Iako su nacrti ključnih medijskih zakona odavno gotovi, sva je prilika da neće, prema mišljenju člana radne grupe koja je radila na izmeni zakona Radeta Veljanovskog, biti usvojeni do jula, kako je planirano, i to zato što vlast planira izbore - kao da se zakoni donose zbog vladajuće garniture. Pored odbijanja da se izaberu novi članovi Saveta REM-a, neverovatno je da nacrti ne nude bolju zaštitu gledalaca od štetnih scena nasilja, posebno dece i maloletnika, piše Cenzolovka.
Dok se na desetine hiljada ljudi okuplja na ulicama Beograda već pet nedelja, protestujući zbog nasilja i agresije koji se, između ostalog, gotovo svakodnevno, a bez sankcija, emituju i na nacionalnim televizijama, i traži ostavke članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), dotle se državi očigledno ne žuri da usvoji novi, rigorozniji Zakon o elektronskim medijima (ZEM) i tako pokuša da unapredi sistem kontrole, pre svega nad televizijama sa dozvolom za nacionalno emitovanje, piše Cenzolovka.
Umesto do jula, kako je bilo planirano, novi ZEM ali i krovni medijski zakon – o javnom informisanju i medijima, čija usvajanja iovako ozbiljno kasne – moraće, izgleda, da sačekaju bolja vremena. Možda čak i novi skupštinski saziv. Tako bar za Cenzolovku kaže Rade Veljanovski, član radne grupe za izmenu ZEM-a.
„Informacije koje imam, koje su nezvanične, ali vrlo indikativne, govore da medijski zakoni čiji su nacrti završeni – Zakon o elektronskim medijima i Zakon o javnom informisanju i medijima, verovatno neće ni ući u javnu raspravu, niti će biti usvojeni do jula, kako je bilo planirano”, kaže Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu u penziji.
On dodaje da su, prema informacijama koje smatra pouzdanim, razlog za to mogući izbori na jesen. Veljanovski ocenjuje da je ta odluka jako loša, te da je paradoks da se zakoni ne donose zbog izbora, jer se oni ne donose za vladajuću garnituru. U ovom slučaju odlaganje donošenja zakona jeste, kako objašnjava Veljanovski, dokaz da se nešto taktizira i manipuliše.
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović ocenio je da u samim dokumentima REM-a postoji govor mržnje.
„Mi smo sproveli istraživanje informativnih emisija. Ovo istraživanje dostavićemo i samom REM-u. U Srbiji postoji nešto što se naziva televizijska autokratija, a po svim analizama možete videti da su mediji u zemlji itekako kontrolisani. Potrebno je da se ceo medijski konkurs ponovi jer verujemo da televizije koje su dobile nacionalnu frekvenciju to nisu zaslužile“, rekao je Gavrilović.
O istraživanju medija
Prema istraživanju medija koje je sprovela Dubravka Valić Nedeljković iz Novosadske novinarske škole, u 90 do 95 odsto slučajeva mediji su izveštavali formalno neutralno, ali, kako je ocenila, postoje dve struje u Srbiji, jedna provladina, druga antivladina, koje jedna drugu ne poznaju.
Valić Nedeljković je rekla da su Radiotelevizija Srbije i komercijalne TV sa nacionalnom frekvencijom usmerene na pozitivno izveštavanje o šefu države Aleksandru Vučiću, premijeru Ani Brnabić i vladi, a drugi na njihovu kritiku.
Predstavljajući rezultate istraživanja Novosadske novinarske škole iz avgusta i septembra prošle godine, Dubravka Valić Nedeljković navela je da su analizirane RTS, Radiotelevizija Vojvodine, Prva, Pink, Hepi, N1, Nova i B92.
Dubravka Valić Nedeljković je rekla da su RTS i tri komercijalne TV u jutarnjim programima potpuno naklonjene vlastima.
Vrh vlasti gostuje u jutarnjim programima, što je nezabeleženo u takvim formatima, jer šef države ne treba da gostuje u jutarnjem programu, izjavila je ona uz tvrdnju da REM ne reaguje na to što komercijalni emiteri kao izbor gostiju imaju osuđene ratne zločince i kontroverzne ličnosti što se tiče morala.
Zabeleženo je da opozicija nikada nije prisutna u jutarnjim programima.
Dubravka Valić Nedeljković je izjavila da kablovske TV N1 i Nova S imaju teme od javnog interesa i visok procenat medijske inicijative, gde se objašnjavaju osobe, pojave i događaji od najvećeg značaja za Srbiju.
Njihovi subjekti su svi kojima nijedan drugi medij ne otvara vrata. Rade vrlo profesionalno, okrenuti su radno aktivnim građanima, odnos je uravnotežen, rekla je Dubravka Valić Nedeljković.
Zoran Gavrilović izjavio je da u programu RTS tokom pet i po meseci analize nije imao nijednu negativnu sekundu.
Isto je i sa Anom Brnabić, rekao je Gavrilović.
On je ocenio da hiperprisutnost Vučića predstavlja kršenje Ustava, zbog predominantne zastupljenosti u odnosu na premijera.
Sa TV Pink je ista situacija. U njihovom programu je opozicija predominantno negativno predstavljena, izjavio je Gavrilović i dodao da ima prostora za ispistivanje da li je prisutan govor mržnje.
Gavrilović je naveo da je TV N1 pretežno neutralno predstavljala Vučića, Anu Brnabić i vladu, dok su vladajuće partije negativno predstavljene, a opozicija pozitivno ili neutralno.
Veljanovski je ocenio da je evropska regulacija u medijskoj sferi najpreciznija i da se mora napraviti razlika između cenzure i regulacije.
Cenzura je sistem pravila koja treba da zaštite partikularne interese i spreče određena mišljenja i stavove da uđu u medije. Regulacija treba da omogući da informacije slobodno teku i da bude poštovana sloboda mišljenja i govora, bez mešanja javne vlasti. Ispravan je zahtev da se smeni Savet REM, ali treba dobro promisliti kako to uraditi, da ne napravimo više štete nego koristi, izjavio je Veljanovski.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare