Spasojević: Realnije da izbori budu na jesen, potrebna radikalizacija protesta
Profesor Fakulteta političkih nauka Dušan Spasojević ocenio je da je neophodna „neka vrsta radikalizacije“ protesta kako bi bili rapisani parlamentarni izbori. “Ne možemo imati izbore tokom leta jer ne bismo imali potpun demokratski kapacitet. Tako da već ulazimo u razmišljanje da bi izbori mogli da budu na jesen. Verujem da će studenti i deo društva koji smatra da su izbori jedino rešenje u odnosu na to i praviti neku vrstu dinamike“, rekao je Spasojević i dodao da vlast „pokazuje da je spremna da koristi sve elemente represije“.
Više fakulteta u Beogradu juče je počelo izvođenje online nastave.
„Trenutno se vode razgovori na nivou pojedinačnih fakulteta i na nivou univerziteta. Pokušavamo da nađemo neko zajedničko rešenje i da izbegnemo scenario koji se desio na nekoliko fakulteta, a to je da su uprave donele određene odluke, a da su onda studenti organizovali proteste ili odbijaju da učestvuju u takvom vidu nastave. Tako da je to jedna veoma složena situacija koja zavisi i od tipa fakulteta i od stepena poverenja koje studenti imaju prema upravama“, rekao je za N1 Dušan Spasojević, koji je predavač na FPN.
Celo gostovanje pogledajte na ovom linku.
"Blokade moraju da se očuvaju"
On je kazao da se o tom pitanju na Fakultetu političkih nauka u Beogradu vode svakodnevni razgovori.
„Imam utisak da su profesori donekle podeljeni, ali i studenti oko toga šta bi bilo dobro da se urade. Meni se čini da blokade moraju da se očuvaju u nekom obliku. I da bi bilo dobro da studenti mogu da dođu do nekog dogovora“, kazao je Spasojević.
Naveo je da su uprave nekih fakulteta „više motivisane da izađu iz finansijske blokade koje je nametnula Vlada“
„Neke uprave su bliže pozicijama vladajućih stranaka i spremnije da se donekle konfrontiraju sa studentima. Neke su i manje strpljive, a neke možda, da budem iskren, procenjuju da do tog dogovora neće moći da se dođe i da u svakom slučaju morati da bude neko preglasavanje i neke nesuglasice“, rekao je Spasojević.
Naveo je da je jasno da neki fakulteti „ne mogu imati kvalitetnu online nastavu“.
„Fakultet političkih nauka bi npr. za neke predmete mogao da ima online nastavu, a za neke ne“, rekao je Spasojević.
Naveo je da su različiti modaliteti online nastave, pa neki profesori stavljaju svoja predavanja na sajt, dok neki drže nastavu slično kao za vreme pandemije.
„Neki se nadaju i nastavi uživo, tako je da je veoma haotična situacija“, kazao je Spasojević.
"Bićemo pod lupom i pritiskom"
Odgovarajući na pitanje da li sprovođenje onlajn nastave podrazumeva i izlazak fakulteta iz finansijske blokade, Spasojević je kazao da „sa ovom Vladom ništa nije garatovano“.
„Siguran sam da ćemo biti pod lupom i pritiskom sve dok traje ova kriza, a i nakon ove krize. Tu možemo da govorimo i u jednom širem konteksu, o pretnjama novim zakonom o visokom obrazovanju i raznim drugim stvarima koje je ova Vlada sprema“, rekao je Spasojević.
Dodao je da spasa (za fakultete) „zasigurno nema bez ozbiljne promene vlasti“.
„Ili bez ozbiljnog konsolidivanja unutar univerziteta i odbijanja napada (od strane vlasti)“, rekao je Spasojević.
Kazao je da u javnosti postoji rasprava o tome „da li online znali izdaju studenta i prekid blokada“.
„Mislim da ništa od toga ne stoji u ovom trenutku i da ćemo svakako ostati na pozicijama na kojima smo bili do sada“, ocenio je Spasojević.
Dodao je da bi se postizanjem kompromisa izbegao „frontalni udar na Univerzitet koji bi sada mogao da bude prilično žestok“.
„Mislim i da moramo da se spremamo da će ti udari trajati narednih nekoliko meseci, a znajući ovu Vladu, verovatno tokom leta kada je nama teže da reagujemo i da se organizujemo“, ocenio je Spasojević.
"Vlast spremna na sve elemente represije“
Osvrćući se na produžetak pritvora za troje novosadskih aktivista, Spasojević je rekao da je to „pravno neutemeljeno“.
„Od samog početka je sve pravno neutemeljno i to je ta vrsta represije koju vidimo“, kazao je Spasojević.
Dodao je da vlast „jasno pokazuje da je spremna „da koristi sve elemente represije“.
„Da ne reaguje na represiju prema građanima, što smo videli u Novom Sadu i u Kuli. Prosto, ako ste za SNS, možete da radite šta god hoćete i policija na to neće reagovati“, rekao je Spasojević.
Oko 1.500 profesora potpisalo je peticiju za raspisivanje vanrednih parlametarnih izbora koju će danas predati u Vladu i u Predsedništvo Srbije.
„Ta peticija znači podršku ideji da su izbori jedini izlaz iz krize. U tom kontekstu ideja da Univerzitet ne može biti mesto kreiranja izborne kampanje i izbornih lista jeste važna. Mi jesmo autonomna sfera i studenti to znaju i razumeju i iznose te stvare iz zgrada fakulteta. Ali to ne znači da ne mogu da se bave politikom u ostatku svog života. Mogu i profesori. Naravno da ne mogu da vodim kampanju na svojim predavanjima, ali kada izađem iz zgrade fakulteta, imam sva prava kao i svi građani ove zemlje“, naglasio je Spasojević.
Dodao je da i „rektor ima sva prava da se kandididuje (za izbore) na bilo kojoj listi“.
„Kao što i Đuro Macut ima prava da bude predsednik Vlade i član Srpske napredne stranke“, naglasio je Spasojević.
Osvrćući se na izjavu Miloša Vučevića da ne veruje da će izbora neće biti ove godine, on je rekao da je jedan od vidova pritiska da bi se izbori raspisali i „neka vrsta radikalizacije“ protesta“.
„Onog trenuka kada studenti procene da je to dobar trenutak. Naravno, ne možemo imati izbore tokom letnje pauze jer ne bismo imali potpun demokratski kapacitet. Znamo da su tada stotine hiljada građana na odmorima, van mesta prebivališta. Tako da već ulazimo u razmišljanje da bi izbori mogli da budu na jesen. Verujem da će studenti i deo društva koji smatra da su izbori jedino moguće rešenje u odnosu na to praviti neku vrstu dinamike“, zaključio je za N1 profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Dušan Spasojević, koji je nedavno objavio knjigu pod naslovom „Antipolitika“.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare