"Srpska ambulanta" u Prištini: NVO objašnjava čime se bave i traže izvinjenje kosovskog ministra

NVO Centar za mir i toleranciju Priština, sa sedištem u Gračanici, saopštio je da se u sredu u Centru za zajednice preostalih prištinskih Srba u centru Prištine odigrao "zlonamerni i krajnje neprihvatljiv politički performans". Oni negiraju da pružaju medicinske usluge i navode da prostorije Centra povremeno posećuju medicinske ekipe iz enklava koje vode računa o malo preostalih Srba i drugih zajednica u Prištini.
Kako su preneli mediji, Kosovska policija je izvršila pretres jedine ambulante koja funkcioniše u srpskom sistemu u Prištini i privela lekare i medcinsko osoblje u policijsku stanicu. Tom prilikom zaplenjeno je vozilo Hitne pomoći Priština s beogradskim registarskim tablicama.
NVO s Kosova objašnjava da Centar za zajednice, o kome je ovde u stvari reč, kao takav postoji više od 20 godina i osnovan je uz pomoć i odobrenje UNMIK administracije, KFOR-a, Lekara bez granica i drugih međunarodnih organizacija. Ističu da su svi oni pomagali rad centra kao jedinog sigurnog mesta za okupljanje nekoliko preostalih prištinskih Srba, ali i Roma, Turaka, Bošnjaka i Goranaca.
"Jedino je tačno iz celokupne jučerašnje predstave da su Centar za zajednice, povremeno, posećivali i lekari iz enklave koji su preostalim Srbima u Prištini u prostorijama Centra merili pritisak, šećer i holesterol, ali nije navedeno da su te usluge pored starijih pripadnika gore pomenutih zajednica, često koristili i policajci iz stanice policije koja se nalazi neposredno pored Centra", navodi se u saopštenju Centra.
"Naglašavamo, povodom optužbi ministra Svećlje, da naša organizacija ne pruža nikakve medicinske usluge i da je njegova jučerašnja izjava apsolutno neistinita i zasnovana na neosnovanim tvrdnjama. Zaključujemo sa zahtevom, da od ministra Svećlje tražimo pisano izvinjenje za sve ono što je juče izjavio medijima i napisao na svojim društvenim mrežama", poručili su iz NVO.
Ističu da je Centar za zajednice u više navrata bio predmet interesovanja Ministarstva unutrasnjih poslova Kosova i Kosovske policije, s ciljem da se preuzmu prostorije Centra.
"Podsećamo, 2012. godine po informacijama koje smo dobili iz katastra Opštine Priština, te prostorije ne pripadaju Ministarstvu unutrašnjih poslova već gradu Prištini, koja je tu svoju imovinu ustupila prvo Vatrogasnoj stanici, a potom Komercijalnoj banci na korišćenje, i da je 2012. godine doneta odluka da se rad Centra nastavi dok se ne nadje bolje rešenje za izmeštanje Centra za zajednice u Prištini. Rešenje do danas nije nađeno, ali želja Ministarstva za prostorijama koje im ne pripadaju ostaje. Od 2012. godine, NVO Centar za mir i toleranciju Priština, premešta svoje sedište u Gračanicu i Centar za zajednice ostaje sa jednom jedinom funkcijom, a to je je da služi kao mesto okupljanja preostalim prištinskim Srbima i drugim pripadnicama manjinskih zajednica u gradu", objašnjavaju iz ove organizacije.
Dodaju da su tema kosovskih medija postali 2020. godine kada su dovedeni u vezu s organizacijom sličnog imena koja je registrovana i postoji u Beogradu.
"Već tada je kolektiv naše organizacije potpuno pogrešno i zlonamerno predstavljen kao špijunski, tako da nas ove jučerašnje optužbe uopšte ne iznenađuju", poručili su iz Centra.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare