove, veličanje neonacizma i kvinsliških pokreta – sve ono što je standardna ikonografija koju viđamo i po zidovima zgrada. Najveći utisak je da, nažalost, ne može da se kaže da ne znaju ništa o tome, jer se iz prepiski vidi da jasno znaju o čemu se tu radi i da sračunato promovišu te ideje. Sve ono što viđamo na ulicama i društvenim mrežama je ono što svakodnevno cirkuliše i čega se oni uopšte ne stide“, navodi on i ističe da su pojedinci u par navrata pokušavali da im skrenu pažnju, ali da je svaki takav pokušaj napadnut i ućutkan.
Prema njegovim rečima jedna od stvari koja karakteriše tu društvenu grupu je da se antifašizam povezuje isključivo sa komunizmom, a fašizam i neofašističke ideologije sa nacionalizmom i patriotizmom.
„Dobar deo njih percipira da je to u redu. Imate veličanje Ljotića, Nedića i Hitlera i u isto vreme imate parole ne damo Kosovo i Mladića. To je jedno zamešateljstvo za koje bi, kada bi i sami krenuli da u svojoj glavi razreše, shvatili da neke stvari ne idu jedne sa drugima“, navodi Stupar.
Dodaje da ljudi koji su upoznati sa ovom tematikom kažu da je država prva koja im daje podstrek.
„Imali smo pre dve godine u Novom Sadu zatvoreni antifašistički skup, a grupe koje promovišu neonacističku ideologiju najavili su da će upasti na skup. Policija ih sprečila, ali su se oni u blizini okupili i razgovarali sa načelnoikom policije koji im je objašnjavao da su oni patriote i dobri momci, iako su nosili neonacistička i fašistička obeležja“, objašnjava on.
Podseća i na drugi slučaj koji se, kako je rekao, desio pre 20-ak dana u Novom Sadu, kada je doneta presuda zbog jednog od napada na Crnog ovna.
„Momci sa neonacističkim obeležjima su napali to mesto jer im smeta što se tu okupljaju antifašisti. Dvojica su dobili uslovne kazne, a treći je još u bekstvu. Dobili su kaznu kao da su učestvovali u kafanskoj tuči, a ne da su napali ljude iz mržnje zbog toga što su ideološki na drugoj strani“, navodi Stupar i ističe da je problem što se takva dela uvek tako definišu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare