Velebit: Kandidat opozicije mora da ima potencijal, ne da bude propuštena šansa
Politikolog Vuk Velebit izjavio je u Novom danu da zajednički kandidat opozicije na predstojećim predsedničkim izborima u Srbiji mora da bude osoba koja ima potencijal i da je neophodno da osvoji mnogo više glasova od Saše Jankovića na prethodnim izborima. On je upozorio da nejedinstvo opozicionih lidera pojačava stav kod običnih građana da su "svi političari isti".
"Ako pogledamo kako je opozicija nastupala u prethodnom periodu i kako je bilo prepreka, i teško da se sedne za zajednički sto, to građanima stvara dodatno nepoverenje kada gledaju političare, bilo da dolaze iz vlasti ili opozicije. Svi ti sukobi koji su postojali, razmimoilaženja u mišljenjima, nisam siguran da će u narednom periodu biti moguće da svi budu na istoj strani, bilo da govorimo o 'bojkot' ili 'nebojkot ' opoziciji. Izbori se približavaju, i možda je već i kasno da se govori da tražimo zajedničkog kandidata", smatra Velebit.
Podseća da su prošli predsednički izbori bili 2017. godine, kao i da građani koji žele promenu vlasti trebaju da zapitaju predstavnike opozicije šta su radili proteklih godina i zašto nisu našli zajedničkog kandidata do sada.
"Ako do sada tog kandidata nije bilo, ne znam ko bi mogao taj kandidat ko bi bio izazivač Aleksandru Vučiću", napominje on.
Izbori su jako blizu. Pogotovo ako tražite nekog kandidata koji nije najpoznatiji široj javnosti. Potrebno je jako puno vremena uz sve vremenske blokade da svaki građanin u Srbiji ko je predstavnik opozicije i zašto je bolji od ovih do sada. Bitno je i da to bude neko ko ima potencijal, a ne da se još jednom propusti šansa da se zada ozbiljniji udarac ili da se osvoji ozbiljniji broj glasova", napomenuo je Velebit.
Podseća da je zajednički kandidat opozicije na prethodnim predsedničkim izborima Saša Janković osvojio 16 odsto glasova, i ocenjuje da bi taj procenat na predstojećim izborima morao da bude puno veći, kako bi ušao u drugi krug, i nakon toga ugrozio Vučića.
Konstatuje da nejedinstvo opozicionih političara stvar odbojnost kod običnih građana i pojačava uverenje da su "svi političari isti".
Govoreći o aferama ove vlasti, ističe da bi u nekoj drugoj zemlji "vlada morala da padne zbog svih ovih skandala koji se dešavaju poslednjih meseci, a propušta se šansa da se poentira na tome i da građani prepoznaju neku stranku na strani opozicije gde bi videli da se oni jasno bore protiv toga".
"Mislim da je jedna od najvećih tekovina ove vlasti to što su oni ukinuli bilo kakvu odgovornost. Oni su izbrisali sve granice šta je normalno, i izbrisali su reč 'sramota'. Njih ništa nije sramota da kažu i rade, i kada imate takav pristup u politici, onda se granice pomeraju, i onda se navikavamo na to da je to - normalno. Ovde u najsjajnijem smislu nikada nije postojala politička odgovornost, ali su postojali trenuci kada ste mogli da kažete nešto, jer bi vas bilo sramota šta će vam reči porodica ili prijatelji", ističe Velebit.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare