Student Pravnog fakulteta nakon ostavke dekana: Neće nas demotivisati, borba ne prestaje

author
N1 Beograd
01. maj. 2025. 12:07

Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević je juče podneo ostavku, isto je učinila i cela uprava tog fakulteta. O razlozima tog čina nema više informacija. Kako kaže student ovog fakulteta Aleksandar Krstić, govoreći u svoje ime, ovaj potez studente neće demotivisati i njihova borba za pravednije društvo ne prestaje.

Podsetimo, jučerašnjoj ostavci prethodio je sastanak rektora Univerziteta u Beogradu i dekana beogradskih fakulteta.

Na tom sastanku je prisustvovao i dekan Pravnog fakulteta, sa premijerom Đurom Macutom.

Potom je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić na društvenim mrežama pozvala nadležne institucije da reaguju povodom, kako je rekla, brutalnog kršenja zakona i politizacije fakulteta i univerziteta, kakva, prema njenim rečima, nikada nije zabeležena, pišući o navodnom sastanku o vanrednim izborima na tom fakultetu.
StudentPravnog fakulteta Aleksandar Krstić, govoreći u svoje ime, a ne u ime plenuma fakulteta, rekao je da su studenti dobili informaciju o ostavkama kada i javnost.

"Ono što treba napomenuti jeste da ova ostavka ne može da se posmatra izolovano od šireg konteksta političkih pritisaka koji su svakodnevni kako na studente, tako i na profesore. Takođe, njegova ostavka ne deluje kao rezultat nekih unutrašnjih sukoba na fakultetu. Poznato je da je dekan imao jako dobar i korektan odnos kako sa nama studentima, tako i sa profesorima", rekao je on.

Ako je ostavka dekana plod političkog ili nekog drugog pritiska, onda to sigurno ostavlja dva važna pitanja, dodao je.

1743777047-Pravni-pre-govora-1024x576.jpg
N1 | N1



"Prvo, da li postoji u današnjem vremenu uopšte univerzitetska autonomija? Drugo, da li dekan kao jedan gospodin, kao profesor i kao pre svega čovek može da obavlja tu funkciju bez političkog uticaja? To su meni kao građanu i kao studentu vrlo važna pitanja na koja javnost treba da se pozabavi i da nam odgovori", rekao je.

Upitan kako se to odražava na blokadu fakulteta, Krstić kaže da je ovo još jedan pokazatelj akademske i političke krize u zemlji.

"Moramo naglasiti još jedanput - mi studenti se ne borimo protiv jedne političke partije, već se borimo protiv korupcijskog sistema, kontrole političkog uticaja nad institucijama i za osnovno pravo da nas institucije štite, i to institucije koje su dostojanstvene, nezavisne i slobodne". istakao je.

Borba će, dodaje, biti teža, ali ne prestaje.
"Mi ćemo sigurno u toku narednih dana dobiti neko saopštenje i neke odgovore, ali je činjenica da nas ovo neće demotivisati. Možemo da očekujemo da će ova borba iz dana u dan biti sve teža, ali isto tako verujem da će istrajnost i upornost doneti promene. Kao što sam rekao, naš cilj nije puka smena pojedinaca, već duboka i temeljna reforma društva, koja ne može da se desi preko noći", naveo je student.

Dodao je da očekuje još veću podršku šire javnosti, akademske zajednice, ali međunarodne stručne javnosti.

"Ono što kao student mogu da poručim građanima jeste da ćemo ostati solidarni, hrabri i strajni. Ako nas danas pritiskaju, siguran sam da će nas sutra biti još više, i ako istrajemo, to će biti krupan korak da sutra izgradimo bolji i lepši svet", veruje on.

Na pitanje da li postoji rizik da se na Pravnom fakultetu desi ono što smo videli ispred DIF-a u Novom Sadu, Krstić kaže da se nada da se tako nešto neće destiti, ali da je taj rizik postojao i ranije.

Smatra da ćemo u narednim danima saznati objektivne okolnosti pod kojima su donete ove ostavke.

"To što su Ana Brnabić i ostali zvaničnici napadali pravne fakultete, mislim da to nije ništa novo i da ne treba se puno bazirati na to", dodao je.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama