Stojić: U bivšoj garnituri MUP postojao manjak volje da reše ubistvo Ognjanovića

Vesti 29. jul 202109:05 > 09:30 9 komentara
N1

Prošle su tačno tri godine otkako je nepoznati napadač u ulici Antifašističke borbe na Novom Beogradu ubio poznatog beogradskog advokata Dragoslava Mišu Ognjanovića i lakše ranio njegovog sina. I iako je svo to vreme formalno otvorena istraga ubistva, pouzdane informacije o njenom napretku nisu dostupne javnosti, podseća list Danas.

Umesto pouzdanih, opipljivih podataka vezanih za ubistvo Dragoslava Ognjanovića, putem medija su plasirane spekulacije u kojima se licitiralo imenima potencijalnih izvršilaca i nalogodavaca, smeštajući to u širi kontekst sukoba suprotstavljenih kriminalnih grupacija, navodi list.

U tom periodu, najviši državni zvaničnici, uključujući i one iz Ministarstva unutrašnjih poslova, održali su nebrojano konferencija za medija. Nijedna od njih nije se ticala ubistva Dragoslava Ognjanovića, piše Danas.

Advokatica Jelena Stojić, saradnica Dragoslava Ognjanovića, za Danas ističe da je poražavajuća činjenica da se državni organi rutinski obraćaju javnosti povodom ubistva lica iz kriminogene sredine, ali da ćute o ubistvu njihovog kolege.

Podsećajući na konferenciju za medije iz 2016. godine tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, organizovanu nakon ubistva višestruko osuđivanog Aleksandra Stankovića, Stojić naglašava da ju je dramatičan ton tog obraćanja podsetio na konferenciju organizovanu nakon ubistva premijera Đinđića.

Povezano:

„Kada sam videla koliko su potreseni, ja sam pomislila da se u najmanju ruku nešto strašno desilo. Međutim, ovo obraćanje je za mene bilo šokantno kada su oni javnost obavestili o ubistvu lica koje je osuđivano, najavivši odmazdu za to ubistvo. S druge strane, javnosti se niko već tri godine nije obratio povodom ubistva Miše Ognjanovića. Kakvu pravnu sigurnost građani mogu da osećaju ako je jedan ugledni advokat ubijen ispred svog stana, pred sinom? Čemu mi da se nadamo“, pita se Stojić.

Osim što nema pouzdanih informacija o toku istrage, javnost je uskraćena i za podatke o jednom veoma bitnom detalju. Naime, nedugo nakon ubistva pojavile su se tvrdnje da je advokat Ognjanović bio tajno praćen od strane policije, navodi Danas.

Ove spekulacije dobile su na težini kada je u martu ove godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić, bez izričitog spominjanja Ognjanovića, gostujući na RTS-u istakao da je jedan ubijeni advokat bio praćen od strane policije neposredno pre ubistva.

Državni organi su, navodi Jelena Stojić, dužni javnosti da pojasne sve detalje vezane za praćenje advokata Ognjanovića.

„Oni moraju da odgovore na tri ključna pitanja. Da li je Miša Ognjanović pre ubistva bio na merama praćenja i prisluškivanja? Ako je bio – zašto je bio? I najbitnije, ukoliko je on bio praćen u vreme smrti, kako je moguće da je naočigled onih koji su ga pratili moglo uopšte da se dogodi ubistvo? Mislim da je i za same državne organe jako značajno da na ova pitanja odgovore. Jer trenutno postoji opravdana sumnja u zakonitost rada državnih organa koji su pratili Ognjanovića i jedini način da se ta sumnja spere je sa pouzdanim odgovorima na ova tri pitanja“, kaže Stojić naglašavajući da okolnost da je Ognjanović bio praćen povlači jasnu paralelu sa slučajem ubistva novinara Slavka Ćuruvije.

Upitana da li očekuje da u predvidivoj budućnosti slučaj ubistva advokata Ognjanovića dobije sudski epilog, Jelena Stojić ističe da je skeptična.

„Mislim da je u bivšoj garnituri MUP-a postojao manjak volje da se reši ubistvo, što je apsolutno nedopustivo. Danas, verujem da oni znaju ko ga je ubio, ali da to ne mogu da dokažu. To je isto kao i da nemaju ništa. Mislim da je nakon tri godine, a nadam se da grešim i da će me događaji demantovati, kasno za rešavanje ovog slučaja. Takve slučajevi se rešavaju odmah“, navodi Stojić.

Ubistvom Dragoslava Ognjanovića samo je nastavljen negativan trend koji je prethodnih godina od advokature učinio jednu od najugroženijih profesija. Advokatska komora Srbije je poslednjih godina indentifikovala više od pedeset nasilnih incidenata u kojima su mete bili advokati. Najveći broj tih slučajeva, poputi slučaja ubistva Ognjanovića, ostao je nerešen. Jelena Stojić ističe da se zbog takve situacije oseća ugroženom.

„Mi se nalazimo u situaciji da ne možemo da se bavimo svojim poslom. Svaki advokat krivičar mora deset puta da razmisli pre nego što prihvati neki predmet. I ne samo što se osećate nebezbedno, već vam takva situacija dovodi u pitanje i egzistenciju, ne možete da zaradite za život. Takva situacija je nenormalna, mi advokati samo radimo svoj posao. Meni je smetalo što se nakon ubistva Miše Ognjanovića potenciralo na tome da je on ubijen zbog toga koga je zastupao. Pa naravno da je zastupao ljude koji su bili optuženi za teška krivična dela. To mu je posao. U tome ne postoji ništa nelogično. Monstruozno je izjaviti da je zaslužio da bude ubijen jer je branio toga i toga“, ističe Stojić dodajući da to što napadi na advokate ostaju nerazjašnjeni šalje jasnu poruku svakome ko pomisli da napadne advokata.

Kako ističe, ta poruka je – “samo napred”.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare