Sociolog Ivan Živkov rekao je za N1 da sve što se dešava oko projekta Jadar vidi kao ofanzivu vlasti u nameri da sprovede projekat eksploatacije litijuma u Srbiji.
“Vlast je iskoristila period nakon izbora – kada je učvrstila svoje pozicije na svim nivoima, kada oseća da je snažna, istovremeno oseća da je opozicija vrlo slaba i posvađana. Čak i ova klima ide na ruku u nameri da se sprovede taj projekat, jer velike vrućine ne smetaju onima koji su u klimatizovanim kabinetima, a svakako će smetati ljudima koji budu želeli da na ulici iskažu neki svoj protest. Tako da je to jedno povlačenje figura u toj partiji koja je osmišljena”, rekao je Živkov u emisiji Dan uživo.
On je podsetio da je sve počelo intervjuom Aleksandra Vučića za Fajnenšel tajms, u kome je najavio oživljavanje projekta, pa je onda Ustavni sud doneo svoju odluku, a sada je Vlada donela svoju Uredbu.
„Sad ćemo imati jednu medijsku ofanzivu koju vidimo, i na koju će nažalost i oni koji su protiv toga nastupati iz pozicije defanzive”, ocenio je.
Izjave Ane Branbić o Rio Tintu u kojima je ponavljala da su kompanije u Srbiju doveli pripadnici bivše vlasti, Živkov je nazvao „bujicom reči“.
“Potpuno je besmisleno da pravdate svoje loše postupke. Dakle, ako je neka prethodna vlada nešto pogrešila, to je trebalo u međuvremenu ispraviti. Neki zakon, na primer Zakon o rudarstvu i energetici je loš, on može da se promeni. Aktuelna vlast ima apsolutnu većinu u Skupštini, nema nikog ko može da je spreči, da ispravi svaku grešku nekih od prethodnih vlada“, istakao je Živkov.
Prema njegovim rečima, očekivane su reakcije na donetu Uredbu Vlade, pogotovo ljudi koji žive na tom području, zato što su i namere vrlo opasne,
„Nema genocidnih naroda, ali pojedinci koji svesno donose odluke, kojima će jedno čitavo područje biti opustošeno, gde će život biti uništen i to ne samo ljudi, nego i biljni i životinjski svet. Znači ako pojedinci, govorim sad i o članovima Vlade i o sudijama Ustavnog suda i o lokalnim funkcionerima i o medijima, doprinesu tako nekom razvoju događaja, za takve pojedince se može reći da su genocidni. Oni će uništiti život na jednom području, a to područje nije samo dolina Jadra“, objasnio je sociolog.
Dodao je, da će reakcija režima sad biti oštrija, a policije brutalnija.
„Kada smo imali one velike proteste i blokade po Srbiji, policija nije nikog hapsila, nije nikog tukla, nije niko osuđen. Prvi put kada je pokušana blokada jedne pruge, došla je žandarmerija i vršila je hapšenje“, podsetio je sociolog.
Komentarišući izjavu Brnabić gde je odgovorila na pitanje N1 dokle će da targetiraju novinare nezavisnih medija, Živkov je objasnio da se u logici to zove zamena teza.
„Oni koji se koriste ovakvim rečnikom su upravo najviši funkcioneri aktuelne vlasti i režimski mediji. Sad, problem je u tome što će ovo videti manjinski deo Srbije, a većinski deo će videti samo ono što će biti prikazano na RTS-u, televiziji Pink i sličnim režimskim medijima. Evo, meni je zapalo za uho taj izraz tajkunskih medija koji koristi Ana Brnabić. Jedini medijski tajkun u Srbiji je Željko Mitrović koji ima medijsku imperiju Pink, a ona je u sastavu i u sklopu ovog režima“, zaključio je Živkov.
Rio Tinto: Živkov nije izneo naučni dokaz
Iz Rio Tinta su reagovali i na ovo gostovanje. Ocenjujući izjave sociologa kao „neodgovorne i paušalne“ – da „pojedinci koji svesno donose odluke kojima će jedno čitavo područje biti opustošeno, gde će život biti uništen, i to ne samo ljudi, nego i biljni i životinjski svet, može reći da su genocidni“, kao i da će oni „uništiti život na jednom području, a to područje nije samo dolina Jadra“, navode da Živkov „nije izneo nijedan naučni podatak ili dokaz, niti je pokazao čak ni elementarnu nameru da svoje tvrdnje potkrepi bilo kakvim naučno utemeljenim argumentom“.
Nacrti studije uticaja na životnu sredinu projekta „Jadar“, koji su javno dostupni, potvrđuju da se projekat „Jadar“ može realizovati bezbedno uz poštovanje najviših standarda životne sredine, tvrde iz Rio Tinta.
Kako navode, Živkov se posebno osvrnuo na potencijalnu štetu na tokovima vode i dodaju da je projekat „Jadar“ osmišljen tako da od samog početka svaki uticaj na podzemne i površinske vode svede na najmanju moguću meru.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare