Predsednik Izraela svečano je dočekan u Beogradu u trenutku kada su mnoge evropske zemlje okrenule leđa jevrejskoj državi, zbog brutalnog rata u pojasu Gaze. Predsednici Aleksandar Vučić i Isak Hercog nisu na konferenciji za novinare pominjali srpsko snabdevanje oružjem, ali se gost iz Izraela zahvalio što je Srbija stala uz njegovu zemlju u teškom trenutku.
Intoniranje Hatikve u Beogradu uvek ima poseban značaj, imajući u vidu istoriju, sudbinu i brojne veze srpskog i jevrejskog naroda. Ali, u ovom političkom trenutku, kada su odnosi Izraela sa brojnim evropskim državama zahladil zbog stravičnog rata u Gazii, ovo ima dodatnu težinu.
„Od 7. oktobra i masakra koji je počinio Hamas nad izraelskim građanima, Srbija je stala uz Izrael. I vi lično ste pozvali na puštanje talaca i osudili ste te otmice. Posebno smo zahvalni što ste u tom periodu ugostili izraelske sportiste i timove koji su ovde bili domaćini na međunarodnim takmičenjima i što su se oni u Srbiji osećali kao kof kuće“, rekao je Isak Hercog.
Dvojica predsednika uputila su apel za oslobađanje izraelskog i srpskog državljanina koga Hamas drži od 7. oktobra prošle godine kao taoca. Njegova majka bila je pozvana da stane sa dvojicom predsednika pred zvanice i novinare.
„Ništa nije važnije nego pokušaj da spasimo život jednog dečaka, jednog mladog čoveka, Alona Ohela. Ja sam sa više ljudi, mojih prijatelja iz arapskog sveta razgovarao i molio da se založe kod onih koji ga drže kao taoca i da znaju da je to molba republike srbije i svih nas – da Alon Ohel bude pušten kući“, rekao je Aleksandar Vučić.
Glavna tema razgovora, po rečima predsednika Vučića, bio je budući sporazum o slobodnoj trgovini. Ta trgovina između Srbije i Izraela uključuje i onu najdelikatniju. Kako je BIRN objavio, Srbija je samo od početka godine izvezla oružje i municiju u Izrael u vrednosti od 23 miliona evra.
„Izgleda mi neugodno. Svojim stavovima u poslednje vreme Srbija radi na podrivanju svog diplomatskog kredibiliteta. Srbija je oficijelno neutralna u Ukrajini, neutralna u ratu u Gazi. A Srbija isporučuje oružje Ukrajini i isporučuje oružje Izraelu tako da mi se čini da to nije neka doslovno neutranlna pozicija“, smatra Boško Jakšić.
Ujenjene nacije su apelovale da se prodaja oružja Izraelu obustavi. Ipak, Srbija je 20 puta uvećala svoje isporuke oružja toj zemlji baš u ratnom periodu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare