"Tvrdnje Selakovića su klasičan spin": Izdavači ostaju u bojkotu, kažu da vlast ćirilicu koristi da skrene pažnju sa problema

author
Tamara Ognjanović
31. mar. 2025. 22:28

"Nikakve veze sa realnošću nema", kažu izdavači na izgovor ministra kulture Nikole Selakovića da je zbog ispunjavanja četvrtog studentskog zahteva, koji se odnosi na povećanje budžeta za visokoškolske ustanove, ove godine umanjen budžet za otkup knjiga. Ostaju u bojkotu, i poručuju - tvrdnje ministra su klasičan spin.

Kriv je 4. studentski zahtev, odgovorio je ministar izdavačima na odluku o bojkotu otkupa knjiga.

Izdavači odgovaraju da je to klasičan recept ove vlasti - prebacivanje odgovornosti na drugog ili u ovom slučaju - zavadi pa vladaj i dalje.
"Studenti nisu zapalili žito, niti su umanjili budžet za otkup", kaže Gojko Božović iz "Arhipelaga".

"Klasično i uobičajeno oruđe vlasti - spin, manipulacija, zamena teze", kaže Jasna Novakov Sibinović iz Geopoetike.

Namera je vlasti, kažu izdavači, da se pošalje poruka kako je ekonomija zbog studentskih blokada ugrožena.

"To je pokušaj da se naruši solidarnost koja postoji u društvu i prema studentima i prema prosvetnim radnicima koji su na najvećem udaru", kaže Jasna Novakov Sibinović.

A tu je i priča o spasavanju ćirilice jer se, tvrdi ministar Selaković - sve manje i manje knjiga objavljuje na ovom pismu. Dodaje i da je baš njegov zadatak da matično pismo štiti.

Svima je apsolutno jasno da je pasivnim stavom države ćirilica kao matično pismo srpskog jezika potpuno osuđena na propast, kaže ministar. Dodaje da je taj pasivni stav država imala prethodne tri decenije i da je jedan od uzroka odluke izdavača to što se njegovi prethodnici nisu dovoljno bavili ovom delatnošću.

Ipak, izdavači kažu da nema precizne statistike koja bi pokazala "prevlast" latinice u izdavaštvu.

"Toliko je oblasti u ovom društvu u kojima je ćirilično pismo više ugroženo nego u sektoru knjige i izdavaštva", kaže Jasna Novakov Sibinović.

"Izdavači su učinili mnogo više za ćirilicu nego i jedno Ministarstvo kulture u skorije vreme", kaže Gojko Božović.

"To su formalne populističke odluke, odluke namenjene široj javnosti za postizanje poena", kaže Novakov Sibinović.

Treba negovati bogatstvo oba pisma koja imamo. Ipak, i tema ćirilice, treba da skrene pažnju sa problema koje ima vlast, navode izdavači.

"Kako bi stvorila podele, kako bi sa otvorene krize u društvu i urgentnih tema skrenula pažnju na druga pitanja", navodi Božović.

Izdavači, zato, ne odustaju. Čuvaju, kažu, dostojanstvo profesije i prava čitalaca - pa bojkot ministarstva ostaje na snazi.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama