Sudbina Stare šećerane: Gorka priča ili se neko već zaslađuje?

author
Nenad Nešić
28. jul. 2024. 22:02

Pošto država nije iskoristila pravo preče kupovine, stekli su se uslovi da beogradska firma Vrenje i zvanično bude proglašena kupcem "Prve srpske fabrike šećera". Da li je država digla ruke od ovog kulturnog dobra, koji su planovi novih, inače javnosti dobro poznatih, privatnih vlasnika i hoće li pozorište u Šećerani ostati pozorište ili se starim objektima menja namena - sve su to pitanja na koja odgovora, za sada, nema.

Upala im kašika u med, pardon šećer, ali novi privatni vlasnici Stare šećerane još nisu počeli da se naslađuju - i dalje se slobodno korača ovim kulturnim dobrom, ali kakva je budućnost tih koraka.

"Ja sam sigurna da to nije gotova priča, uvek može nešto da se desi, na primer da ta firma odluči da proda to što je kupila državi i podsetiću da smo imali prilično ljutog ministra Gorana Vesića", kaže Dunja Marić, novinarka portala Nova.rs.

"To znači da nikada neće moći da se gradi bilo šta ukoliko neko ko želi da kupi Šećeranu se nada da će to moći da postigne, džaba se nada", rekao je Vesić.
Ministar je o ovoj opciji koja uključuje samo obnovu postojećih objekata pričao uoči licitacije održane 11. juna. A tog datuma su narodni poslanici iz redova Ekološkog ustanka pokušali da spreče prodaju Šećerane.

Za 690 miliona dinara nekadašnji simbol jugoslovenske privrede koji se prostire na 12 hektara prešao je u ruke firme Vrenje, tj. u ruke crnogorskog državljanina Vlada Stanišića i Željka Drčelića, predsednika UO KK CZ, biznismena bliskog vlasti, čija kompanija Konkord Vest radi na ključnim infrastrukturnim projektima u državi. Ljuti ministar se tada ponovo oglasio i poručio da postoji mogućnost da država preuzme Šećeranu i posle licitacije.

"Nije moralo da se radi na ovaj način. Očigledno je stečajni upravnik žurio da po svaku cenu zaradi svoju proviziju i proda Staru šećeranu, ali hvala Bogu, zakon daje državi mogućnost da je kupi i siguran sam da će država tu moguićnost i iskoristiti", rekao je Vesić.

Država nije iskoristiti pravo preče kupovine - zašto, i koji su joj dalji planovi, ne znamo, jer nam ministar Vesić nije odgovorio. Pisali smo i direktoru KPGT-a Ljubiši Ristiću, ali se ni on nije javio. Izmenjeni prostorni plan predviđa da se Beograd na vodi proširi i na Šećeranu i njene kulturne sadržaje.

"Kada je bila priča o tome da su predstavnici Beograda na vodi sa Ristićem obavljali pregovore on je i tada nama vrlo eksplicitno rekao da se namena tog prostora neće menjati", kaže Marić.

Za sada je sudbina Šećerane gorka priča bez epiloga ili se neko već naslađuje, a mi pojma nemamo.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama