Šeholi: Policijom se ništa ne rešava na Severu Kosova, ipak ne mogu se porediti Kurti i Milošević

Vesti 12. sep 202413:49 4 komentara

"Ne želim da poredim Kurtija sa Miloševićem, ali policijskim načinom se ništa ne može rešiti”, izjavio je, govoreći o situaciji na Severu Kosova, politički analitičar Fatmir Šeholi. Dodao je da ne misli da su Srbi na Kosovu danas u situaciji kao Albanaci devedesetih godina, koji su, rekao je, bili pod aparthejdom, dok Srbi tamo imaju svoje predstavnike. Ocenio je da će neki od optuženika za Banjsku biti osuđeni na doživotni zatvor.

Na Severu Kosova već nedeljama traju tenzije. Pitanje koje se postavlja je kako civilno društvo na Kosovu na to reaguje.

“Rekao bih da je situacija na Severu Kosova dugo rovita, pošto tamo nije sprovedena demokratija, jer imamo gradonačelnike koji su na nedemokratski način, sa jedan ili dva odsto glasova došli na ta mesta, jer Srbi nisu učesvovali na izborima. Tu počinje ova situacija koju svaki dan imamo na Severu Kosova. I Srbi i Albanci moraju da shvate da se policijom ništa ne može držati. To je Milošević pokušao devedesetih godina na Kosovu, pa svi znamo kako se to završilo”, rekao je Šeholi.

Kurti neće da razgovara sa Srbima, posledica – Banjska

On je dodao da je više puta Kurtiju sugerisao da razgovara sa Srbima na Severu Kosova.

“Premijer nikada nije otišao da razgovara sa njima i kao posledica toga je bila Banjska. Ubijen je jedan policjac, ubijena su trojica terorista”, kazao je Šeholi.

Govoreći o hapšenju četvorice mladića srpske nacionalnosti u Kosovskoj Mitrovici i navodima ombudsmana da su bili izloženi torturi u pritvoru, on je rekao da se još uvek ne zna šta se njima zapravo desilo.

“Policijom se ne može ništa rešiti. To je pokušao ovde Miloševićev režim i znamo kako je to završeno. Ne želim da uporedim Kurtija sa Miloševićem, to bi bilo ludilo, ali policijskim načinom se ne može ništa rešiti, nego samo dijalogom…U suprotnom, ovakve stvari izazivaju proteste, demostracije. Ne znam da li su četvorica mladića bili izloženi torturi. Ako jesu, to je jako loše, a ako nisu, niko o tome ne sme da laže”, naveo je Šeholi.

Albanci u vreme Miloševića bili pod aparthejdom

Komentarišući teze da je položaj Srba danas sličan kao položaj Alabanaca na Kosovu krajem osamdesetih i devedesetih godina, on je rekao da se ne slaže sa tim, jer su Albanci u vreme Miloševića bili „pod aparthejdom i nisu imali ništa”.

“Danas Srbi na Kosovu imaju deset rezervisanih poslaničkih mesta u Skupštini Kosova. Imaju deset gradonačelnika od 38 opština. Ovo sa Severom Kosova je druga stvar, ali čim budu izbori, biće tu Srbi. U Ustavnom sudu imate Srbina, u Tužilaštvu Kosova više Srba, imate sudije u Apelacionom sudu…”naveo je Šeholi.

On je rekao da su zbog poteza Prištine na Severu Kosova, Prištini uvedene sankcije i ponovio da se policijom ništa ne može rešiti.

“Dakle, tu sam, kada je reč o Severu Kosova kritičan prema Kurtiju, ali ne slažem se da je danas situacija Srba na Kosovu kao što je bila situacija Albanaca na Kosovu u prošlosti… činjenica je da Srbi imaju svoije predstavnike na Kosovu”, naglasio je Šeholi.

Većina na Kosovu želi multetničko društvo

Odgovarajući na pitanje da li Priština želi multetničko društvo, on je rekao da je to garantovano Ustavom.

“Naravno da ima uvek ima Albanaca koji žele spajanje sa Albanijom… ali ipak mislim da je većina za to da Kosovo bude multietničko društvo”, ocenio je Šeholi.

Govoreći o tezi da je cilj vlasti na Kosovu da se Srbi isele, on je rekao da “treba pitati Vučića šta radi u dolini Preševa”.

“Zašto Albanci napuštaju taj region… Godinama se Albancima tamo pasiviziraju adrese…Mi smo zbog te nepravde digli glas…Srbi imaju univerzitet, škole, budžete, obrazovanje, zdravstvo, domove kulture…sve to funkcioniše… To mi nekada nismo imali….Zameram premijeru to što radi sa policijom na Severu Kosovu. Tamo treba da budu legalni predstavnici; većinsko stanovništvo tamo su Srbi…Treba dozvoliti izbore na Severu Kosova….Nadam se da će posle izbora 9. februara doći do promene tog koncepta razmišljanja i da ćemo se mi Albanci boriti za prava Srba, i Srbi za prava Albanaca na Kosovu”, kazao je Šeholi.

Komentarišući zatvaranje Pošte Srbije na Kosovu, on je rekao da su “ilegalne institucije”.

“Ne možete da imate opštinu Priština ili Mitrovica, pada piše Republika Srbija, a živite na Kosovu”, ocenio je on.

Banjska – teroristički akt

U sredu je Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo optužnice protiv 45 osoba za napad u Banjskoj 24. septembra prošle godine.

“To je jedan teroristički akt koji se desio unutar Kosova… Tužilaštvo Kosova je detaljno radilo… Došli smo do toga da se zna  uloga svakog od tih 45 optuženika u Banjskoj… Na osnovu razgovara sa tužiocima, mogu da kažem da ovde postoji kršenje ustavnog poretka i može se očekivati i doživotni zatvor za mnoge od njih”, rekao je Fatmir Šeholi.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare