Dekanka FPN za N1:

Sastanci sa opozicijom signal režimu da EU sve ozbiljnije razmatra saradnju s drugim partnerima u Srbiji

author
N1 Beograd
22. maj. 2025. 22:41

"Poruke Kaje Kalas su jasne i bilo ih je više nego što smo očekivali. Mi znamo da su njoj pre svega u fokusu pitanja dijaloga Beograda i Prištine, usklađivanje sa spoljnom politikom EU, odnos Srbije prema Rusiji i regionalna politika. Međutim, Kalas je ovaj put otišla dalje. Ona je, pre svega, govorila o reformama, razgovarala je sa opozicijom i civilnim društvom, spomenula je autonomiju univerziteta i sve to govori da EU pomno prati šta se dešava u Srbiji. I da dodam, nije bilo zajedničke konferencije za novinare sa srpskim zvaničnicima", rekla je za N1 dekanka na Fakultetu političkih nauka Maja Kovačević.

Dekanka na Fakultetu političkih nauka Maja Kovačević ističe da je razlog zbog kojeg Kala Kalas nije imala konferenciju za medije sa srpskim zvaničnicima taj što Evropska Unija ne želi da se u Srbiji tako nešto protumači na način da EU daje podršku mnogim stvarima koje se dešavaju u Srbiji, i da je zbog toga napravljena takva distanca.

"Kalas je bila veoma jasna na sovjoj konferenciji za novinare i svi njeni odgovori govore da, iako je EU ranije zatvarala oči pred nekim stvarima u Srbiji, to više ne radi. Vrlo brzo je EU shvatila sa se ovde dešavaju mnogo dublje i ozbiljnije promene. Oni nisu mogli da ne primete sve građane i studente na ulicama, krupne društvene promene i odgovor režima na to. Izjava Fon der Lajen iz oktobra prošle godine je tumačena tako, da ona podržava režim u Srbiji zbog geostrateških projekata. Pokazalo se, posle nekoliko meseci, da je taj narativ kontraproduktivan. Ne treba zaboraviti da ona dolazi iz partije koja je grupi Evropske narodne partije, a pridruženi član je i SNS. Dakle, postoji povezanost, nije ona tesna ali to ne treba zaboraviti. I posle toga, mislim da su veoma brzo svatili u EU da to šteti njihovoj reputaciji", rekla je u emisiji Newsnight dekanka na Fakultetu političkih nauka Maja Kovačević.

Komentarišući navode da su Albanija i Crna Gora ispred Srbije kada je reč o pristupanju EU, dekanka navodi da to ne treba "da nas čudi".

"Nas ne treba da čudi što su Crna Gora i Albanija ispred nas. Mi imamo sada neke uslove koje treba da ispinimo, treba da uredimo medijsko zakonodavstvo, uredimo izborne spiskove, ispunimo preporuke ODIHR-a, i videćemo da li će opet biti izigravanje pravila ili ćemo zaista dobiti nezavisan REM. Opozicija se žalila da nije bila informisana o setu medijskih zakona čije se izmene pripremaju, oko biračkog spiska i to ne uliva nadu da će biti reči o stvarnim reformama, i to je ono što govore iz EU - ne može samo da se štiklira na papiru", rekla je sagovornica N1 i dodala:

"Sastanci sa opozicionim strankama i Marte Kos i Kaje Kalas, su signal režimu da EU sve ozbiljnije razmatra saradnju sa drugim partnerima u Srbiji. Treba podsetiti da i kada je nastala SNS, veliki pomak u njihovom političkom napredovanju se desio upravo posle njihove posete Briselu, jer su oni tada bili prihvaćeni kao značajan partner i to im je dosta pomoglo da dođu na vlast".

Dekanka je istakla i da aktuelna vlast "dugo odustaje od EU integracija", da zauzima pasivan stav i da je to primetno do te mere da se poslenjih nekoliko godina u izveštajima o Srbiji ponavlja ista rečenica - "zvaničnici Srbije su na rečima posvećeni procesu pristupanja ali tražimo da se to vidi i na delima".

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama