Vladisavljević: I dalje neizvestan ishod projekta iskopavanja litijuma u Srbiji

Vesti 11. okt 202410:03 9 komentara

„Vlasti su mnogo investirale u pitanje litijuma. Ne mogu tek tako da od njega odustanu. Ali postoji znatan otpor građana Srbije prema projektu Jadar, tako da je to pitanje i dalje sa neizvesnim ishodom“, izjavio je profesor Fakulteta političkih nauka Nebojša Vladisavljević. Govoreći o sednici Skupštine Srbije posvećene litijumu, on je kazao da je predsednica Skupštine izabrala ulogu glavnog izvršioca „volje predsednika republike“. „Na taj način, unizila je poziciju predsednice Skupštine“, kazao je Vladisavljević.

Posle četiri dana sednice Skupštine Srbije posvećene potencijalnom rudarenju litijuma, odbačen je predlog zakona o zabrani iskopavanja litijuma i bora, koji je inicirala opozicija.

„Čini mi se da je ovo prvi put da u političkim ustanovama imamo jednu detaljnu raspravu o veoma važnom pitanju, koje očigledno zanima i izaziva strasti velikog broja građana. Do sada, kada je reč o političkim ustanovama, o ovom pitanju, dakle o istraživanjima eksploatacije litijuma i bora, govorilo se isključivo iz ugla propagande, promocije projekta Jadar i Rio Tinta, uz selektivno iznošenje činjenica i podataka o tom projektu. Sada prvi put imamo priliku da čujemo argumente i vlasti i opozicije. Imamo i stavove stručnjaka o ovom pitanju koje nismo mogli da čujemo ni u režimskim medijima niti u ustanovama“, rekao je Nebojša Vladisavljević.

Pročitajte još:

Dodao je da su građani Srbije prvu put, zahvaljujući prenosu iz Skupštine na RTS-u, mogli da se obaveste o ovom projektu.

„To nije mala stvar“, ocenio je Vladisavljević.

Vlast marginalizuje ključne ustanove u zemlji

On je podsetio da je sednica posvećena pitanju eksploatacije litijuma najpre bila odložena.

„Potom je izgledalo da je neće ni biti, a onda se, očigledno namerno, poklopila sa posetom Aleksandra Vučića Nemačkoj, gde se sa nemačkim premijerom razgovaralo upravo o iskopavanju litijuma. To je bio pokušaj marginalizacije sednice i videlo se po ponašanju poslanika vladajućih stranaka da oni nisu želeli da razgovaraju o ključnim problemima, već su napadali one koji su kritikovali projekat Jadar i to na jedan drastičan način, uz vređanje opozicionih poslanika“, naveo je Vladisavljević.

On je kazao da se predsednica Skupštine stavila „u glavnu ulogu, kao glavni izvršilac volje predsednika republike i na taj način unizila poziciju predsednice skupštine“.

Dodao je da je imao utisak da ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović  ipak „jeste odgovarala na neke od kritika“ u vezi sa rudarenjem litijuma.

„Međutim, i ona je potpuno neprimereno napadala opozicione poslanike. Čak ih je i vređala… To pokazuje da vlast želi da skrene pažnju sa ključnih društvenih pitanja i da marginalizuje ključne društvene ustanove u zemlji“, dodao je Nebojša Vladisavljević.

Rudarenje litijuma podržavaju oni sa najnižim obrazovanjem

Komentarišući to što u većini medija pod kontrolom vlasti danas nema vesti da je odbačen predlog zakona o zabrani rudarenja litijuma, on je rekao da je i to deo „marginalizacije tog problema“.

„Očigledno je da oni ne žele da se o tome razgovara jer se, prema istraživanjima javnog menjenja pokazuje…da je ovo pitanje itekako važno za veliki broj građana“, kazao je profesor Fakulteta političkih nauka.

Podsetio je da se, prema istraživanjima, oko 60 odsto građana Srbije protivi projektu Jadar, a podržava ga oko 20 procenata.

„Taj projekat uglavnom podržavaju oni sa najnižim obrazovanjem, a ključna pitanja ovde su pitanja stručnosti“, kazao je Vladisavljević.

On je istakao važnost činjenice da je rudarenje litijuma, veoma važno pitanje za vlast, a da je sa druge strane, otpor građana Srbije, pa i pripadnika SNS-a i SPS-a prema tom projektu veoma veliki.

„Videli smo u poslednjih nekoliko godina da su oni i politički i na razne druge načine investirali u to pitanje i unutar zemlje i van zemlje i oni ne mogu tek tako od njega da odustanu… Neće oni dozvoliti da se to tek tako završi. Ali sa druge strane, imate značajan otpor, tako da je to pitanje i dalje sa neizvesnim ishodom“, zaključio je za N1 profesor Fakulteta političkih nauka Nebojša Vladisavljević.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare