Sve veći broj verskih tura: Koliko su posećeni manastiri u Srbiji, koliko je potrebno novca za hadž

Verski turizam, odnosno verska putovanja popularna su u Srbiji, a uz Jerusalim, u inostranstvo se najčešće odlazi na Eginu i Krf, u Jaši, ali i na hadžiluk u Meku i Medinu.
(Autorka teksta je polaznica N1 Letnje škole novinarstva Anđela Momirović)
Jedni od prvih turista su bili sveštenici i vernici. Oni su putovali kako bi širili veru i obilazili mesta na kojima je ona nastala. Ova putovanja su se razvila pre par hiljada godina, a ostala su aktuelna do danas. Jedno od prvih bilo je hodočašće u Tebu u Egiptu.
Vernici odlaze na ture tokom čitave godine, kako bi obišli verske objekte u Srbiji, ali i izvan granica naše zemlje, a motiv su isključivo molitva i vera. Sve je veća zainteresovanost za ova putovanja.
"Jerusalim je zaista svetinja. Mir i spokoj se tamo oseća. Glavni osećaj je bio osećaj zahvalnosti. Kada sam se vratila u Srbiju, osetila sam da i dalje tamo pripadam, i da će tamo uvek ostati jedan deo mene. Ja sam bila pozitivno iznenađena, jer su svi jako druželjubivi i gostoprimljivi", navodi hadži Divna Stojilković, koja je pre dve godine posetila Jerusalim. Dodaje da je odlazak u Jerusalim putovanje o kojem je maštala dugo pre same posete.
Vekovima je Jerusalim bio destinacija mnogih hrišćana, iako je nekad bilo mnogo teže putovati, pronaći prevoz i smeštaj nego danas.
Nakon pandemije koronavirusa, turizam ponovo beleži rast, pa je tako porastao i broj verskih turista. Zbog velikog broja turista, koji takođe, posećuju i verska mesta, teško je odrediti precizan broj "verskih turista".

Jerusalim je pre početka ratnih sukoba između Palestine i Izraela bio destinacija broj jedan po broju verskih turista, međutim sada su to Egina i Krf, zatim Jaši, gde putnici obilaze mošti svete Petke, kaže za portal N1 osnivač agencije za verske ture Marjan Božičnik.
Na Egini turisti se poklanjaju moštima Sv. Nektarija, a na Krfu ima 37 crkvi i manastir posvećen Bogorodici, a naše turiste posebno vezuje i Plava grobnica.
"U poslednje vreme su sve popularnije i dalje destinacije kao što su Gruzija i Jermenija. Raspon cena za ovakve destinacije je od 200 do 1.500 evra, u zavisnosti od udaljenosti i dužine trajanja boravka turista", navodi Božičnik.

Da su se ova putovanja “vratila na velika vrata” potvrđuje i naš sagovornik koji navodi da je čak 15.000 turista prošle godine putovalo iz verskih razloga, te da u Srbiji ima svega četiri turističke agencije, koje se bave isključivo organizovanjem verskih putovanja.
U Srbiji je jedno od najposećenijih mesta manastir Tumane, a zbog blizine njemu, i manastir Nimnik, navodi naš sagovornik i dodaje da je veliko interesovanje i za manastirima Manasija, Ravanica, Ovčarsko - kablarskim svetinjama... "Prohor Pčinjski i manastiri na Kosovu i Metohiji već godinama privlače vernike, te su ovo poznate asocijacije verskog turizma. Cena izleta je oko 1.500, 2.000 dinara", dodaje Božičnik.
Ističe da postoje i ilegalne agencije - nemaju licencu, a prodaju aranžmane. Ovakve agencije su česta pojava na teritoriji Kosova i Metohije, ističe naš sagovornik.
Odlazak na hadž

Islamski vernici su, u okviru Saveza islamske zajednice Srbije, ove godine otišli na hadžiluk. Nakon tri godine pauze, ponovo su u Saudijskoj Arabiji obišli Meku i Medinu, te se molitvom i posetom svetih mesta približili veri, što je i cilj ovih putovanja.
Meka u Saudijskoj Arabiji je na prvom mestu po broju hodočasnika koji posećuju sveta mesta, a hodočašća su najmasovniji oblik verskog turizma.
Da je želja jača i od daljine, visokih cena aranžmana i poteškoća sa kojima se suočavaju, dokazuju islamski vernici koji nalaze mogućnost da odu na sveto putovanje.
Muhamed Jusufspahić, predsednik Sabora islamske zajednice Srbije i ambasador Srbije u Rijadu, ističe da je danas lakše otputovati - na hadž se putuje avionom, pa putovanje iako je daleko, nije tako teško.
"Vlada Srbije je pomogla u procesu dobijanja kvote za hadž. Ove godine je oko 400, 450 vernika otišlo na hadž, a cena putovanja, koje je bilo na bazi polupansiona, iznosila je 6.000 evra", navodi Muhamed Jusufspahić.
Ovo putovanje je, podsetimo, sveta dužnost, koju bi islamski vernici trebalo da ispune jednom u toku života.
Odlazak na hadž iz Srbije moguć je samo preko Saveza islamske zajednice Srbije, a mogu se prijaviti svi vernici, navodi ambasador Srbije u Rijadu.

"Bilo je teško doći do kvote Srbije Rijamskih hadžija“, kaže naš sagovornik. U okviru Sabora islamske zajednice Srbije i njenih mesnih zajednica organizuju se i putovanja u zemlji i regionu (Bosna i Hercegovina i Crna Gora), ali najčešća putovanja su do Istanbula, dodaje. Cena ovih putovanja iznosi od 4.000 do oko 20.000 dinara, u zavisnosti od destinacije i dužine boravka. Obično se prijavi između 15 i 20 putnika po turi, navodi Muhamed Jusufspahić.
Kako bi najmlađima omogućili da od malih nogu steknu naviku da se druže, uče veronauku i putuju, organizuju se i ekskurzije za učenike škola mekteba i medresa.
Za takva putovanja se, povremeno, i roditelji dece prijavljuju, dodaje Jusufspahić.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare