Više vladina nego nevladina: Ko stoji iza organizacije koja se žali u ime roditelja đaka Ustavnom sudu

Vesti 17. feb 202521:07 52 komentara

U petak su predate prve ustavne žalbe zbog povrede Ustavom zagarantovanog prava na obrazovanje i pohađanje nastave u osnovnim školama, kaže predsednica Skupštine Ana Brnabić i najavljuje da će početkom marta biti podneto još ustavnih žalbi. Kako to zna? Verovatno jer iza projekta pisanja ustavnih žalbi stoji tim jedne nevladine organizacije, koja je po svoj svojoj prirodi, više vladina nego nevladina.

Dok se predsednik Srbije vozom klackao do Sremske Mitrovice, u studiju prorežimske televizije sedela su tri gosta, od kojih dvojica iz organizacije za koju verovatno nikad niste čuli.

„Sve ono što je časno i pošteno i srpsko, danas je tamo. Danas je u Sremskoj Mitrovici. Okupljeni oko Aleksandra Vučića“, izjavio je Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost.

„Jedan od najvećih uspeha vlasti SNS-a je to što je u potpunosti poražen taj vojvođanski separatizam“, rekao je Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost.

Iako je sadašnja vlast u potpunosti porazila izmišljeni separatizam u Vojvodini, to nije sprečilo Centar za društvenu stabilnost da pravi filmove o bauku nekakve secesije Vojvodine, koji je emitovan na svim prorežimskim televizijama. Pre toga, ista produkcija snimila je film koji kritikuje studentske proteste – povezujući i njih sa navodnim separatizmom koji predvode perjanice bivše vlasti.

„Mi smo imali od 2000. do 2012. jedan perfidan, krajnje perfidan režim u Novom Sadu“, rekao je Srđan Graovac.

Ako ne misli na period kada je Novim Sadom vladala Srpska radikalna stranka predvođena sadašnjom pokrajinskom premijerkom, jedan od glavnih šrafova vlasti koju je predvodila Demokratska stranka bio je Srpski pokret obnove. Jedan od ključnih lokalnih igrača u to vreme bio je član gradskog veća i pomoćnik gradonačelnika – tad mladi SPO-vac Nemanja Starović, današnji ministar rada iz Srpske napredne stranke i jedan od autora Centra za društvenu stabilnost. Još pretprošle godine predsednik države slikao se sa članovima ove nevladine organizacije, sa Starovićem na čelu.

„Ponosan što sam imao priliku da upoznam izuzetno obrazovane ljude i prave srpske rodoljube iz Fondacije Svetozar Miletić i Centra za društvenu stabilnost iz Novog Sada. Razgovarao sam sa njima o aktuelnoj geopolitičkoj situaciji, mnogo toga naučio i zamolio ih da svojim znanjem pomognu jedinoj državi koju imaju i koju beskrajno vole – Srbiji“, napisao je Aleksandar Vučić na Instagramu.

Vole Srbiju, a i pare srpskih poreskih obveznika. Nemanja Starović, kao ministar i član jednog upravnog i predsednik jednog nadzornog odbora mesečno inkasira 317.000 dinara, dok gost Pinka Srđan Graovac, kao direktor Istorijskog arhiva Novog Sada, predavač u Kulturnom centru Novog Sada i voditelj emisije na pokrajinskom javnom servisu mesečno zarađuje 282.000 dinara.

Jedan od saradnika Centra je i Petar Đurđev, bivši direktor Istorijskog arhiva Novog Sada, koji je prošle godine zarađivao blizu pola miliona dinara mesečno, kao direktor, član Gradskog veća, posebni savetnik baš ministra Starovića, a razumeo se i u nadziranje odbora Javnog preduzeća „Stara Planina“ i ustavopravna pitanja Autonomne pokrajine Vojvodine. Portparol i jedan od ključnih ljudi Centra Predrag Rajić najviše je pozicioniran – ovaj bivši poslanik naprednjaka savetnik je za unutrašnju politiku premijera u ostavci Miloša Vučevića, ali nije priložio imovinsku kartu od 2021. Za ovu organizaciju predsednica Skupštine ima samo reči hvale, ali i molbe.

„Zamolila sam ovu fantastičnu nevladinu organizaciju Centar za društvenu stabilnost, koja je otvorila liniju, kontakt centar za besplatnu pravnu pomoć, pre svega za studente koji žele da studiraju a ne mogu. Zamolila sam ih… pitala sam ih da li se prijavio neko“, rekla je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić 25. januara ove godine.

Brnabić pitala, Centar nekoliko nedelja kasnije saopštio da su podnete prve žalbe Ustavnom sudu zbog povrede prava na obrazovanje usled obustave rada u osnovnim školama širom Srbije.

„Te žalbe Ustavnom sudu doživljavamo samo kao nastavak jednog svojevrsnog pritiska. Da li je zakonom garantovano osnovno školsko obrazovanje – jeste. Da li je Vlada Republike Srbije 20. decembra donela odluku da su škole nebezbedna mesta – jeste. Da li je Vlada Srbije prekinula nastavnu godinu – jeste. Da li je ikad donela drugačiju odluku – nije. Prema tome, ne znam kome se tačno žale i šta škole imaju sa tim kada Vlada Republike Srbije kaže da danas škole nisu bezbedno mesto“, kaže Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Iako na sajtu navode da su nastali još 2004. godine, podaci Agencije za privredne registre pokazuju da su registrovani tek 2012, tik pred izbore. Od tad, gde nova vlast vlast okom, tu Centar skokom, i to ne čudi urednika najuticajnijeg novosadskog portala.

„Postoji određena sinergija u delovanju između vlasti i onoga što Centar za društvenu stabilnost radi. Centar za društvenu stabilnost bi u stvari trebalo tu da posluži kao neka vrsta intelektualnog objašnjenja onoga što vlast govori prostim rečima za šire narodne mase“, kaže urednik portala 021.rs Zoran Strika.

N1 je pokušao da stupi u kontakt sa čelnim ljudima Centra za društvenu stabilnost. Predsednik udruženja Ognjen Karanović rekao je da ima privatne obaveze, dok je Srđan Graovac, čim smo se predstavili, rekao da ne čuje dobro i prekinuo vezu. Nakon toga nije se javio na telefon ni odgovorio na poruke.

***

POGLEDAJTE JOŠ:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare