Sijarto: Studentski protesti pokušaj destabilizacije Srbije

Vesti 14. feb 202509:12 > 11:23 72 komentara
Photo by Attila KISBENEDEK / AFP

Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je da u studentskim protestima u Srbiji, koji traju od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, vidi "pokušaje destabilizacije" Srbije.

„Vidim pokušaj destabilizacije Srbije i koliko razumem to se ne podstiče samo iz zemlje nego i iz spolja“, rekao je Sijarto u intervjuu za RTS.

Prema njegovim rečima, interes Mađarske je da Srbija ostane stabilna.

„To je dobro za Mađare koji žive u Srbiji i za Mađarsku zbog saradnje dve zemlje“, dodajući da Budimpešta „veruje vladajućoj koaliciji u Srbiji i da se „nada da pokušaj destabilizacije neće uspeti“.

On je takođe rekao da je Srbija najjača zemlja na Zapadnom Balkanu i da Mađarska veruje da je u interesu Evropske unije da Srbija bude njena članica.

„Za Mađarsku bi bila dobra vest da Srbija postane članica EU„, rekao je.

Ministar spoljnih poslova Mađarske istakao je da je potrebna jaka regionalna koordinacija da bi se izbegao svaki prekid u snabdevanju gasom i negativan uticaj na tržišta.

„U saradnji sa Rusijom, Turskom, Bugarskom, Srbijom uspeli smo da nađemo rešenje uz pomoć kojeg je obezbeđeno snabdevanje gasom“, rekao je Sijarto.

On je dodao i da izgradnja naftovoda između Srbije i Mađarske, kojim je u planu povezivanje na ruski naftovod, „veliki strateški projekat“.

„Posvetili smo se izgradnji novog naftovoda, biće potrebno tri godine.To je velika strateška investicija“, rekao je.

„Rusija regionalna realnost – to nije pitanje ideologije nego fizike“

Povodom odluke Beograda o neuvođenju sankcija Rusiji, Sijarto je rekao da se „ta odluka poklapa sa nacionalnim interesima Srbije sasvim dobro i da razume zašto je takva odluka doneta“.

EU se nepošteno odnosi prema Srbiji, ocenio je Sijarto i podsetio da je tokom mađarskog predsedavanja bio cilj otvaranje novih klastera. ali da su neke članice blokirale taj postupak.

„Rusija je regionalna realnost. To nije pitanje ideologije nego fizike. Sada je situacija takva da gas dobijete ako imate gasovod. Nemoguće je gas isporučiti u torbama“, rekao je.

„Nismo spremni da presečemo naše energetske veze sa Rusijom jer ako to uradimo nećemo moći da snabdevamo zemlju“, rekao je Sijarto.

„Kada patriote dobije većinu u Briselu tada će doći do promene u pristupu Srbiji“

Na pitanje da li na putu Srbije ka EU postoje novi uslovi, Sijarto je rekao da misli da će dolazak Donalda Trampa na vlast u SAD pomoći i u ovom slučaju.

„Razlog zašto se dešava ta blokada (u pristupanje Srbije Uniji) jeste to što Srbija, slično kao i Mađarska, vodi patriotsku suverenističku političku strategiju, za porodicu, za mir i protiv migracija, a mnogi u Evropi to ne mogu da svare“.

Novi američki predsednik je sličnih stavova, rekao je Sijarto i dodao da se nada da će doći promene i u Briselu i da će biti sve više razumevanja da je suverenistički pristup ispravan.

„Kada patriote dobije većinu u Briselu tada će doći do promene u pristupu Srbiji“, rekao je Sijarto.

Mađarska spremna da pomogne oko sankcija NIS-u

Sijarto je ocenio i da su sankcije koje je SAD uvela Naftnoj industriji Srbije (NIS), posledica „osvetničke politike Bajdenove administracije“ zbog suvernističkih politika Budimpešte i Beograda, i istakao da su njegova zemlja i kompanija MOL spremni da Srbiji nadoknade eventualne gubitke u pogledu nafte.

„Pre svega, do ove situacije dovela je administracija Džozefa Bajdena, koja je centralne evropske zemlje posmatrala na vrlo neprijateljski način. Mađarska i Srbija su izabrali konzervativne patriotske vlade koje predstavljaju nacionalne interese za vaš i naš narod. Kao političku osvetu, Bajdenova administracija je nametnula sankcije protiv naših zemalja“, kazao je Sijarto.

Istakao je da su te sankcije, stvorile i Budimpešti i Beogradu, velike probleme koji štete suverenitetu zemalja.

„Bajdenova vlada je veoma jasno rekla da je ‘Gasprom banka’ na listi sankcija, a mi smo jasno poručili da to stvara velike probleme zemljama u regionu u kontekstu snabdevanja gasom. Oni su toga bili svesni. Tako su i, stavljajući NIS na listu sankcija, bili potpuno svesni da stvaraju velike probleme Srbiji u slučaju snabdevanja naftom“, naveo je ministar spoljnih poslova Mađarske.

Ukazao je i da problemi o kojima se priča nisu samo na štetu Srbije, već i cele centralne Evrope.

Šef mađarske diplomatije kazao je da je dobio uverenja od nove američke administracije predsednika Donalda Trampa da će sve neprijateljske odluke Bajdenovog tima ubrzo biti revidirane.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare