Veselinović o Manojloviću: U kontaktu smo, voleo bih da to bude zajednički opozicioni nastup

Vesti 23. apr 202414:41 340 komentara

Dobrica Veselinović iz Zeleno-levog fronta rekao je u emisiji N1 Studio Live da je u kontaktu sa Savom Manojlovićem. "Ja bih voleo da to bude zajednički opozicioni nastup, ali doneće odluku za koju smatraju da je najbolja, mi ćemo tu odluku poštovati", rekao je.

Kako je rekao, odluka o izlasku na izbore bila je teška.

„Nije bila posledica kalkulisanja da želimo da sedimo u nekakvim foteljama, primamo neke novce, uzrokovana je time da imamo osećaj da ne smemo da prepustimo ništa bez borbe. Mi smo kao pokret nastali na ulici, i dalje smo na ulici jednom nogom, smatramo da je ovo naš grad, naša zemlja, da ništa ne može da prođe tek tako, da se pusti, da se prepustimo defetizmu, eskapizmu“, kaže Veselinović.

Prema njegovim rečima, „uslovi već nisu isti“.

„Pritiskom domaće, međunarodne javnosti dobili smo ustupke vlasti, tog jednog ogromnog monolita koji nikad nije hteo da razgovara sa opozicijom, došli smo do toga da već danas imamo sastanak o biračkom spisku, monitoringu biračkog spiska, imamo dolazak najvećih delegacija posmatračkih misija koje razgovaraju sa vlašću, ide ka tome da uslovi budu malo ravnopravniji, nemam iluzije da će to biti super“, kaže on.

Imaju, dodaje, „valjda neko srce, energiju, želju da u tome učestvuju“.

„Bitni su nam izborni uslovi, zato smo sve vreme učestvovali u procesu da ih ispravimo, popravimo, nastavićemo time da se bavimo. Ovo je borba za svake sledeće izbore. Ja ne mogu da kažem da su isti uslovi“, ističe on.

Ceo narativ, dodaje, koji se formirao par dana ili nedelja nije dobar.

Pročitajte još

„Vodi u produbljivanje krize u našem društvu, u međusobne sukobe između pristalica vlasti i opozicije, da budemo vrlo otvoreni, vodi u nasilje, na nama je odluka. Da li mi kao društvo želimo da ponovo uđemo u jedan ciklus međusobnih napada, tuče… Kada kažemo da se izbori ne dese, to vodi nasilju. Da li želimo nasilje ili ne želimo“, ukazao je on.

Ponovio je da su izborni uslovi „apsolutno bitni“.

„Ne znam kako se stvorio narativ da je sve ostalo isto, kad imamo očigledne ustupke vlasti. Ja verujem da će biti popravljeni, isto tako znam da SNS neće dati fer i poštenu utakmicu, jer ne veruju u demokratiju. Stvarno nije bitno da li im ja verujem na reč ili ne, bitno je da to preokrenemo tako da Srbija bude mesto u kome ljudi žele da žive. Ovo što je popis pokazao, da u prethodnih 10 godina mi imamo između 500 i 750 hiljada ljudi manje u našoj zemlji, ljudi odlaze, parovi ne žele da imaju decu, ovo nije okruženje u kome želite da vidite svoju budućnost. Ova borba je iskorak, nada, zalog, da se nešto promeni“, kaže Veselinović.

Osvrnuo se na izbore 17. decembra i rekao da je „u takvim uslovima cela opozicija uspela da ostvari takav rezultat da smo mi zapravo pobedili“.

„Kad smo ušli u ovu bitku, zarekli smo se da će naše borbe biti i u institucijama i na ulici. To što izbori nisu bili fer, to smo rekli, nikada pod SNS neće biti fer. U Turskoj, Poljskoj, opozicija je izlazila, učila iz grešaka i negde čak i pobedila. Mislim da je stvar dosta jednostavna – da li želimo da ovu stvar pustimo bez borbe ili želimo da se borimo“, kaže on.

Nije ušao u politiku da gleda istraživanja, kaže.

„Na početku su nam govorili da tema urbanizma, razvoja Beograda, ekologije, nisu stvari koje ljude zanimaju. Mi smo ušli u politiku jer retko ko je govorio o stvarima koje nas zanimaju, na nama je da mi gurnemo stvari koje su nama i građanima važne u javni prostor i da postanu ono o čemu će svi pričati. SNS za sebe govori da je najveći ekološki projekat u istoriji Srbije, mi smo ovde da se borimo, da na svaki način pokušamo da osvojimo, od mesne zajednice, ulice, bloka, grada…“, kaže on.

Istakao je da ga zanimaju i stavovi ProGlasa.

„Ja mogu sve argumente da poštujem, želim da ih čujem, uključujući argumetne i pozicije“, kaže.

Kako je rekao, od međunarodne javnosti nije bilo podrške za bojkot 2020. godine, kada su se oni odlučili da bojkotuju.

„Ta priča sa legitimitetom nema nikakvog smisla. Vi dajete legitimitet svakog dana kad platite porez, račune, i sva preduzeća su pod kontrolom SNS, ili kad koristite Dom zdravlja, školu… Ja mislim da su nam potrebne dobre javne usluge. Meni je katastrofalno kad moja ćerka kaže da nemaju sapun u školi – da li treba da bojkotujem školu, ili da se izborim da imamo dobru javnu uslugu“, kaže on.

Pročitajte i

Nisu još razgovarali o kandidatu za gradonačelnika, kaže.

„Žao mi je što smo ispustili i nekoliko meseci i očiglednu pobedu koju smo imali u Beogradu. Ne kažem da nije moguća, samo će biti teže i trebaće nam više vremena“, kaže.

Ističe da je „možda jedno od rešenja ove političke krize promena izbornog sistema“.

Dodaje da je u kontaktu sa Savom Manojlovićem.

„Ja bih voleo da to bude zajednički opozicioni nastup, ali doneće odluku za koju smatraju da je najbolja, mi ćemo tu odluku poštovati“, rekao je.

Najavio je i protest ispred Hotela Jugoslavija u subotu u podne.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare