Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji izjavio je na video-sastanku s Radnom grupom Parlamenta Nemačke za Zapadni Balkan da EU stoji uz svoje partnere u tom regionu na njihovom putu ka Uniji.
„Bilo je zadovoljstvo razgovarati o najnovijim zbivanjima na Zapadnom Balkanu, s fokusum na suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala. EU stoji uz svoje partnere u regionu na njihovom evropskom putu“, naveo je Varhelji na Tviteru.
It was a pleasure to discuss latest developments in the #WesternBalkans, including with a focus on fight against corruption and organised crime. #EU stands by partners in the region on their European path. @cducsubt @CDU_CSU_EP @EPPGroup pic.twitter.com/grI1qF4How
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) February 5, 2021
Naveo je da je o tome razgovarao s poslaničkom grupom vladajuće nemačke koalicije Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) u Bundestagu i Evropskom parlamentu, kao i Evropske narodne partije (EPP), najveće grupacije u zakonodavnom telu EU, u kojoj su i CDU i CSU.
Regionalna saradnja od suštinskog značaja – pogotovu u vreme krize
“Srbija i Crna Gora se solidno kreću na putu pristupanja EU”, poručio je on i podsetio da su regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi od suštinskog značaja za taj proces.
Odgovarajući na pitanje poslanika kranje desnice u Evropskom parlamentu o mogućim ”posledicama po evropski put Crne Gore” zbog proterivanja ambasadora Srbije Vladimira Božovića krajem novembra prošle godine, ali i problema sa Zakonom o slobodi veroispovesti, Varhelji je poručio da je „saradnja u regionu Zapadnog Balkana od suštinskog značaja, pogotovo u vreme krize i pandemije“.
”Očuvanje dijaloga i klime međusobnog poverenja, pre svega u ovom kontekstu, od najveće je važnosti, posebno među zemljama koje su na putu ka Evropskoj Uniji”, rekao je Varhelji.
On je dodao da je regulisanje verskih zajednica u nadležnosti država, dodajući da bi ono trebalo da se „vrši na inkluzivan način i u skladu sa relevantnim međunarodnim i evropskim standardima o ljudskim pravima, a posebno odgovarajućim preporukama Venecijanske komisije”.
”Proširenje je proces zasnovan na rezultatima. Tempo pregovora zavisi od toga koliko brzo zemlje kandidati primenjuju pravne tekovine Evropske unije, kao i od rezultata reformi, posebno u oblasti vladavine prava”, naveo je Varhelji u pisanom odgovoru.
On se o tome prethodno oglašavao na Tviteru, kada je pozdravio odluku Vlade Srbije da povuče odluku o proterivanju ambasadora Crne Gore Tarzana Miloševića i pozvao Vladu Crne Gore da učini isto.
#Montenegro #Serbia: I welcome Serbian Government decision to withdraw expelling of Montenegrin ambassador. I call on Montenegro to do the same. Respect for good neighbourly relations®ional cooperation are cornerstones of #EUenlargement & Association and Stabilisation Process.
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) November 29, 2020
“Poštovanje dobrih komšijskih odnosa i regionalna saradnja su kameni temeljci proširenja Evropske unije i Procesa stabilizacije i pridruživanja“, napisao je Varhelji na toj društvenoj mreži 29. novembra.
Vlada Crne Gore do danas nije povukla svoju odluku o proterivanju Vladimira Božovića.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!