Iz Pionirskog parka
Studenti koji žele da tuže: Zbog "narušavanja" ugleda Vučića, Studenti 2.0 prete krivičnim prijavama

Redakcija N1 je, zajedno sa pojedinim drugim nezavisnim medijima, dobila zajedničko saopštenje Srpske napredne stranke i organizacije Studenti koji žele da uče, u kojoj se preti krivičnim prijavama zbog narušavanja ugleda predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njihove organizacije. Tražili su da saopštenje objavimo u celosti inače će tužbe padati. Evo zašto nećemo.
Kada su se okupili u Pionirskom parku nazvali su sebe "Studentima koji žele da uče". Sada su postali "studenti koji žele da tuže".
"S velikom pažnjom pratimo sadržaje koje objavljujete, zbog toga osećamo obavezu da jasno ukažemo na ozbiljnu zabrinutost zbog učestalih objava koje sadrže neosnovane, tendenciozne i uvredljive komentare na račun predsednika Republike Srbije gospodina Aleksandra Vučića, Srpske napredne stranke, kao i naše organizacije", navodi se u saopštenju.
Opomena pred krivičnu prijavu poslata je sa potpisom u kom su korišćeni zvanični državni simboli, što je samo po sebi sporno, kaže advokat United Medije. Ono što su propustili da kažu je - zbog kog tačno izveštaja bi tužili medije.
"Ne kažu tačno kojim su informacijama povređeni i zašto zapravo prete postupcima. Jednostavno, dopis liči na listanje različitih pravnih postupaka bez praktično ikakve konkretizacije", objašnjava advokat Miloš Stojković.
Studenti iz parka u dopisu su najavili da će N1 tužiti i društvenim mrežama, što bi rezultiralo uklanjanima naloga. Ostavili su kontakt tri navodna saradnika kompanije Meta, kojima smo se obratili. Na prvom koraku razotkrivena je laž - dobili smo influensera koji nema veze sa tužbom.
"Ne znam o čemu se radi konkretno u ovom slučaju, ali neko koristi moje ime, za razne opomene, pretnje, navodne tužbe i tako dalje, a ništa od toga nije istina. Ukoliko su navedeni i Danica i Luka, ni oni nemaju veze sa tim. Često koriste i to da sam ja pravnik i da radim u Meti, što takođe nije istina. Tako da znaš, da su to samo izmišljotine koje nemaju nikakve veze sa istinom", kaže influenser Aleksandar Laštarić.
Zbog svega navedenog, urednik satiričnog portala Njuz.net smatra da je ovo više teren za sprdnju nego za ozbiljno shvatanje pretnji.
"Mislim da malo treba da se stavimo u njihovu kožu. Niko od nas ne može da pojmi koliko je njima teško, spavati u šatorima po suncu i po kiši, imati, kao, neke zahteve ali svima njima je jasno da je to potpuno besmisleno. Tako da oni moraju da nađu neki smisao u svemu tome, da popune vreme kog dosta imaju kako žive u šatorima", kaže Marko Dražić.
Dok tvrde da u šatorima uče, pravnici među njima mogli su da im skrenu pažnju da krivično delo klevete, zbog čega prete tužbama, ne postoji od 2012. godine. Ono što može da im zasmeta je mišljenje, ali ni to nije pravnički pojam.
"U bilo kojim pravnim postupcima, ta mišljenja se ne dokazuju. To je i praksa Evropskog suda za ljudska prava, ali i naših sudova. Bitno je takođe napomenuti da javni funkcioneri u čije ime oni tvrde da istupaju moraju da trpe veći stepen kritike kada se radi u izveštavanju medija", objašnjava advokat Stojković.
Ti funkcioneri dosad su pokazivali tendenciju da žele da uređuju medije. Zato pretnje onih koji ih navodno zastupaju možda i nisu poslednjji korak.
"Mislim da su mogli, a možda će već u nekoj narednoj fazi zahtevati ne samo ovo što su zahtevali, već da sve vesti na N1 i Novoj čita, recimo, Miloš Pavlović Ćaci. To bi isto moglo da bude jedan od podjednako smislenih zahteva kao i ovi koje sada imaju", kaže Dražić.
Do sledeće opomene pred krivičnu prijavu.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare