Vlast ne čeka glasanje EP i konstituiše Skupštinu: Opozicija poručuje - parlament je nelegitiman

author
N1 Beograd
30. jan. 2024. 19:43
The,National,Assembly,Building,Of,The,Republic,Of,Serbia,,It, skupstina srbije narodna skupstian
Dragan Mujan/Nova.rs | Dragan Mujan/Nova.rs

Konstitutivna sednica Skupštine Srbije zakazana je za 6. februar, iako je zahtev koalicije "Srbija protiv nasilja" bio da bude posle 8. februara, nakon glasanja u EP o Rezoluciji o izborima u Srbiji. Time je vlast poslala poruku međunarodnoj zajednici i opoziciji - ne zanima nas vaše mišljenje, kaže za N1 psiholog i nekadašnji zamenik premijera Žarko Korać. Sa druge strane, opozicija poručuje vlastima da je parlament nelegitiman.

"Aleksandar Vučić porukom da ga Evropa ne zanima demonstrira silu i moć i pravi se da ga ne zanima mišljenje Evropskog parlamenta. Međutim, ta vrsta bahatosti je zapravo znak slabosti", objašnjava za N1 Korać.

On ističe da će Evropa i njeni predstvanici, bez obzira na to šta Vučić "poručuje" jasno reći šta misle o izbornom procesu u Srbiji.

"Evopa će reći tačno šta misli i njegovo 'ne zanima me' zapravo ne pravi nikakvu razliku. Srbija je Evropa i svakog ko je deo nje ne može da ne zanima šta ona misli. Nikome nije svejedno šta misli", rekao je Korać.

Ponašanje predsednika Srbije će se na kraju, kaže Koarć, pokazati kao pogrešno.

Slično mišljenje, poput predsednika Srbije, ima i premijerka Ana Brnabić, koja je poručila da od rezolucije "ne očekuje ništa pozitivno", da su izbori završeni i da su bili "demokratski, transparentni i fer".

Sa druge strane, lideri okupljeni oko koalicije "Srbija protiv nasilja", novi saziv parlamenta Srbije smatraju "nelegitimnim", ali i da je "izborna krađa srušila ustavni poredak".

Tepić: Nisu smeli

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić je, posle odluke o zakazivaju konstitutivne sednice parlamenta za 6. februar, na svom X profilu napisala:

"Od 'baš me briga' za Evropski parlament i Rezoluciju o izborima u Srbiji 8. februara, do - brzobrzo konstitusanje Skupštine pre toga 6. februara! Tražili smo juče sednicu nakon 8. februara. Nisu smeli! Jer su prevaranti napumpali sebi procente organizovanim izbornim kriminalom!"















I drugi opozicioni lideri reagovali su na odluku da konstitutivna sednica bude zakazana pre donošenja Rezolucije u EP.


Stojković: Izborna krađa je oduzela suverenost građanima i srušila ustavni poredak

Komentarišući zakazivanje sednice Skupštine Srbije za 6. februar, kopredsednica stranke Zajedno Biljana Stojković naglašava da je "parlament neligitiman".

"Izborna krađa je oduzela suverenost građanima i srušila ustavni poredak. Zbog toga ovaj saziv Narodne skupštine u stvari ne postoji. Zakazivanje konstitutivne sednice jeste pokušaj da se što pre prekine priča o kolosalno pokradenim glasovima i mandatima i da vlast Aleksandra Vučića nastavi svoj posao kao da se ništa nije desilo. Bili smo i ostali protiv davanja legitimiteta ovakvoj skupštini. Šta god da ova vlast uradi, ona je uhvaćena u krađi i o tome će se glasati u Evropskom parlamentu. Mi moramo biti tamo, a ne u lažnoj instituciji Skupštini Srbije", ističe Stojković.

Lazović: Namera vlasti da ne dozvoli da opozicija iskoristi argumente međunarodne osude režima

Kopredsednik Zeleno-levog fronta i prvi na izbornoj listi „Srbija protiv nasilja“ Radomir Lazović ocenjuje za N1 da predsednik Srbije Aleksandar Vučić „po svaku cenu želi da održi sednicu pre zasedanja Evropskog parlamenta“.


„Ne znam koliko to Vučiću može pomoći, s obzirom na to da je ceo svet video prevaru koju je izveo. On je unapredio izbornu krađu na prethodnim izborima, a opozicija je uprkos svim manipulacijama vlasti uspela da ostvari dobar rezultat, ali nam je pobeda najbrutalnije oteta. Zato mi se čini da bi rezolucija Evropskog parlamenta, koja će po svemu sudeći biti vrlo jasna i konkretna, mogla da bude prva velika pobeda opozicije i da se zato i zakazuje sednica Narodne skupštine ranije“, poručuje Lazović.

Sagovornik N1 smatra da je motiv zakazivanja konstitutivne sednice za 6. februar „namera vlasti da ne dozvoli da opozicija iskoristi argumente međunarodne osude režima“.

„Bez obzira na to, na nama kao narodnim poslanicima i poslanicama je da objasnimo građanima da su posledice izborne krađe vezane i za plate medicinskih radnika i za male subvencije za poljoprivrednike i nasilje koje se vidi na svakom ćošku našeg društva. Sve to je posledica nasilja nad izbornom voljom građana. Očekujem da se nakon rezoulucije EP krene u dogovaranje međunarodne misije koja bi nadgledala promene izbornih uslova, posebno u delu biračkog spiska i naravno ponavljanje izbora“, zaključuje Lazović.


Zelenović: Saziv Skupštine u stvari ne postoji

Kopredsednik stranke "Zajedno" Nebojša zelenović se takođe oglasio na svom X profilu.

"Parlament je neligitiman. Izborna krađa je oduzela suverenost građanima i srušila je ustavni poredak. Zbog toga ovaj saziv Narodne skupštine Republike Srbije u stvari ne postoji".














Miloš Jovanović: Za opoziciju značajnije definisanje strategije delovanja

Miloš Jovanović, predsednik Novog DSS za N1 kaže da unutrašnje stvari Srbije nisu u nadležnosti Evropsko parlamenta, niti bilo kog drugog parlamenta osim srpskog, odnosno, Narodne skupštine Republike Srbije.

"U tom smislu, aktivnosti EP za nas nisu tema a još manje mogu biti neka referentna tačka. Pored toga, ne mislim da je održavanje konstitutivnih sednica, koje svakako moraju da se sazovu, posebno važna tema. Tim pre što se na njima ne može ništa epohalno desiti. Jedino će biti važno da se vidi da li u gradskoj skupštini Beograda postoji većina za formiranje nove gradske vlasti ili ne postoji. Mislim da je za opoziciju mnogo značajnije da se definišu pravci delovanja, potencijalne akcije i sveukupna strategija naspram događaja koji nas čekaju, prvenstveno u Beogradu", kaže Jovanović za N1.

Konstitutivna sednica Skupštine Srbije zakazana je za utora 6. februar iako je kolacijija "Srbija protiv nasilja" zatražila da ona bude zakazana posle glasanja o Rezoluciji o izborima u Srbiji u Evropskom parlamentu 8. februara.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama