Dokazi ne postoje
Šabić o Mariji Vasić i aktivistima: Najbolje rešenje - da ministar pravde pokrene postupak za pomilovanje
"Ako Marija Vasić da pristanak, a da je pitaju sigurno bi dala, ne postoje zakonski osnovi da se informacije o njenom zdravstvenom stanju ne daju porodici", kazao je za N1 nekadašnji poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i advokat Rodoljub Šabić.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je da je "odmah kada je pritvorena M.V. smeštena u Specijalnu zdravstvenu bolnicu u Beogradu u četvrtak popodne o tome obavestila javnost putem medija, među kojima su i oni koji su isticali u svojim izveštajima da nema nikakvih zvaničnih informacija o njenom zdravstvenom stanju".
Zašto vlast ne popušta, a sud drži aktiviste u pritvoru, uprkos velikom pritisku javnosti?
"Paradoksalna je situacija, to je očigledno. Uprava se poziva‚ Bože moj, i na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i na Zakon o pravima pacijenata, a onda kažu da su neke informacije slali medijima. Na stranu mediji, jesu ograničene informacije ali pod zakonom utvrđenim uslovima. Ograničene su osim ako Marija Vasić da pristanak. A potpuno sam siguran da bi bezrezervno dala pristanak, ako ne medijima, ono sinu i porodici. A oni nisu dobili nikakve informacije, iako su ih tražili", pojasnio je Šabić.
Dodaje da, prema tome, saopštenje Uprave deluje kao "providna i cinična objava".
"Porodici duguju preciznije informacije o njenom stanju, pogotovo što su neke bile i vrlo uznemiravajuće", rekao je Šabić.
On kaže da je tačno da postoji pravni osnov da Uprava zadrži informacije o nekome, ali...
"Ako Marija Vasić da pristanak, onda ne postoji zakonski osnov. Informacije jesu zaštićene osim na osnovu odluke suda ili nakon pristanka lica o čijim se podacima radi. Siguran sam, ponavljam, da bi Marija Vasić taj pristanak dala, ako ne da se informacije daju medijima, a ono sigurno da porodici mogu", kaže advokat.
Što se tiče prisluškivanih razgovora, na osnovu kojih je šestoro aktivista i studenata u pritvoru, Šabić kaže da to "nije nikakva utakmica između vlasti i nezadovoljnig građana, već događaj koji mora da se odvija po zakonu".
"Pritvor je po zakonu izuzetna institucija, nije pravilo, i određuje se samo onda kada je neophodno i ako se drugom merom ne može obezbediti ista svrha... Racio pritvora je obezbeđenje u postupku, to nije kazna, kazna će doći kasnije ako sud odluči", pojašnjava Šabić.
Kako kaže, jasno je i laiku, da bi njihovo prisustvo bilo omogućeno, pogovo nakon saslušanja, i blažom merom, na primer kućnim pritvorom.
"Jasno je od samog početka, a nijednog trenutka nije upitno da bi mogli da postupaju po žalbama. Tobože objašnjenje da ne mogu da odlučuju zbog blokade suda je cinično. Pričati o tome da nisu primili žalbu u elektronskom dobu, je takođe krajnje neozbiljno. Reakcije vlasti su neodgovorne i iritantne", dodao je gost N1.
Prema njegovim rečima, jedino pravo rešenje je da drugostepeni sud poništi rešenje o određivanju pritvora i pusti optužene da se brane sa slobode.
"A drugo, bolje rešenje je da ministar pravde pokrene postupak za pomilovanje od krivičnog postupka, jer nema uslova za to, a da predsednik Republike potpiše ta pomilovanja", navodi Šabić.
Komentarišući protest ispred suda u Novom Sadu, Šabić kaže da "veliki broj ljudi prepoznaje to suđenje kao nepravično i namerno držanje okrivljenih u pritvoru".
"S pravnog aspekta tu je situacija jasna, ne samo što dokaza za presudu nema, pričamo o zakonima Srbije... Presuda se ne može zasnivati na dokazu pribavljenom suprotno Ustavu i drugim zakonima. A vi imate situaciju u kojoj neki događaj po mišljenju policije predstavlja kriminalnu aktivnost, postoji procena da bi te ljude trebalo pratiti i snimati. To je po ZKP moguće samo ako odete kod tužioca, da on podnese zahtev sudu, a sud to odobri. A to se nije desilo. Snimanje je naredio direktor BIA, a odobrio sudija suda u Beogradu - potpuno nenadležni sud i sudija", naveo je Šabić.
I ti dokazi, kaže, moraju se proglasiti protivpravnim.
"A druge nemate, ovo što je snimljeno je totalno neozbiljan dokaz. Prisluškujete bez valjanog osnova i snimate neki razgovor pa ga stavite na raspolaganje trećim licima, celoj naciji, e to je krivično delo. Ali, tužioca to krivično delo ne zanima, on postupa po prvom, očigledno nelegalno pribavljenom dokazu", tvrdi Šabić.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare