Oglas

Sukobi u SNS: Kontrolisane svađe ili borbe za poziciju i dokazivanje vernosti

author
Dimitrije Đurić
10. okt. 2022. 21:13

Članovi Srpske napredne stranke u poslednje vreme sve se češće sukobljavaju u javnosti. Teme rasprava su različite - od primedbi da su loše radili svoj posao do teških optužbi da su prisluškivali predsednika države. Stranka koja se do skoro ponosila velikim brojem odanih i disciplinovanih članova, javno pokazuje da unutarstranačka atmosfera i nije tako idilična. Da li su ovi sukobi kontrolisani ili se kroz javne rasprave, kako kažu naši sagovornici, naprednjaci preporučuju svom predsedniku.

Oglas

Ako je verovati Vladimiru Đukanoviću, mnogi se u Srpskoj naprednoj stranci i oko nje stalno pitaju.

"Zbog čega je dotična još uvek ministar i kada će konačno biti najurena iz ministarske fotelje za koju se zalepila evo već deset godina", kazao je Vladimir Đukanović o ministarki Zorani Mihajlović.
Kraće je, međutim, javnost svedok - ne samo ovog - sukoba u vladajućoj stranci.

"Rekao bih da su dva ključna razloga. Jedan je taj - borba za pozicije i da se Aleksandru Vučiću dokažete da ste mu najbliži i da štitite njegove interese, a drugi deo su nekakvi stvarni sukobi koji postoje usled animoziteta među pojedincima. Negde je to na simboličkom nivou, negde isključivo na ličnom. Ali ti koji su lični, kontrolisani su isključivo od Vučića i znaju koje granice ne smeju da pređu", mišljenja je politikolog Boban Stojanović.

Pristojnost nije jedna od njih, bar kada je reč o sukobu na relaciji Đukanović-Mihajlović u slučaju gostovanja ovih naprednjaka u medijima poput Nove i N1.

"Tako i ova fukara od ministarke dobro zna da su ova moja gostovanja bila pre nego što su gospoda počela da kriminalizuju porodicu Aleksandra Vučića i sve nas, a ona je odlučila njima da se otvori posle toga", pisao je Đukanović.

"Moja pokojna baka Mileva je za ovakve govorila: Glup se ne traži, on se sam javlja", navela je Mihajlović.

"Tu verovatno postoji lični animozitet, ali postoji i simbolički sukob između njih dvoje, jer Đukanović je okrenut Rusiji, a Zorana se percepira kao američki čovek u Vladi", kazao je Stojanović.

Da je Goran Vesić čovek koji i dalje figurira u Beogradu, sagovorniku N1 učinilo se, ne prvi put, posle protesta radnika gradskih preduzeća koji su zvižducima dočekali gradonačelnika Aleksandra Šapića.

"Da, Goran Vesić više nije deo gradskih struktura, ali mislim da je njemu glavni cilj da se u njih vrati i to što pre, po mogućstvu već sledeće godine. S druge strane, Aleksandar Šapić se utopio u SNS i njegov glavni cilj bio je da postane gradonačelnik, a mislim da sad, kad je to ispunio, ima i neke više ciljeve i da želi da se pozicionira, ne samo unutar SNS što mu ne ide baš najbolje, već i u delu biračkog tela u Beogradu da bi imao neku izlaznu strategiju. Meni sada deluje da optužbama na račun Gorana Vesića i prethodnih ljudi iz gradske uprave u vezi sa gradskim prevozom, koji je rak rana Grada Beograda, direktno kritikuje SNS zašto nije ispunila obećanja iz 2014. kada je preuzela gradsku vlast i da je to sada nekakvo rivalstvo za što bolje pozicije nakon nekih novih vanrednih ili redovnih izbora", smatra Boban Stojanović.

Najsvežiji primer neslaganja u SNS-u osvanuo je kroz video snimak proteranog ambasadora Srbije u Crnoj Gori. On je, kako se požalio, "non grata" ne samo u toj zemlji, već i ministru spoljnih poslova Nikoli Selakoviću.

"Da je, na žalost, ministar Selaković, ministar spoljnih poslova, odmah po traženju Đukanovića, uveče, da se ja uhapsim i proteram, da mi se oduzme službeno vozilo koje ima diplomatske tablice i time i preostali jedni znak i zaštitu mene, mog dostojanstva kao ambasadora Srbije, zaštite moje porodice koja je tada bila sa mnom, sina, supruge i mojih roditelja…", pričao je Vladimir Božović, bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori, u videu.

"Njega Nikola Selaković i dalje drži na mestu ambasadora iako je on proteran iz Crne Gore. Verovatno mu je rečeno da će, sa izborom nove Vlade, možda predsednik imenovati nekog drugog ambasadora, a da će on ostati bez funkcije, pa onda pozicioniranjem u medijima želi za sebe da obezbedi neku novu funkciju. Ali mislim da je to bio sukob za jedan dan", naglasio je Stojanović.

Za razliku od trajnijeg i značajnijeg, dodaje sagovornik N1, između, nekada najbližih saradnika, predsednika SNS i države Aleksandra Vučića i ministra odbrane Nebojše Stefanovića, a u vezi sa slučajem "Prisluškivanje".

"Onda dobijamo informaciju da će Ivica Dačić da preuzme poziciju sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost, na kojoj će još kratko biti Nebojša Stefanović. Šta to znači? Da Aleksandar Vučić više veruje koalicionim partnerima nego bilo kome iz SNS? Mislim da Aleksandar Vučić kontroliše sve unutar SNS-a, odnosno kontrolisao je do sukoba i problema sa Nebojšom Stefanovićem i da sada pokušava da ga izbaci iz Vlade. Kada vidimo spisak ministara, mene će jedino interesovati da li će se Nebojša Stefanović izboriti za neku ministarsku funkciju i koju", kaže analitičar.

Iako se formiranje tzv. Srpskog bloka u delu javnosti tumači kao pokušaj Aleksandra Vučića da "očisti" Srpsku naprednu stranku od spornih funkcionera, sagovornik N1 takvoj tezi ne daje šansu.

"Možda se pojedini ljudi sklone iz javnosti, ali to je samo rebrendiranje SNS. Možda u njega uđu, na primer, Srpska narodna partija Nenada Popovića ili Pokret socijalista Aleksandra Vulina, ali to će ostati novi SNS koji treba da pokaže da je Aleksandar Vučić najveći zaštitnik srpskih nacionalnih interesa i Kosova", zaključuje Stojanović.

I svojevrsni čuvar Srpske napredne stranke u kojoj, kako je jednom prilikom rekao, nikada neće biti skidanja glava.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama