
Četiri reprezentativna sindikata zaposlenih u prosveti doneli su odluku da 2. oktobran stupe u jednodnevni štrajk, a manje od 24 sata od najavljene obustave rada mnogi roditelji, posebno predškolaca, i dalje su u nepoznanici – hoće li vrtići i škole sutra raditi. Situacija je nejasna i među samim vaspitačima, koji roditeljima poručuju da će odluka tek biti doneta.
Neke beogradske škole donele su odluku da sutra potpuno obustave rad, dok su druge odlučile da časove skrate na 30 minuta, o čemu su roditelji obavešteni u ponedeljak – dva dana pre najavljenog štrajka.
Međutim, ima i onih škola u kojima se još ne zna da li će se pridružiti obustavi, a situacija je posebno nezgodna u vrtićima jer zaposlenim roditeljima ostaje malo vremena da organizuju čuvanje dece u sredu.
Roditelji koji su o štrajku informisani putem medija pokušali su u ponedeljak 30. septembra da dobiju odgovor od svojih vaspitača. U vrtićima širom Beograda odgovor je bio isti – još se ništa ne zna, znaćemo sutra (utorak, 1. oktobar) i obavestićemo roditelje o tome.
Kako smo čuli od vaspitača u nezvaničnom razgovoru, mala je šansa da se odluka o štrajku donese dan za dan i da pretpostavljaju da će vrtići raditi normalno.
Jedna vaspitačica je kazala za N1 da je za štrajk čula od roditelja i da je saopštenje sindikata objavljeno u medijima pre doživela kao poziv roditeljima da se pridruže akciji, nego poziv zaposlenima u predškolskim ustanovama da stupe u štrajk.
Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije (SSPVOS), koji je u subotu održao protest vaspitača na Trgu Slavija, za N1 kaže da se oni nisu priključili štrajku i da će njihovi članovi sutra biti na svojim radnim mestima.
Iz ovog sindikata objašnjavaju da pripremaju akcije za 5. novembar za kada kažu da se „konačno zaključuje budžet“.
Obustavu rada 2. oktobra najavila su četiri reprezentativna sindikata: Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Snežana Romandić Petrović Iz Unije sindikata prosvetnih radnika je rekla za N1 da će njihovi članovi koji rade u predškolskim ustanovama obustaviti rad, dodajući da su totalnu obustavu u vrtićima najavili i predstavnici Sindikata obrazovanja Srbije i GSPRS Nezavisnost.
Upitana da li može da se desi situacija da vaspitači koji su članovi ovih sindikata sutra stupe u štrajk, a da neki drugi rade normalno, pa da neke vrtićke grupe imaju vaspitače, a neke ne – Romandić Petrović odgovara da je moguće da dođe do haosa, ali da za to nisu krivi članovi sindikata.
Dodaje da su reprezentativni sindikati anketirali svoje članstvo u predškolskim ustanovama kako bi dobili tačan broj onih koji će biti u štrajku, ali da rezultate te ankete nisu dobili.
„Od početka se vrši opstrukcija štrajka od strane nadležnih koji ne dozvoljavaju transparentnost podataka. Nadležni su na vreme obavešteni i pustili smo pismo roditeljima. Jasno smo na vreme najavili svoje akcije“, ističe Romandić Petrović za N1.
Iz Sindikata radnika u prosveti Srbije za N1 su rekli da oni nemaju članove iz predškolskih ustanova.
Prosvetni radnici četiri pomenuta reprezentativna sindikata održaće u sredu protest ispred Narodne skupštine i Vlade Srbije, a posle najave protesta i štrajka iz Vlade Srbije je usledio poziv na razgovore.
Ni SSPVOS, koji će se na razgovorima pojaviti iako ne učestvuju u štrajku, ni Unija sindikata prosvetnih radnika, od razgovora ne očekuje ništa više nego što su već čuli – da za prosvetne radnike nema više od 12 odsto uvećanja plata.
„Ne vidim nikakve krupne i dobronamerne korake prema nama koje bi Vlada uradila“, rekla je Romandić Petrović za N1.
Šta su prosvetari tražili, a šta dobili?
Prosvetnim radnicima će od 1. januara naredne godine plata biti povećana za 12 odsto, što je manje od prosečne plate u Srbiji. Jedan od zahteva prosvetara je bilo izjednačavanje sa prosekom na nivou države.
Povećanje od 12 odsto, međutim, ne važi za sve zaposlene u predškolskim ustanovama. Naime, vlada je 20. septembra povukla svoju raniju ponudi i navela da za to para nema, već je vaspitačima ponuđeno povećanje od 12 odsto, a ostalim zaposlenim – 8 odsto.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare