Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, uručivao je u Kuršumliji spomenice za više stotina registrovanih boraca. Jedan od dobitnika je i Zvezdan Ristić, nosilac Ordena za odbranu i bezbednost je međutim, nakon što se rukovao sa ministrom, raširio transparent na kome je pisalo "Kosmet je Srbija, Vučić je izdajnik".
Motom je na kratko priveden u policiju gde je ispitan. Kaže da nema mesta za krivično gonjenje, te da je samo rekao istinu. Ristić u izjavi za KoSSev navodi da svako ko malo bolje prati političku situaciju na Kosovu može da zaključi da je „Vučić izdajnik“.
„Sada neće biti Republičkih izbora na teritoriji Kosova. Prošlog puta su dovodili ljude u Kuršumliju da glasaju… (Vučić) ukida izbore na Kosovu, ukinuo je srpske institucije, tablice, uveo carine, dao im pozivni broj, uveo je Srbe da idu na albanske izbore, da budu poslanici tamo, sudije, policajci, da daju zakletvi državu Kosovo. Dao im je Gazivode, Valač, kompletan elektro-energetski sistem, dopustio im je da dođu i prave baze na Severu. Ostalo je samo puko formalno priznanje, ali i to radi ovim Briselskim i Ohridskim sporazumima“, smatra Ristić.
Ovaj nosilac Ordena za odbranu i bezbednost je, nakon što se popeo na binu, poljubio srpsku zastavu, a nakon što mu je uručena spomenica, rukovao se sa ministrom Selakovićem, sa njim se i uslikao, a potom je raširio transparent.
Kaže da je nakon toga otišao kući, a da su ubrzo došli policajci i kazali mu da mora da se javi u policijsku stanicu da da izjavu.
Naglašava da su policijski službenici bili korektni prema njemu, te da je potom pušten kući.
Ristić smatra da ono što je uradio nema elemenata krivičnog dela, ali i kaže da je „kod ovih sve moguće“.
Ristić tvrdi da je dodela spomenica zapravo „klasična zloupotreba boraca u predizbornoj kampanji“.
„Oni su se sada kao setili da dele borcima masovno neke spomenice koje kao da su štampane, da ne kažem, na toalet papiru. Zamislite, mesec dana pred izbore… Idu od opštine do opštine i ljudi, nažalost, u jadi i bedi, u situaciji u kojoj se nalaze, poveruju da će da im nešto reše, i onda ih tako drže do posle izbora i onda ih više nema“, poručuje Ristić.
Ristić je bio pripadnik Prištinskog korpusa, u vojsci je bio od 1993. do 2007. godine. Kaže da je usled promene vlasti ostao bez posla, nakon čega ulazi u politiku.
Ovaj, sada samostalni odborniku Skupštini opštine Kuršumlija, kaže da već godinama pokušava da poboljša životne uslove i status boraca u Kuršumliji, ali i da svi njegovi predlozi nailaze na zid, odnosno neodobravanje lokalnih vlasti.
„Probao sam da u skupšitni opštine taj neki pravilnik o subvencijama za borce plasiram više puta, u više godina, i uvek su to odbijali“.
Optužuje i pojedine ljude iz Kuršumlije da su, zbog lične koristi, pristali na usvajanje, kako kaže, „nakaradnog zakona“ o borcima.
„Borci žive ni u kakvim uslovima, nemaju povlastice, čak i kada je lečenje u pitanju, apsolutno su zapostavljeni“, kazao je.
Kako je preneo KoSSev, Selaković, je tokom dodele spomenica u Kuršumliji kazao da „borci sada vide da država više brine o njima“ i da je spremna da stavi „borce na pijedestal, na kojem i treba da budu“.
„Pre samo godinu dana, 1. novembra 2022, četiri dana pošto sam stupio na funkciju ministra, broj registrovanih boraca je bio 25.000, a sada je 40.110 i dalje će nastaviti da raste. Ovo je rezultat naše kampanje, koju vodimo poslednjih nekoliko meseci“, rekao je Selaković.
On je podsetio da je boračka spomenica jedno od prava koje je utvrđeno zakonom o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i porodica palih boraca.
Selaković je kazao i da je, na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, donet zakon koji se primenjuje od 1. januara 2021 godine i da je jedno od prava koje je postavio taj zakon – pravo na boračku spomenicu.
„To je spomen medalja ili odlikovanje, koje svaki naš registrovani učesnik ratova za slobodu našeg naroda i odbranu otadžbine, od 1990 do 1999 godine, ima pravo da dobije ukoliko se registrovao po proceduri, koju je propisao sam zakon“, objasnio je ministar.
„Ponosni smo na činjenicu da danas ratni vojni invalidi u Srbiji su uvaženi i poštovani kao nikada do sada“, rekao je ujedno Selaković.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare