Nije lako s muškarcima, a nije lako ni muškarcima. Odmicanje od stereotipa iz prošlosti i ulazak u uloge koje nameće novo vreme stavilo ih je pred velika iskušenja. Kada muškarci budu shvatili da ništa nije strašno kada si ravnopravan sa suprotnim polom, da je čak lepo biće i životi svih će biti bolji i lakši, složili su se Miša Stojiljković novinar, autor podkasta "Tata ti su lud", i Milan Nikolić, tv voditelj.
"Muškarci su hiljadama godina bili privilegovani, i nisu bili ni svesni toga. Podrazumevalo se da je muškarac glavni. Sada se to više ne podrazumeva. U Srbiji mnogi muškarci još uvek uspeh svojih žena smatraju kao svoj pad. Ali to nije tako", rekao je u emisiji Dan uživo Miša Stojiljković.
On je istakao da sociološka istraživanja potvrđuju da na globalnom nivou, ali i u Srbiji, kod muškaraca postoji sve veća potreba da budu uz svoje porodice i svoje žene, da zajedno učestvuju u podizanju dece.
"Pomalja se novi obrazac očinstva u Srbiji, obrazac koji podrazumeva da muškarci počinju svoj identitet da grade na tome da su pre svega roditelji. Sada su majka i otac primarni objekti vezivanja za decu i tu poruku treba ojačavati. Jako je dobro što da dolazi do promene svesti. Dosta ljudi sa kojima ja radim dolaze jer se plaše da će ponoviti obrazac ponašanja svog oca, koji je, na primer, bio nasilan, ili je lišavao dete emocija. Imali smo slučaj da je jedan muškarac čak promenenio i prezime jer se stidio svog oca", obasnio je Stojiljković.
Milan Nikolić, televizijski voditelj kaže da su "stare" uloge bile te da je muškarac hranitelj, onaj koji održava porodicu, onaj koji ima vlast nad svojom ženom, onaj koji svoj identitet gradi na osnovu onog šta mu piše u ličnoj karti - da je Srbin, pravoslavac, heteroseksualac.
"Nove uloge su te da muškarac nauči da nema nikakva prava samo zato što je muškarac. Da ne može nikog da štipne jer je muškarac i jer se to se podrazumeva. E, to se više ne podrazumeva. Prvo moramo da potpuno uvažimo suprotni pol, a ostalo je da se borimo za svoju individualnost. Ako želimo progres da izaberemo to, ako ne želimo ne želimo i da izbegnemo sve pritiske imperativa uspeha, sreće i sve druge. Negovanje individualnosti i tolerancija, to su 'nove uloge'", istakao je Nikolić.
On je istakao i da je kontrola novca, takođe bila "oruđe" u rukama muškarca.
"Voleo bi da dođe do promene i da muškarci shvate da ništa nije strašno kada si ravnopravan, da je čak lepo", rekao je Nikolić.

Muško zdravlje tabu tema, a kancer testisa najzastupljeniji od 15. do 39. godine
"Muškarci se obraćaju lekaru obično kada počnu da im 'otpadaju delovi tela'. Čak i kad počne da boli, većina ne ide kod lekara. Studija rađena u Francuskoj je pokazala da se svaka druga smrt kod muškaraca mogla sprečiti da se samo otišlo kod lekara. Ovde kod nas još uvek vlada mišljenje 'bolje da ne odem jer ko zna šta će da mi nađu. Redovno ujutru popiti jednu rakiju i rešeni su problemi'", upozorava Sojiljković.
Nikolić ističe da je zdravstvena kultura muškaraca u Srbiji na veoma niskom nivou, ali i pitanje seksualnosti.
"Žene su se decenijama borile i uspele su da se izbore sa tom vrstom stigmatizacije, ali muškarci nisu. Sad to mora da se uradi sa muškarcima. Podaci pokazuju da je kancer testisa najzastupljeniji u uzrastu od 15. do 39. godine života, a je drugi po zastupljenosti kada se uzme ceo životni vek muškarca. I tu dolazimo do ključnh pitanja: ko dečake uvodi u svet seksualnosti, umeju li očevi da razgovaraju otvoreno sa svojim sinvima o tome, ko je sa očevim ocem nekada i kako razgovarao o tome, da li dečaci o tome razgovaraju unutar vršnjačke grupe? O tome mora mnogo više da se govori", upozorava on.
Stojiljković je istakao da se u roditeljstvu nesvesno pozivamo na one obrasce kada smo mi bili mali.
"Niko nas nije uputio u to kako da razgovaramo sa decom, ali sa njima se mora razgovarati i na temu seksualnosti i reproduktivnog zdravlja. To kod nas i dalje tabu. Veliki broj roditelja čak ne želi da se u školama priča o tome. Sa druge strane, deca u nemačkoj u osnovnoj školi uče kako se koristi kondom, deca od 11 godina. Uče to kao potpuno normalnu stvar i to jeste normalno i veoma važno zbog seksualno prenosivih bolesti, neželjenih trudnoća čuva, zdravlje i život. To su jako važne teme u svetu i Evropi ali još uvek iz nekog razloga ne i kod nas", rekao je on.
Na severu Evrope "renesansa porodice"
Početkom sedemdesetih godina prošlog veka na severu Evrope počelo je da se radi na promeni svesti o rodnim ulogama.
"Ta lagana promena rodnih uloga je na severu Evrope dovela do "renesanse" porodice i porasta nataliteta. A šta mi imamo, strukture i u medijima i u politici i akademskim krugovima, da sve što je drugačije je atak na osvedočeni mentalitet, i model ponašanja srpskog muškarca. Crne hronike nam nikada ne nedostaju u medijima, na žalost isto kao i predrasude da muškarac ne sme biti ranjiv. To je stravična laž koja muškarcima radi o glavi i izaziva nesigurnost.To se guta i guta i na kraju završi nasiljem ili suicidom. Biti muškarac ne znači biti testosteronsko čudovište koje nema emocije", zaključio je Nikolić.

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare