Šta je Petar Filipović iz Gornjih Nedeljica video i čuo u Cinvaldu, gde ga je odveo Vučić

Vesti 13. dec 202408:03 26 komentara
Tanjug, Sebastian Kahnert/DPA via AP, Pool

Rudnik, suprotno od onoga što je predsednik najavio, nije video, pošto ga nema. Umesto toga, Petar Filipović iz Donjih Nedeljica video je prezentacija projekta Cinvald, drugog najvećeg nalazišta litijuma u Evropskoj uniji (EU) i na iznenađenje predsednika i njegove pratnje, postavljao pitanja tamošnjim stručnjacima. "Znam da mnogi misle da sam Vučićev", kaže za N1 Filipović.

Petar Filipović iz Gornjih Nedeljica bio je deo delegacije Srbije koja je boravila u Nemačkoj i koja je videla prezentaciju projekta Cinvald, potencijalnog rudnika litijuma i čula iskustva o smanjenju negativnih uticaja na životnu sredinu kada je u pitanju rudarstvo.

Povezane vesti

Petar je letos tokom tribine o potencijalnom rudniku litijuma i bora u Jadru, koju su u Ljuboviji organizovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kompanija Rio Tinto, pitao predstavnike britansko-australijske kompanije za mogućnost da građani Podrinja posete druge rudnike te kompanije i uvere se da li je moguće baviti se poljoprivredom u njihovoj okolini, što tvrdi ova firma na svom sajtu.

Tada je dobio poziv predsednika Srbije da poseti drugi projekat, Cinvald u Nemačkoj. Kao što je letos najavio predsednik, put Saksonije je otišao i Petar, gde je boravio tri dana.

„Ja izdajem dozvole za rudnik, a ne Šolc“

Rudnik, suprotno od onoga što je predsednik najavio, nije video, pošto ga nema. Umesto toga, video je prezentaciju projekta Cinvald, drugog najvećeg nalazišta litijuma u Evropskoj uniji (EU), razgovarao sa tamošnjim stručnjacima…

„Čovek koji vodi Institut (Saksonska rudarska uprava, prim.a) opisivao je kako oni to rade. Sve dozvole za istraživanje. gradnju, kopanje idu preko njih. Prigovor svakog građanina se razmatra. Na kraju je rekao da je on taj koji izdaje dozvole a ne „šef“, misleći na Olafa Šolca koji je tu sedeo. U pitanju je duga tradicija od 700 godina“, kaže Filipović za portal N1.

Filipović kaže da je na iznenađenje ostalih i uznemirenost predsednika jer to nije očekivao, postavio pitanje, o tome da li je moguće da ta Rudarska uprava pomogne sa svojim iskustvima, na šta je dobio pozitivan odgovor.

Kaže da je tokom posete samo jednom pomenut Rio Tinto i da je to uradio predsednik. On je pominjao i saradnju rudarskih fakulteta u Srbiji I Nemačkoj.

Ruda cinvaldit
Rob Lavinsky, iRocks.com/ Wikpedia

Kaže da ga posle ovog puta zvalo „nikad više medija“, kako provladinih, tako i profesionalnih. Na početku razgovora za N1 kaže da ga niko nije uslovljavao i da je otišao svojom voljom. Navodi i da je 5. oktobra 2000. godine bio među prvima na blokadi u svom kraju i da je bio član Demokratske stranke.

„Nisam dobijao dnevnice, samo sam izgubio tri radna dana, a rudnik nisam video. Sam sam platio put do obližnjeg Drezdena gde sam otišao da prošetam i kupim suvenire“, navodi naš sagovornik.

Od Rio Tinta obećanja, ali bez posete rudniku

Posle letošnjeg pitanja upućenog Rio Tintu da ih povedu da vide kako je moguće gajiti poljoprivredne proizvode oko nekog od njihovih rudnika, Petar Filipović kaže da je kompanija obećavala, ali da se to još nije desilo.

„Pominjali su se Argentina, pa Mongolija, SAD. Za Argentinu su rekli da je potrebna viza, dok se u Mongoliji vadi bakar pa valjda nije to to. Možda ćemo da idemo u rudnik bora u Kaliforniji“, kaže Filipović.

Povezane vesti

U pitanju je rudnik Boron koji se nalazi na zapadnom kraju pustinje Mohave u državi Kaliforniji.

Kaže da zna da sada mnogi misle da je „Vučićev“ i da to misle neki od ljudi sa kojima radi. No, kako kaže, važno da se razgovara bez obzira na razlike.

„Nisam za rudnik, pogotovo da ga drže stranci. Tehnologija sada nije na potrebnom nivou, ali možda će za 10 godina da bude drugačije. Na kraju, svi ćemo morati da sednemo i pričamo, nađemo neki konsenzus i da poštujemo struku. Čak će Zelenski i Putin morati da pregovaraju“, zaključuje Filipović koga čeka da sedne za isti sto sa svojim komšijama.

„Žao mi je. Deca su nam se igrala, dedovi su nam se znali. Žao mi je i što im pasiviziraju zemlju“, zaključuje Filipović.

Podsetimo, poljoprivredno gazdistvo Zlatka Kokanovića iz pokreta Ne damo Jadar stavljeno je, rešenjem Ministarstva poljoprivrede – u pasivan status i to na pet godina. To praktično znači da neće imati pravo na bilo kakve subvencije za razvoj poljoprivredne proizvodnje, niti na toj zemlji može da se upiše drugo gazdinstvo. „E, sad nam je udario na porodicu“, poručio je Kokanović, obraćajući se javnosti putem društvenih mreža. Ima poruku i za poljoprivrednike koji „sede kod kuće i ćute“: „Danas sam to ja, juče je bio Predrag Veljković, a sutra ćete biti vi“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare