“Plašim se da EU polako u drugi plan stavlja priču o demokratiji, ljudskim pravima, slobodi medija u Srbiji. Čini mi se da je njima litijum važniji od onoga što bi trebalo da bude temelj EU”, izjavila je novinarka lista Danas Safeta Biševac.
Vlasti u Srbiji ovih dana pojačale su kritike upućene nezavisnim medijima koje ponovo optužuju zza “dehumanizaciju” Aleksandra Vučića.
“Čini mi se da je ponovo aktualizovana priča o rudarenju litijuma u dolini Jadra glavni razlog za napade na medije. Znamo da je napad najbolja odbrana. Očigledno je da većina građana Srbije ima rezervu kada je u pitanju rudarenje litijuma. Prema rezultatima istraživanja Nove srpske političke misli, većina je protiv rudarenja litijuma. Ipak, očigledno je da žele po svaku cenu da otvore rudnik, a pošto su građani protiv toga, onda su nezavisni mediji najbolja meta za napade”, rekla je Safeta Biševac za N1.
Ona je kazala da su nezavisni novinari u Srbiji navikli na napade, ali da je emitovanje spota na svim televizijama sa nacionalnom frekvencijom, u kojem su nezavisne televizije optužene za hajku na Aleksandra Vučića “prevazišlo svaku meru”.
“I novinari Danasa su oguglali na pretnje, ali to nije dobro. Nikada ne znate kada se neki nervno rastrojen čovek može pojaviti i nauditi nekom. Videli ste šta se desilo Mladenu Savatoviću dok je izveštavao. Dakle, nikad ne znamo kada neki novinar može da nastrada. Dobro je što međunarodne medijske organizacije reaguju na ove slučajeve, ali plašim se da EU u drugi plan stavlja priču o demokratiji, ljudskim pravima, slobodi medija u Srbiji. Čini mi se da je njima litijum važniji od onoga što bi trebalo da bude temelj EU”, rekla je Biševac.
Ekonomski interesi EU u prvom planu
Nemački kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije za eneregetiku Maroš Šefčovič sutra dolaze u Beograd da potpišu Memorandum o kritičnim sirovinama.
“Ovo je samo je samo naredna faza. Nije finalizovanje. Biće potrebno još neko vreme da se finalizuje priča o otvaranju rudnika litijuma u dolini Jadra. Meni je uvek drago kad predstavnici neke moćne države dolaze u Srbiju jer posvećuju pažnju ovoj zemlji. Ali u ovom slučaju, jasno je da dolaze iz svojih ekonomskih interesa. To je razumljivo, velike zemlje gledaju svoje ekonomske i političke interese. Njih ne zanimaju interesi građana Srbije. Ali mislim da je to kratkoročno gledanje“, rekla je Biševac.
Ona je podsetila da je nakon decembarskih izbora, Aleksandar Vučič bio izložen oštrim kritikama predstavnika evropskih institucija zbog “očiglednih izbornih neregularnosti”.
“Bilo je oštrih kritika, bilo je oštrih rezolucija Evropskog parlamenta i sada je to stavljeno u drugi plan. Mislim da je to loše za Evropu, jer kada oni zaborave svoje osnovne principe zbog ekonomskih interesa, to im kratkoročno može doneti koristi, ali dugoročno to nije dobro ni za Srbiju, ni za EU”, ocenila je Safeta Biševac.
Jači pritisak EU za litijum nego za rešavanje Kosova
Biševac je konstatovala da se odnosi Beograda i Berlina stalno menjaju.
„Uvek je interesantno kako odnosi Berlina i Beograda idu gore – dole. Pre samo nekoliko meseci, Nemačka je bila glavni neprijatelj Srbije. Đilas je juče rekao da bi Vučić mogao da podnese Šolcu izveštaj koji je najavljivao, kako se Nemačka mešala u izbore u Srbiji, koji mi nikada nismo videli“, podsetila je Biševac.
Dodala je da će, „kada je u pitanju ekonomski interes“ evropske zemlje jače „pritisnuti Srbiju zbog litijuma nego što su je pritiskali zbog potrebe rešavanja problema Kosova.
„Oni su videli da su za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije potrebne dve strane i da i Priština povlači poteze koji su suprotni njihovim interesima. Od tada je taj pritisak na Srbiju smanjen. Kada su u pitanju ekonomski interesi zapadnih zemalja, EU, velikih multinacionalnih kompanija, oni će biti daleko rigidniji i mislim da će pritisak za početak rudarenja litijuma u dolini Jadra biti jači nego pritisak za rešavanje pitanja Kosova“, rekla je za N1 novinarka lista Danas Safeta Biševac.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare