To nije do države, to je pojedinačni napor: Akademik sa Stenfordove liste nauticajnijih naučnika

Vesti 14. okt 202414:21 1 komentar
N1

Na ovogodišnjoj rang listi dva odsto najuticajnijih naučnika na svetu, koju objavljuje američki Univerzitet Stenford, našlo se više od 80 naučnika iz Srbije, a jedan od njih je i akademik Dušan Teodorović, koji je ocenio da je to rezultat talenta, vrednnoće, entuzijazma i poštenog rada pojedinaca, a ne bilo kakve osmišljene državne politike.

„Kao što u sportu neko bljesne, pa imamo neke lepe rezultate, ali to nije napravila država, nego je pojedinačni napor. Ti ljudi koji se ozbiljno bave naukom i imaju svetske rezultate, oni to rade i pod Hitlerom i pod Staljinom i pod svakim režimom. To su takvi ljudi“, ocenio je u Todorović u izjavi za FoNet.

Penzionisani profesor Univerziteta u Beogradu napominje kako bi Srbija imala još više predstavnika na prestižnoj Stenfordovoj listi, daq najbolji studenti niu otišli u inostranstvo.

PROČITAJTE I:

„Oni sada doprinose nekim drugim sredinama i univerzitetima. Čak i da se vrate – njih niko ne bi primio. Ovde je situacija da niko nikome treba. Mislim da bi oni samo bili balast za ovaj režim i vlast“, rekao je Teodorović.

Na pitanje kako se država ponaša prema tako vrednim naučnicima, Teodorović kratko odgovara – „nikako“.

„U svetu Stenfordova lista ima uticaja na promociju pojedinca, na njegovo unapeređenje, dobijanje novca za istraživačke projekte. U svetu je uvažena, a ovde je samo čast pojedincu koji se našao na taj listi. To se naše države ne tiče posebno“, ocenio je Teodorović.

Univerzitet u Beeogradu saopštio je da su najbolje plasirani naučnici sa ove liste koji trenutno rade na Univerzitetu u Beogradu profesorka Dragan Pamučar sa Fakulteta organizacionih nauka, doktor Miroslav Dramićanin iz Instituta za nuklearne nauke Vinča i profesorka Gordana Ćirić Marjanović sa Fakulteta za fizičku hemiju.

Stenfordova lista najboljih dva odsto naučnika je rangiranje koje identifikuje naučnike koji su najbolje citirani u svojim oblastima.

Zasnovana je na analizi uticaja citata u više naučnih oblasti i podoblasti koristeći podatke iz Scopus neutralne baza sažetaka i citata, koju vode nezavisni stručnjaci i priznati lideri u svojim oblastima.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare