Jednom otkazana, pa opet zakazana sednica o litijumu trebalo bi konačno da počne u ponedeljak. Dok vlast ponavlja da je predlog izmena zakona o rudarskim i geološkim istraživanjima koji predlaže opozicija imbecilan i glup, opozicija se za raspravu pripremala upravo na mestu koje je najviše ugroženo, u Gornjim Nedeljicama, gde se planira izgradnja rudnika litijuma.
Neki su u Gornje Nedeljice došli prvi put, da vide mesto gde bi na plodnoj zemlji mogli da niknu rudnik i deponija.
Predložilo je 86 opozicionih poslanika zakonsku zabranu iskopavanja litijuma i bora kojom bi se za početak zaustavio projekat „Jadar“ i rudnik Rio Tinta.
„Suština je zapravo da izložim koliko je to pogrešno, koliko ta odluka zapravo nije ekonomski isplativa i koliko je to zapravo u disproporciji sa trajnim uništenjem bidiverziteta u najplodnijoj zenlji u Srbiji“, kaže Danijela Nestorović, „Ekološki ustanak“.
Pokazali meštani gostima štetu koju su na plodnoj zemlji u dolini Jadra već napravile istražne bušotine Rio Tinta. Od predstavnika opozicije u zajedničkoj borbi očekuju samo jedno, jedinstvo.
„Ono što treba da prenesu u Skupštini jeste da ovde postoji život i da je ovde većina koja nije prodala i da većina i dalje živi. Videli su kršenje svih mogućih zakona, na teritoriji Gornjih Nedeljica iza kojih stoji upravo vlast“, navodi Marijana Petković, „Ne damo Jadar“.
Vlast koja pored intezivne kampanje za otvaranje rudnika, od završetka izbora, na svaki način koristi prilike da uvredljivo i sa nipodaštavanjem govori o protivicima rudnika, bili oni meštani, stručnjaci ili predstavnici opozicije.
„Očekujemo naravno samo da se čuje istina. Naravno da ne očekujemo da će izglasati zakon ali nama je sasvim dovoljno da onaj deo Srbije koji veruje da ova vlast radi u interesu Srbije sada konačno shvati da oni to ne rade“, objašnjava Marijana Petković, „Ne damo Jadar“.
„Ovim ćemo praktično raskrinkati i jasno pokazati građanima da su predsednik republike, premijer ove države i predsednik skupštine glavni promoteri, i mogu da kažem, izvestioci kompanije Rio Tinto“, navodi Danijela Nestorović, „Ekološki ustanak“.
Poručili na odlasku iz Beograda meštani Nedeljica da će pratiti svaki korak vlasti po pitanju Rio Tinta i rudnika, i disati im za vrat. Pred skupštinu će, kažu, u danu kada se bude glasalo o ovom zakonu. Svesni da ukoliko se borba protiv litijuma ne završi u institucijama, da bi naredni korak mogla ponovo da bude ulica jer su do sada samo protesti i blokade, makar na kratko zaustavili projekat Rio Tinta.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare