Stojanović: Odgovor države posle tragedije u Ribnikaru pokazao da nismo spremni da se suočimo sa prošlošću
Ideja o Memorijalnom centru na mestu masovnog ubistva u Ribnikaru je potekla iz ideje da se prekine sa praksom da sve stavljamo pod tepih i da moramo da gradimo jednu novu kulturu sećanja koja će podrazumevati sećanje na žrtave, ali koja će i budućim generacijama slati potrebne društvene promene koje mogu preventivno da deluju, kaže za istoričarka Dubravka Stojanović.
Oglas
Stojanović, koja je i članica multidisciplinarnog tima, koji se, između ostalog, bavi postavljanjem memorialnog centra u znak sećanja na žrtve tragedije u Ribnikaru, kaže da odgovor države i škole odmah nakon ubistva 3. maja 2023. godine govori o našoj kulturi sećanja i praksi da sve stavljamo pod tepih.
„Kao što se sećamo, škola je počela da radi nedelju dana posle masovnog zločina i to je nešto što je izuzetno povredilo porodice ubijenih i to je nešto što je ostalo kao jedna trajna bolna tačka u odnosu sa školom. I drugo, država je tim i radnu grupu napravila tek u martu 2024. godine. Moram da kažem da je od tada saradnja zaista izuzetna i da imamo na svake dve nedelje sastanke, da se na tome jako mnogo zajednički radi, ali je trebalo mnogo vremena i ono što je problem to je što su to pitanje pokrenule porodice žrtava. Dakle, to nije pokrenulo društvo, to nije pokrenula ni država, ni grad Beograd, to su pre svega inicijative porodica. To nismo imali takav slučaj u drugim zemljama“, objašnjava ona.
Dodaje i da smo kao društvo skloni da sve stavljamo pod tepih bilo zbog toga što nismo spremni da se s tim suočimo, što izbegavamo teška pitanja ili što prosto želimo da okrenemo leđa, okrenemo novi list i da nastavimo da se veselimo.
„To će nažalost biti slučaj baš danas i sutra u Beogradu. Zvanične institucije stavljaju pod tepih, tako da smo došli čak i do tog nezapamćenog skandala da se država nije dovoljno time bavila ili grad neposredno posle ubistva, nego evo na drugu godišnjicu je taj, kako je rekao gradonačelnik, najveći osmeh koji treba staviti na usta. Dakle na godišnjicu Ribnikara i sutra Malog Orašja i Dubone, dakle to je nešto što je zaista mimo moje mogućnosti da uopšte razumem. Ali to jeste i deo naše kulture sećanja gde mi sa jedne strane ne želimo da se suočimo sa teškim pitanjima, a sa druge strane vrlo često revolucionarno brišemo sve što je ranije bilo i onda imamo stalno neku tabulu razu koju počinjemo iz početka. To veoma ostavlja ozbiljne posledice po društvu. Dakle, mi stalno živimo u tom vakuumu sećanja, upravo da bi se stavilo pod tepih i ideja o memorialnom centru je upravo između ostalog ideja da to tako ne sme i da moramo da gradimo jednu novu kulturu sećanja koja će podrazumevati pamćenje i sećanje žrtava, ali koja će i budućim generacijama slati potrebne društvene promene koje mogu preventivno da deluju“, rekla je Stojanović.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Oglas
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Oglas
NAJČITANIJE
Oglas
Oglas
Najnovije
Oglas
Oglas
Oglas