Ako se regulatoru arbitrarno dozvoli da on preseca koja cena će biti određena ukoliko se dva ugovarača ne dogovore, to onda može da bude na nečiju štetu. Sve drugo su pretpostavke, nikakve druge indicije nemam jer ne znam ko je te izmene predložio, ko ih je uneo u zakon i s kakvim ciljem, kaže za N1 profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski, komentarišući odredbe Zakona o elektronskim medijima koje je Vlada Srbije dodala u tekst mimo znanja Radne grupe.
Reč je o dva stava u članu 122, koji suštinski idu na štetu kablovskih operatora, a u korist emitera sa nacionalnom frekvencijom. Ta dva stava propisuju da ukoliko operator i emiter čije je emitovanje obavezno ne mogu da se dogovore o ceni, tu cenu određuje Regulatorno telo za elektronske medije (REM).
Veljanovski, koji je član Radne grupe za izradu Zakona o elektronskim medijima, ističe da nije bilo nikakvih naznaka da će doći do bilo kakvih izmena teksta.
„Nama je bilo nagovešteno da ćemo po završetku javne rasprave i kada budu dobijene sve moguće primedbe, kao Radna grupa da sednemo još jednom i pogledamo te primedbe i predloge. I ja sam ih dobio još pre nedelju dana, ali ovih dopuna člana 122 nije bilo, tako da nisam mogao ništa da kažem u vezi s tim“, napominje sagovornik N1.
Prema njegovim rečima, ostaje jedino nada da će se, shodno inicijativi koja je u četvrtak došla iz OEBS, još razgovarati o pitanjima koja su sporna.
„Niko međutim nije rekao o kojim pitanjima je reč, niti kada će se i gde o tome razgovarati. Jer ako tekst prođe Vladu, ne postoji nikakva druga forma da se popravlja pre ulaska u Skupštinu, a tamo je to moguće samo amandmanima. To može da učini sama vlast ako ipak prihvati neke sugestije, a ukoliko amandmane predloži opozicija plašim se da znamo kakav će biti epilog. Predsednica Radne grupe je pomoćnica ministra informisanja Katarina Tomašević, tako da bi objašnjenje trebalo zatražiti od nje, ali i od samog ministra Mihaila Jovanovića“, zaključuje Veljanovski.
Sporni članovi 112 i 122 propisuju da će biti obavezan raspored kanala za sve kablovske operatore, odnosno da se prednost mora dati javnom servisu i televizijama sa nacionalnim frekvencijama. Druga krišom dodata odredba jeste da u slučaju novog spora između nacionalnih emitera i operatora, REM određuje cenu po kojoj operatori moraju da prikazuju ove kanale.
Novi sastanak sa članovima Radne grupe zakazan je za utorak 17. oktobar.
POVEZANI VIDEO:
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare